Windows veya Macbook’ta İP’inizi Değiştirme

İP’nizi değiştirmeniz mi gerekiyor ? İP adresinizi değiştirmek isteyebileceğiniz yaygın bazı nedenler şunlardır:

Güvenlik nedenleri. Bilgisayar korsanları, gerçek coğrafi konumunuzu ve kimliğinizi yerel İP adresinizle belirleyebilir. Üçüncü şahıslar tarafından çevrimiçi faaliyetlerinizi izlemek için kullanılabilir ve korsanlar sizinle bu faaliyetleri ilişkilendirebilirler. Zaman içinde İP adresinizden alınan bu küçük veri parçaları ile bir bilgisayar korsanı tüm dijital imzanızı ve çevrimdışı kişiliğinizi oluşturabilir ve kimlik dolandırıcılığını gerçekleştirmek için kullanabilir. İP adresiniz olduğunda, buna karşı korunmanıza yardım edersiniz.

Site tabanlı bir İP yasağının üstesinden gelin. Belirli bir web sitesi İP adresinize dayanarak sizi yasaklamışsa, yasağı değiştirerek yasaklayabilirsiniz.

Bir saldırıyı takiben kimliğinizi değiştirin. Hacker tarafından saldırıya uğradıysanız, orijinal İP adresiniz savunmasızdır ve değiştirilmesi gerekiyor.

İP tabanlı kısıtlamalarla uğraşın. İP adresinize dayalı bir şeye erişemiyor musunuz? Bu, genellikle yabancı bir ülkeyseniz konum kısıtlamaları nedeniyle olabilir. İP adresinizi değiştirerek erişebilirsiniz.

Bir sitede birden fazla hesap kaydettirin. Birden fazla hesap istiyor musunuz? İP adresinizi değiştirerek birden fazla adrese sahip olabilirsiniz.

Ağ bağlantısı düzgün çalışmıyor. İP adresinizi değiştirmek bu duruma yardımcı olabilir.

Oyun . Bazı sunucular İP başına X’den fazla bağlantıya izin vermez.

İP Adresiniz Statik veya Dinamik mi?

Statik ve dinamik İP adresi

Şimdi, bu işleme devam etmeden önce, İP adresinizin statik veya dinamik olup olmadığını bilmeniz gerekir. Genellikle dinamik olduğunda İP adresinizi değiştirmek kolaydır:

Modemi ve yönlendiriciyi 10 saniye fişten çekip yeni bir İP alacaksınız.

Bununla birlikte, statik İP adresleri, İSS’nize (Internet Hizmet Sağlayıcısı) başvurmadığınız sürece değiştirilemez ve hatta o zaman bile, muhtemelen değiştiremezsiniz. Neyse ki bugün atanan çoğu İP adresi dinamiktir; bu tür adresler hem sizin hem de İSS için daha uygun maliyetlidir.

Genel veya Özel İP Adresinizi Değiştirmek İster misiniz?

Hem kamuya hem de özel bir İP adresine sahip olabilirsiniz.

Genel İP adresi, yönlendiricinize atanan İP adresidir. Bu yüzden bu İP adresini değiştirdiğinizde, Internet ağınıza bağlı tüm aygıtların İP adresini de değiştirecektir. Özel İP adresi aygıtınıza atanır ve özel bir yerel ağa (LAN Ağı) bağlanır. Her tür İP adresini değiştirmek için farklı bir işlem gereklidir. Her iki işlemi de devam ettireceğiz …

# 1. Genel IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

  1. Modemin fişini çekin

Bu oldukça basit. Tek yapmanız gereken modemin fişini çekip birkaç dakika beklemek. Yeniden taktığınızda ve yönlendiriciyi açtığınızda muhtemelen yeni bir İP adresi atanmış olursunuz. Beş dakika beklerseniz ve yine de çalışmazsa, bir gece boyunca 8 saat kadar fişten çekmeyi deneyin. İP’nizin değişip gelişmediğini kontrol etmek için, whatismyIPaddress.com adresinde bakabilirsiniz.

  1. Yönlendirici Ayarlarını yapın

Bu, biraz daha derinlemesine bir işlemdir, ancak modemin fişini çekme işlemi yapmazsa, bu iyi bir seçenektir.

