Windows’da Bilinmeyen Aygıtları Bulalım

0
3250

Windows için bilinmeyen aygıtları bulmanıza yardımcı olacak yazılımların bir listesini bu yazıda bulabilirsiniz. Buradaki yazılımı kullanarak, yakınlarda kurmuş olduğunuz bilgisayarınıza bilinmeyen cihazları kolayca bulabilirsiniz. Bu programlar bilgisayarınıza bağlı olan tüm aygıtları tarar ve Windows’un aygıt yöneticisinde görünmeyen bilinmeyen aygıtların adlarını listeler. Yalnızca bilinmeyen cihazı algılamakla kalmaz, bu yazılımların çoğu da bunun için aygıt sürücülerini indirmenize izin verir. Aşağıdaki listede, bunu çok kolay yapabilen bazı yazılımları ekledim.

Bazen, Windows bazı aygıtları, özellikle de web kameraları, eski disk sürücüleri, grafik kartları vb. Eski aygıtları tanıyamıyor ve doğru sürücüleri bulmayı zorlaşıyor. Tüm yapmanız gereken listede verdiğim herhangi bir programı çalıştırmak ve arkanıza yaslanın ve bulunmayan aygıt kalmayacak.

Windows bilinmeyen aygıtları kolayca bulunHardware Identify

Windows için en iyi ücretsiz bilinmeyen aygıt tanımlayıcı yazılımlarından biridir. Önce, PC’nizi tarar, bunun için biraz zaman alır ve daha sonra bilgisayarınızdaki tüm aygıtları listeler. Tarama listesinde bazı aygıtların “Bilinmiyor” olarak listelendiğini göreceksiniz. Cihazların adını ve donanım kimliği bilgilerini daha ayrıntılı olarak gösterecek ve bu da cihazın sürücülerini indirmenize yardımcı olacaktır. Ancak, yazılım sürücüleri yüklemiyor veya sizin için onları güncellemiyor ancak Google’daki sürücüleri aygıt adı veya donanım kimliği ile aramanıza izin veriyor.

DriverIdentifier

Bilgisayarınıda bilinmeyen aygıtları için kullanılan çok güçlü bir araçtır. Yazılım aslında “Driveridentifier.com” dan resmi bir ücretsiz istemci ve bilinmeyen bir cihazı algılamak ve ilgili sürücüleri indirmek için çok iyi bir yazılımdır. Yazılım önce bilgisayarınıza bağlı olan tüm aygıtları tarar ve daha sonra sonuçlarını ana web sitesine yükler ve ardından bilgisayarınızın aygıtlarıyla ilgili ayrıntıları gösterir. Rapordaki cihazın adını ve donanım kimliği ve bunun için sürücüleri indirmek için bağlantıyı gösterir.

Unknown device Identifier

Bilgisayarınızda bilinmeyen cihazları bulmak için ücretsiz bir yazılımdır. Yazılımın kullanımı çok basittir ve bilinmeyen cihazla ilgili ayrıntıları kolayca bulabilir. PC’nizi tarar ve tüm donanımları algılar ve listeler. Ancak, yazılım, bilinmeyen cihazları sınıflandırmaz.  Ancak cihazı adıyla listeye eklediğinden farklı çalışır. Bilgisayarınıza ne tür bir cihaz taktığınızı biliyorsanız, manuel olarak tanımlamanız gerekecek. Örneğin, Creative eski bir web kameram var ve yazılım adını, ayrı listede sınıflandırmak yerine sonuçta listeledi. Ayrıca, Google’da arama yaparak cihazın sürücülerini arayabilirsiniz. Ayrıca, yazılım, aygıt listesini bir dosyaya aktarmanıza izin verir.

Unknown Devices

Yazılım, taşınabilir bir yazılım olarak gelir ve sisteminizdeki belli bir bilinmeyen cihazı tanımada oldukça yararlıdır. Cihazları türüne göre listeler ve bilinmeyen cihazları diğer cihazlar bölümüne yerleştirir. Daha sonra diğer aygıtlar ağacı düğümünü genişleterek bu aygıtlarla ilgili ayrıntıları görebilirsiniz. Bununla birlikte, yazılım aygıtın adını göstermeye bilir, ancak satıcı adına da gösterebilir. Ayrıca, donanım kimliği, sınıf, kimlik numarası, numaralandırıcı, vb. Gibi diğer bilgileri de gösterir.

Son olarak da Windows Aygıt Yöneticisi kullanabilirsiniz.

Üçüncü parti yazılımı aygıt tanımlayıcı yazılımı olarak kullanmaktan ayrı olarak Windows Aygıt Yöneticisini de kullanabilirsiniz. Bu yöntem cihazın adını gösteremeyecektir, ancak adı almanıza yardımcı olabilir. Aslında, cihazın donanım kimliği gibi donanım özelliklerini kullanarak onu tanımlayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here