Windows 10’da İndirilenler Klasörünü İstediğiniz Yere Taşıyın

0
1589

Windows 10 İndirme klasöründe, İnternet’ten indirilen içeriğinin yerleştirildiği yerdir. Tarayıcının çoğu otomatik olarak İnternetten indirme öğelerini depolamak için varsayılan konum olarak İndir Klasörü seçilidir. Windows 10’da her kullanıcı profilinin ayrı bir indirme klasörü vardır. Bir kullanıcı İnternet’ten daha fazla şey indiriyorsa, C sürücü diski alanı bir sürü yer kaplamasına sebep olur. Sistem birden çok kullanıcı tarafından kullanılırsa, yakında C sürücünün alanı azalır. İndir klasörünü devamlı silmemiz veya öğeleri indirme klasöründen farklı bir konuma taşımamız gerekebilir. Daha fazla disk alanı tüketmemek ve veri çökmesini önlemek için, İndirilenler Klasörünü Başka Bir Bölüme taşımak iyi bir yöntemdir.

İndirilenler Klasörünü Başka Bir Bölüme Taşıma

Windows 10’ da varsayılan indirme klasörü yeri: C:\Users\kullanıcı adı\İndirme

İlk önce farklı bölümde, bir sabit diskte yeni bir klasör oluşturmanız ve indirme olarak adlandırmanız gerekir. Klavyemizden Windows tuşu ve E tuşlarını aynı anda kullanıp Windows dosya gezginini açalım. Başka bir sürücüde ben, D diskinde Yeni İndirilenler Klasörü oluşturdum. Artık indirme klasörüm C diski yerine D diskinde.

C diskine gidip varsayılan indirilen klasörüne gidelim ve üstünde sağ tıklayın ve Özellikler seçin. Özellikler penceresinin altında Konum Sekmesini tıklayın. Taşı düğmesine tıklayın ve yeni indirilenler klasörü konumunu seçin.

Uygula‘ya tıklatın, tüm dosyaları eskiden yeni bir konuma taşımak için izin isteyen ayrı bir pencere alırsınız. Devam etmek için Evet‘i tıklatın.

Evet’i tıklattığınızda, Windows tüm dosyaları yeni karşıdan yükleme konumuna taşır. Windows otomatik olarak indirme simgesini değiştirir. Tüm indirme unsurları yeni indirmeler klasörüne taşınır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz