Site icon internetkafa.com

Windows İşletim Sisteminin Ne Zaman Kurulduğunu Öğrenin

Windows işletim sisteminizin ne zaman kurulduğunu bilmek ister misiniz? İşte bu yazıda Tüm Windows işletim sistemlerinin En son ne zaman kurulduğunu bu yazıda sadece bir iki komut ile öğrene bilirsiniz.

Windows’un Ne Zaman Kurulduğunu Öğrenin

Windows işletim sisteminizin en ne zaman kurulduğunu cmd komut ekranına komut yazıp öğrenebiliriz. Klavyeden Windows tuşu ile aynı anda R tuşuna basın. Açılan çalıştır kutusuna cmd yazıp, enter tuşuna basın. Şimdi cmd ekranına aşağıdaki komutu yazalım.

systeminfo | find /i “original”

Eğer yeni bir nesil Windows işletim sistemi, Windows 10, Windows 8, 8.1 kullanıyorsanız yukarıdaki komutu yazın. Komut ekranında Original Install Date yazısının karşısında gün, ay, yıl ve saat dakika ve saniye olarak Windows ne zaman kurulduğu görünür.

Eski bir nesil Windows işletim sistemi Windows 7 kullanıyorsanız yukarı yazılan aynı komutu yazıyorsanız fakat “Original” yazısında O harfini büyük yazmanız gerekiyor. İşlem aynı cmd ekranına; systeminfo | find /i “Original” enter tuşuna basın ve çok kısa sürede cmd ekranına Windows işletim sisteminizin ne zaman kurulduğunu tarih ve saat olarak görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde kırmızı simge içinde Windows’un ne zaman kurulduğu çok açık bir şekilde gözükmektedir.

Windows’un Ne Zaman Kurulduğu İkinci Yöntem

Yazı sonundaki Windows Ne Zaman Kuruldu adlı vbs dosyasını indirip, rarlı dosyayı çıkardıktan sonra üstüne çift tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda Taman butonuna tıklayınca Windows işletim sisteminizin ne zaman kurulduğunu gün, ay, sene ve saat, dakika, saniye olarak görebilirsiniz.

Aşağıdaki Windows Ne Zaman Kuruldu VBS dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirin.

Windows Ne Zaman Kuruldu VBS Tıkla İndir

Exit mobile version