WordPress Site Kurulunca Yapılması Gerekenler

0
1375

Bu yazımda wordpress kurulumunu tamamladıktan sonra ilk iş neler yapmamız gerektiğinden bahsedeceğiz. Peki bahsettiğim bu wordpress kurduktan sonra yapılması gerekenler nelerdir? İşte cevaplar..

Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Değiştirin

Kalıcı Bağlantılar, web sitemizin URL Yapısı‘nı belirler. Yani web tarayıcısında (Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex Browser) gibi görünen link yapısıdır.

Bu ayar Admin Panel >> Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar kısmından düzenlenir.

# Kalıcı Bağlantılar, wordpress yeni kurulduğunda Düz olarak gelir. Ancak bu yapı, http://wplimon.com/?p=123 şeklindedir ve ara motorları tarafından tavsiye edilmez. SEO açısından tavsiye edilen URL yapısı WordPress için, Yazı İsmi olan seçenektir.

# Kategori temeli ve etiket temeli kısımları varsayılan olarak kategori ve etiket olarak gelir. Yani wordpress kategorisi için benim URL adresim https://www.internetkafa.com/kategori/wordpress/ şeklindedir. Buradaki kategori mantığını başka bir iş için kullanacak olup değiştirmek isterseniz Kategori Temeli kısmına değişmesini istediğiniz bilgiyi yazabilirsiniz. Örn. kategori için category yazarsam URL yapım https://www.internetkafa.com/category/wordpress/ olarak değişmiş olur.

WordPressde Yapılması Gerekenler

Önemli: WordPress .htaccess dosyası yok ise, sitede herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda 404 hatası alırsınız. WordPress 404 hatasının en çok karşılaşılan sebebi budur. .htaccess WordPress için yapılandırma dosyasıdır. Tüm önemli ayarlar burada tutulur. Kalıcı bağlantıların yönlendirilme şeklide .htaccess dosyasında tutulur ve bu bilgi ulaşılamaz durumda olursa, herhangi bir linke tıkladığında 404 hatası alınır. Kalıcı bağlantılar bölümünde, herhangi bir değişiklik yapılmasa bile Değişiklikleri Kaydet butonuna tıkladığınız an eğer yoksa .htaccess oluşturulur ve kalıcı bağlantı ayarları içine yazılır.

Temayı Yüklemek

Temalar wordpress için oldukça önem taşır. Öyle ki Google’da üst sıralara çıkma konusunda bile rol oynarlar. Temalar, wordpress altyapısına uygun olarak kodlanmış tasarımlardır. Tasarımsal olarak sitemizi düzenlememize imkan sağladıkları gibi, çeşitli özellikleri ile sitemize ekstra yetenekler katarlar. (Örn: emlak sitesi teması , haber sitesi teması)

WordPress sitemiz için hangi temayı kullanmaya karar verdiysek, o temayı daha yolun başındayken yüklemekte fayda vardır. Çünkü temaların kendilerine ait özellikleri ve ayarları vardır ve bunları yapılandırmak gerekecektir. Haliyle bunu önceden planlamak bize kolaylık sağlayacaktır.

Tema seçimi önemlidir. İyice araştırılmadan tema satın almak maddi ve zamansal olarak zarar verir. Ayrıca SEO açısından risk taşır ve Google sıralamanızı kötü etkileyebilir. Haliyle paranız, zamanınız ve emeğiniz boşa gidebilir. Sadece gözünüze güzel göründü veya bir özelliği hoşunuza gitti diye tema almamanız konusunda sizleri şiddetle uyarıyorum.

# Tema seçimi, tema satın alma, tema yükleme konusunda bir wordpress uzmanı desteğine ihtiyaç duyarsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

# WordPress temaları satın alma, yükleme ve çalıştırma detayları ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı makaleme bakabilirsiniz. (tıklayın: )

Kullanılmayan Temaları Silmek

WordPress kurulumundan sonra hali hazırda kurulu temalar ile birlikte gelmektedir. Bu temalar genellikle pek tercih edilmezler ve kullanılmazlar. Ancak yapılan hatalardan bir tanesi bu temaları silmemektir.

Aşağı yukarı her tema 1MB boyutundadır ve gereksiz yere tutulan tema dosyaları boş yere sitemizin boyutunu arttırır. Bu sebeple kullanılmayan temaları silmek gerekmektedir.

Tema silme: Admin Panel >> Görünüm >> Temalar menüsünden silinecek temanın üzerine tıklayıp, sağ alt köşeden Sil butonuna tıklayın.

Yazının gereken kalan kısımını wplimon.com sitesinden devam edlim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here