WordPress Spam yorumlarını toplu silin

0
1037

WordPress ile Spam yorumlarını silmek istediğizde, maalesef temelde WordPress yani bir seferde 20 tane “toplu silmenize” olanak tanır. Öyle tek seferde 100’ler 1000’ler silmenize asla olanak tanımaz.

Neyse ki, WordPress’de Spam Yorumları silmenin kolay bir yolu var. Aslında, bunu nasıl yapacağınıza ilişkin birkaç seçeneğiniz var.

Vereceğim yöntemleri kullanmadan önce mutlaka sitelerinizi yedeğini alın ve ne olur ne olmaz. Aksi bir veri kaybınızda sorumluluk asla kabul etmem.

WordPress Spam

1. WordPress’de Spam Yorumları SSH ile manuel olarak silebilirsiniz.

Biraz daha teknik fikirli olanlar için ve SSH ile oturum açmayı unutmayın ve komut satırını kullanarak tüm spam yorumları silmek çok kolaydır. Şu talimatları uygulamanız yeterlidir:

SSH aracılığıyla web sitenize sunucusunda oturum açın. Bazı ana bilgisayarlar bunu varsayılan olarak devre dışı bırakır, ancak talep üzerine erişime izin verir.

Aşağıdaki komutu çalıştırın:

mysql -uDB_USERNAME -pDB_USER_PASSWORD -DYOUR_WORDPRESS_DB_NAME -e “DELETE FROM wp_comments WHERE comment_approved = ‘0’;”

WordPress’i kurmak için Softaculous’u veya başka bir yükleyiciyi kullandıysanız, bu komutu çalıştırmanız için gereken tüm bilgileri yüklemenin ardından tamamladıktan sonra bir onay alırsınız.

SSH ile WordPress’deki Tüm Spam Yorumları Silmek aşağıdaki komutu çalıştırın.

mysql -uDB_USERNAME -pDB_USER_PASSWORD -DYOUR_WORDPRESS_DB_NAME -e “DELETE FROM wp_comments WHERE comment_approved = ‘spam’;”

2. PhpMyAdmin ile WordPress’te manuel olarak spam yorumları silme:

Bunu yapmanın diğer bir yolu, phpMyAdmin’i kullanmaktır:

CPanel Hesabınıza giriş yapın ve Veritabanı bölümünde phpMyAdmin’i seçin

Veritabanınızı seçin. SQL sekmesini tıklayın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = ‘0’

Komutu çalıştırdığınızda, onay isteyen bir açılır kutu alırsınız. Sadece “Tamam” ı tıklayın.

Toplu WordPress’te SQL vasıtasıyla onaylanan tüm yorumları silme:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = ‘1’

3. Eklenti kullanarak WordPress’de spam yorumları silme:

Bu muhtemelen WordPress’de bekleyen yorumları silmek için en az teknik bir yoldur ve en kolay yöntemlerden biridir. Delete Pending Comments Plugin Eklentisini yüklemeniz yeterlidir. Eklentiyi kurmanın en kolay yolu, Yönetici panelindeki Eklentiler sayfasına gidip “Delete Pending Comments Plugin ” i aramaktır. Önerilen eklenti listelenen ilk eklentidir, ancak kullanılabilecek diğerlerini göreceksiniz.

Yüklendikten sonra, eklentiyi etkinleştirin.

WordPress’deki Yorumlar Menüsü altında “Delete Pendisng Comments” i için bir alt menü öğesi görürsünüz. Tıklandıktan sonra, bekleyen tüm yorumları gerçekten silmek isteyip istemediğinizi onaylama ekranına yönlendirileceksiniz. Onaylamak için kutuya bir metin yazmanız gerekir.

Başarılı olursa, ”I deleted all pending comments!” diyerek bir mesaj alırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here