İşte yapmanız gereken:

Tarayıcınızı açın ve web adres çubuğuna yönlendiricinizin web adresini girin (yönlendiricinin web adresi genellikle 192.168.1.1’dir). Bu işe yaramazsa, yönlendiricinin farklı bir web adresi olabilir. Yönelticinin varsayılan İP adresini öğrenmek için yönlendiricinin el kitabını kontrol edin veya yönlendirici üreticisinin web sitesini ziyaret edin.

Buradan bir web sayfasına yönlendirileceksiniz ve bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenecektir. Siz veya şebeke yöneticiniz onları değiştirmedikçe, her ikisi de genellikle “yönetici” admin olur.

İP adresinizi serbest bırakın (buradaki adımlar, yönlendiricinizin üreticisine bağlı olacaktır). “Modemin fişini çekme” işlemini tekrarlayın ve en az 8 saat boyunca fişten çekili bırakın. Yeniden bağladığınızda ve kontrol ettiğinizde, farklı bir iP adresiniz olmalıdır.

  1. Bir Proxy veya VPN Sunucusu kullanın

Aşağıdaki iki strateji işe yaramazsa, bir proxy veya VPN seçebilirsiniz. Bu, iP adresinizi gizler ve size dünyanın farklı bir yerinden bir İP adresi verir. Ayrıca izlenmeksizin internete göz atmanızı sağlarlar.

  1. İSS Sağlayıcınızla Bağlantı Kurun

Her şey başarısız olursa ve bir proxy veya VPN ile gitmek istemiyorsanız, ISP sağlayıcınıza da başvurabilirsiniz. Onlara sadece bir arama yapın ve onlardan sizin için İP adresini değiştirmesini isteyin.

# 2. Özel IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

İşlem, Mac ile karşılaştırıldığında Windows’ta farklıdır. Her biri için özel İP adresinizi nasıl değiştireceğinizi açıklayacağız …

  1. Windows’ta Özel İP Adresinizi Değiştirme

“Başlat” düğmesini tıklayın, ardından “Ağ” ı sağ tıklayın.

Sol taraftaki “Ağ bağlantılarını yönet / görüntüle” yi seçin.

Değiştirmek istediğiniz özel bağlantıyı sağ tıklatın ve ardından “Özellikler” i tıklayın.

“Ağ” sekmesi altında “Internet Protokol Sürüm 4 (TCP / IPv4)” seçeneğini tıklayın ve ardından “Özellikler” düğmesini tıklayın.

Yeni özel İP adresinizi oluşturmak için “Aşağıdaki İP adresini kullan” seçeneğini seçin.

İP adresini, Alt Ağ Maskesini ve Varsayılan Ağ Geçidi’ni girin. Özel bir ağdaki tipik bir İP Adresi 192.168.0.2 ile 192.168.0.12 arasındadır (birden çok bilgisayar için). Tipik bir alt ağ maskesi şu şekildedir: 255.255.255.0. Varsayılan ağ geçidi yönlendiricinizin adresidir

Tüm sayıları girdikten sonra, “Tamam” ı tıklayın.

  1. MacBook’ta Özel İP Adresinizi Değiştirme (OS X)

Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple menüsüne gidin ve “Sistem Tercihleri” ni seçin.

“Ağ” simgesini tıklayın.

Etkin ağ bağlantısını seçin (yanında yeşil bir nokta bulunur).

TCP / İP sekmesini tıklayın. İP adresiniz “IPv4 Adresi” etiketli numaralardan oluşur.

“IPv4’ü Yapılandır:” etiketli açılır menüyü seçin ve ardından “El ile” seçeneğini belirleyin.

“IPv4 Address:” etiketinin yanındaki İP adresi için istediğiniz değerleri girin.

Yapılandırmanızı yeni IP adresi değişikliği ile kaydetmek için “Uygula” düğmesine tıklayın.

Sonuç

İP adresinizi değiştirmenin birçok avantajı vardır. Online kimliğinizi daha güvenli hale getirebilir, daha önce erişemediğiniz web sitelerine erişmenizi sağlar. Saldırıdan sizi korur, ağ bağlantınızı düzeltin ve hatta bir sitede birden fazla hesap kaydetmenize izin verir.

Aklınızda bulundurun – statik olması durumunda İP adresinizi değiştirmek çok daha zor olur. Ancak dinamik ise (muhtemelen olacak) işlem kolaydır. Burada listelenen stratejileri izleyin ve İP adresinizi hızla değiştirebilirsiniz.

Bu yazı için Linda Garth teşekkür ediyorum.

https://thebestvpn.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir