Site icon internetkafa.com

Windows için en iyi Sandbox Programları

Sandbox , güvenilmeyen ve yetkisiz uygulamaları çalıştırmak için oluşturulan, işletim sistemine zarar veremeyecek ortamdır. Korumalı alanlar , üçüncü şahısların izinsiz veya şüpheli kodlarını test etmek için kullanılan yaygın bir güvenlik uygulamasıdır. Bir sanal alan ortamında çalışan bir uygulama orijinal aygıta erişemediğinden veya kişisel dosyalarınıza veya klasörlerinize erişemediğinden sanallaştırmaya çok benzer.

Windows 10/8/7 OS için çok sayıda Sandbox yazılımı var, herhangi bir programı sandbox’da kolayca çalıştırabilirsiniz. Ayrıca kötü niyetli uygulamalara karşı iyi bir güvenlik ve koruyucu önlem olarak kabul edilir.

Sandboxing Nedir?

Sandboxing temelde neredeyse izole edilmiş bir ortamda uygulamaları çalıştırmanın bir tekniğidir. Çalışan uygulamalar sanal bellek ve disk alanı ile sağlanır. Çalışan uygulama ile alttaki işletim sistemi arasındaki iletişim yoktur. Korumalı alan uygulamalarının genellikle donanım bileşenlerine veya sabit disk içeriğine izinsiz izin verilmez. Çok düşük profilli ve ayrıcalıklarla çalışırlar.

Uygulamanın büyük bir kısmı, bu fark etmediklerine bakılmaksızın bir sanal alanda çalışıyor. Pdf görüntüleyenlerin, web tarayıcılarının ve belge görüntüleyicilerinin çoğu sandbox modunda zaten çalışmaktadır. Hatta Microsoft Office, verilerinize ve bilgisayarınıza zararlı olabilecek bazı ifadelerin çalışmasına erişimi engelleyen yerleşik bir sanal alan moduyla birlikte gelir. Microsoft Edge ve Google Chrome, herhangi bir zararlı web sitesinin sisteminizi etkileyemeyeceği veya dosyalarınıza erişemeyeceği şekilde kendisini bir sanal alanda çalıştırır. Kötü amaçlı bir web sitesinin sisteminizi etkilemesi için, web tarayıcısının sanal alanının üzerine gelmesi gerekir; bu aslında zor bir iştir. İşletim sistemi ile etkileşimini tamamen kesmek için sandbox modunda başka bir uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Korumalı alan uygulamaları genellikle farklı görünmez ve onları normal uygulamalardan ayırmak zordur. Bazı programlar korumalı uygulamaları işaretlemek için bazı sınırlar gösterebilir.

Yazılımı bir sanal alanda test etmenin diğer bir yolu, bir Sanal Makine kullanmaktır. Microsoft Virtual PC veya VirtualBox veya başka herhangi bir sanallaştırma aracını kullanarak bir sanal makine oluşturabilirsiniz. Bu sanal makineye yapılan değişiklikler işletim sisteminizi etkilemez.

Windows için kullanılabilen bazı ücretsiz sandbox yazılımına bir göz atalım.

Bitbox

Bitbox içerisindeki tarayıcı ile geleneksel web tarayıcılarına güvenli bir alternatif olabilecek ücretsiz bir araçtır. BitBox temelde bir sanal makineye kurulmuş bir web tarayıcısıdır. Bu araçla, dakikalarca virüs veya trojan bulma riski olmadan herhangi bir web sitesine göz atabilirsiniz. BitBox, bir işletim sistemi çalıştıran kendi VirtualBox kopyasıyla birlikte gelir. Bu işletim sisteminde web tarayıcısı seçimi yapabilirsiniz. BitBox Firefox veya BitBox Chrome arasından seçim yapabilirsiniz. BitBox, şimdiye kadar sahip olduğunuz en güvenli web tarayıcısıdır. Çünkü göz attığınız web sitesi; orijinal işletim sisteminizi etkilemez. Sanal makinede kötü bir şey olursa, bir sonraki tarayıcı başlatıldığında otomatik olarak sıfırlanır.

Shade Sandbox

Shade Sandbox, tamamen ücretsiz olan başka bir sandbox aracıdır. Araç, kullanımı kolaylaştıran bir sürükle-bırak işlevselliğine sahiptir. Shade’e birçok uygulama ekleyebilir ve bir dahaki sefer bu uygulamaları güvenle açabilirsiniz. Shade, kötü amaçlı yazılımları yakalayabilen ve gerçek işletim sistemine erişmesini önleyen sanal bir ortamı vardır. Kullanımı en kolay ve ayrıca bedelsizdir.

Bufferzone

BufferZone, tüm uygulamanızı izole edilmiş bir ortamda çalıştırmanıza izin verebilen bir sanal alan oluşturucu yazılımdır. Geliştiricinin web sitesinin hiçbir yeri yok ancak yazılım, MajorGeeks, Softpedia, vb. Gibi web sitelerini barındıran büyük yazılımlardan indirmek için halen mevcuttur. Aynı şey, İade ile olan durumdur.

Bunlar, kullanılabilen sanallaştırma yazılımlarından bazılarıydı. Bu günlerde güvenlik yazılımlarının çoğunda bulunan sanal kutuları da bulabilirsiniz. Sandboxing uygulamaları modern zararlı yazılımlara karşı korunmak için harika bir tekniktir. Sandboxes, daha fazla güvenle göz atmanıza ve hesaplamanıza izin verir. Web tarayıcıları çalıştırabilir, aslında bir virüsteki virüsleri indirebilir, oyunları çalıştırabilir veya başka şüpheli bir programı çalıştırabilirsiniz.

Time freeze

Sanal alan uygulamaları için potansiyel olarak kullanılabilecek başka bir araçtır. Temel olarak bilgisayarınızın etkili bir geri yükleme noktası oluşturur. Tüm sistem kendi havuzunda çalışır ve aracı devre dışı bıraktıktan sonra tüm değişiklikler geri alınır. Serbest dondurma modundayken listesindeki uygulamalar haricindeki herhangi bir uygulama kayıt defterinde veya bilgisayarınızdaki dosyalarda herhangi bir değişiklik yapamaz. Bu aracı kullanarak, gerçek işletim sisteminizi dondurabilir ve orijinal işletim sisteminizle tamamen aynı sanal bir ortamda çalışabilirsiniz.

Not: sanal alanda sanal uygulamalarla başa çıkmak için iyi bir donanım özelliğiniz olmalıdır. Aksi takdirde bazen performans sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Exit mobile version