Windows’da Yavaş Klasör Açılışını Düzeltin

0
3431

Bazen bilgisayarınızda belirli klasörleri açtığınızda, Windows içeriğinizi yüklemek için sanki sonsuza kadar sürecekmiş gibi sürer ve sonuç olarak dosyalarınıza erişmek için zaman harcıyorsunuz demektir. Neyse ki, bu sorunu çözmek ve klasörleri bir çırpıda açmak için yapabileceğiniz bir ayar var. Açılış klasörlerindeki yavaşlığı çözmeniz için bir ipucu göstereceğim.

Yavas Klasor Acılısı

Windows’da, görüntülerin, müziklerin ve videoların nasıl görüntülendiğini optimize etmek için Windows Gezgini’ne belirli klasörlerde kullanılan içerik türünü söyleyebileceğiniz bir özellik vardır. Sorun, Windows’a ne yapacağınızı söylememeniz olsa bile, dosyalara göre bazı klasörlerin türünü otomatik olarak ayarlayacağınızdır. Ama bu iyi çalışmadığı zaman, sonuç yavaşlık olarak karşımıza çıkar. Çok sayıda dosyaya sahip bir klasör “Görüntüler” için en iyi duruma getirildiğinde, her açıldığında, dosyaların küçük resimlerini güncellemesi için dosyaları kontrol eder ve bu, klasörün açılmasını yavaşlatır.

Bunun mükemmel bir örneği, otomatik algılama özelliği sayesinde çoğu bilgisayardaki görüntülerin bir klasörü olarak tanımlanan “İndirmeler” klasörüdür ve zamanın geçişi çok yavaş olur.

Neyse ki, nerede bakılacağını bildiğiniz sürece, problemi çözmek oldukça basittir. Sadece Windows’a bunun bir görüntü klasörü olmadığını ve klasörün bir kalp atışı gibi açılaçağına emin olabilirsiniz.

Anlatma işlemine geçeyim:

Hızlı açılmasını istediğiniz klasörü sağ tıklayın ve ”özellikler ” seçeneğini seçin.

“Özelleştir” seçin. Karşınıza gelen ekranda

“Ne tür bir klasör istiyorsunuz?” yazısının altında ”Bu klasörü yerleştir” kısmında ” Genel öğeler”i seçin.

Değişiklikleri uygulamak için “Tamam” düğmesine tıklayın. Artık klasörde saklanan yüzlerce dosya olsa bile, klasör artık herhangi bir yavaşlık olmadan anında açılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz