Windows Ürün Anahtarının Nerede Olduğunu Bulun

Windows işletim sistemleri türleri (orjinal-modife olan) ürün anahtarını görmek için sitemiz içerisinde bir çok farklı yazılım ve yöntem yolları ile Windows işletim sistemlerinin ürün anahtarını çok açık bir şekilde görünür halde ulaştık.

Peki bu ürün anahtarını Windows işletim sistemini neresinde saklı olduğunu biliyor muyuz? Sistem kuruluş lisans anahtarları kuruluş ortamında güvenlik amacıyla genellikle şifrelidir. Fakat modifiye (kurulum cd sinde) olan sisteme gömülü sonradan eklenmiş lisans anahtarı xp açık bir şekilde görebilirsiniz. Windows Vista,7 ve 8 Microsoft sistemine kullanıcılar tarafından sonradan değiştirilme olsa da (anahtar sisteme dahil edilse de) XP gibi açık bir şekilde gözükmez.

Ürün anahtarı regedit (kayıt defteri editörü) içinde şifreli bir şekilde gömülüdür. Klavyeniz de Windows tuşu ile birlikte r tuşuna basın. Karşınıza gelen çalıştır ekranına regedit yazın ve tamam tuşuna basın.

Sırasıyla regeditte şu aşamaları izleyin.

hkey_local_machine
software
microsoft
windows nt
currentversion

Currentversion tıklayın ve açılan kısımlardan DigitalProductId kısmında ürün anahtarı şifreli şekilde saklanır.

Bir çok lisans anahtarı açık bir şekilde gösteren program genelde anahtarın saklandığı dizini göstermez. Licensecrawler yazılım ürün anahtarı saklı olduğu dizini ve ürün anahtarını açık bir şekilde gösteren nadir programlardan birisidir. Programla bir çok sisteminizde kurulu olan yazılımın anahtarına görebilirsiniz.

Licensecrawler programını bu; http://www.klinzmann.name/licensecrawler_download.htm sayfadan indirebilirsiniz.

PK Finder ile Windows Ürün Anahtarını Bulun

Kısacası, PK Finder Windows 10 genel anahtar kullanır. Eğer bilgisayarınızda Windows 7 veya Windows 8, özellikle de ürün anahtarınızı bulmak için mükemmel bir seçenektir.

PK Finder’i bu url’den http://codedead.com/?page_id=1276 indirebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir