Windows Sürücülerini Bulun

0
3348

Burada, Windows aygıt sürücülerini bulmak ve yüklemek için ücretsiz sürücü güncelleyici yazılımı kısaca bahsedeceğim. Tüm bu programlar, eski veya eksik sürücüleri bulmak için otomatik olarak taramayı başlatırlar. Bu yazılımların çoğu tek bir kuruş harcamadan bu sürücüleri otomatik olarak indirip kurabilir. Bazıları da mümkünse bozuk sürücüleri tamir etmeye yardımcı olabilir.

BIOS’tan HDD’ye, fare ve klavyeden flash sürücüye, kart okuyucularına webcam, vb. bu yazılımlar uygun sürücüleri bulmak için kullanışlıdır. Sürücüleri güncelledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Windows sürücülerini bulup indiren programlar listesine aşğıdan okumaya başlayalım.

Driver Talent

Driver Talent bu listedeki kişisel favori sürücü güncelleyici yazılımım diyebilirim. Bu yazılımı başlattığınızda, taramayı otomatik olarak başlatır, herhangi bir güncel, eksik veya bozuk sürücüyü bulur ve uygun sürücüleri kurar. Bu yazılımla ilgili bir başka ilginç şey de size resmi ve WHQL tarafından test edilmiş sürücülerin listesini sunabilmesidir. Bu listeden, kurulum için herhangi bir sürücüyü seçebilirsiniz.

Bu ilginç özelliklerin dışında, bu yazılım herhangi bir bozuk sürücüyü onarmak için kullanışlı olabilir. Ayrıca, sürücüleri güncellemeye başlamadan önce otomatik olarak yedeklemenizi sağlar. Bu nedenle, güncellenmiş sürücü herhangi bir soruna neden olsa bile, sürücüleri yedeklemeden kolayca geri yükleyebilirsiniz. Tüm bu özellikler onu gelişmiş bir sürücü güncelleyici yazılım yapmıştır.

Driver Booster

Driver Booster büyük bir sürücü güncelleyici yazılımıdır. Güncel olmayan sürücüleri otomatik olarak algılar ve bu sürücüleri tek tıklamayla yükler. Sürücüleri tek tek yükleme seçeneği de mevcuttur. Ne yazık ki, sürücüleri yedekleme seçeneği mevcut değildir. Ancak, herhangi bir sorundan kurtulmak için sürücüleri güncellemeden önce otomatik olarak sistem geri yükleme noktası oluşturabilir.

Device doctor

Device Doctor aynı zamanda güncelliğini yitirmiş veya eksik sürücüler için Bilgisyarınızı otomatik olarak tarayan iyi bir yazılımdır. Ancak, sürücüleri kendi arayüzünden otomatik olarak indirmenize ve yüklemenize izin vermez. Bunun yerine, bir web sayfası açar ve taranan sonuçlardan sizin tarafınızdan seçilen belirli bir sürücünün zip dosyasını indirmenize izin verir.

Bu yazılım, bu listede mevcut olan diğer yazılımlardan farklı kılan belirli bir tarih ve saat için taramayı zamanlama özelliğine sahiptir. Ayrıca, boş modda bilgisayarınızı eksik sürücüler için taramaya başlamayı da seçebilirsiniz. Bu yazılımı kullanarak yedekleme veya sistem geri yükleme noktası oluşturma özelliği yoktur. Bu nedenle, herhangi bir sorunu çözmek için geri yükleme noktasını Bilgisayarınızdan oluşturmanız gerekir.

DriverIdentifier

DriverIdentifier (ticari olmayan ve özel kullanım için) yazılımdır ve cihaz sürücülerini ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak, sürücülere ulaşmak için süreç biraz uzun zaman alır. İlk önce bilgisayarınızı sunucuya göndererek tarar ve tüm sürücülerin bir HTML raporunu oluşturur. Bundan sonra, güncellenmesi gereken ve indirilebilen tüm sürücülerin ayrıntılarını görmek için bu HTML dosyasını bir web tarayıcısında açmanız gerekir. Son olarak, gerekli sürücünün zip arşivini indirmek için ücretsiz bir hesap oluşturmanız (veya Facebook veya Google hesabıyla giriş yapmanız) gerekir. Yine de, zaman kaybettiren, ancak güncel olmayan veya eksik sürücülerden ücretsiz çözüm elde etmek için kötü bir seçenek değildir.

Belirli bir cihaz için, farklı satıcılardan gelen geniş bir sürücü listesi size sunulmaktadır. Herhangi bir sürücüsünü indirebilirsiniz.

DriverPack Solution

DriverPack Solution bu listede başka kullanışlı bir yazılımdır. Otomatik tarama bu yazılımla tamamlandığında, kurulabilecek sürücülerin listesini gösterir. Tüm sürücüleri birlikte yükleyebilir ve güncelleyebilir veya gerekli sürücüleri seçebilirsiniz.

Bu ana özellik dışında, bu listede yer alan başka herhangi bir yazılımla mümkün olmayan yüklü yazılımı güncellemeyi de desteklemektedir. Bu nedenle, bu yazılımları kullanarak cihazınızın sürücüleri yüklü yazılımları veya programları güncel kalacaktır. Yüklü sürücüleri yedeklemek ve gerektiğinde Windows’u geri yüklemek için özellik de mevcuttur. İlk kez çalıştırırken, bu yazılımı kolayca anlamak için bir sihirbaz sağlar. Bu sihirbazı takip edebilir veya atlayabilirsiniz.

Tüm bu yazılımları eski bilgisayarım masaüstünden kaldırıp bulup indirdim, yükledim ve gayet iyi çalıştı ve eski veya eksik sürücüleri kolayca bulup güncelleyebildim. Bu listedenbence Driver Talent diğerlerinden bir iki adım daha önde diyebilirm. Donanım yazılımlarınızın ömrünü uzatmak için neredeyse tüm özellikler bu program tarafından sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz