WordPress’te 500 Dahili Sunucu Hatası Sorunu Düzeltin

0
3553

WordPress web site genelde 500 Dahili Sunucu Hatası ( 500 Internal Server Error) en yaygın türdeki hatalardan biridir. Bu, yaşayamayacağınız inanılmaz derecede can sıkıcı olabilir ve sitenin çalışmama süresinin nedenini karşılayamazsınız. Peki bu konuda ne yapabilirsin?

Bu hatanın ne anlama geldiğine, ortaya çıkabilecek en yaygın nedenlere ve her senaryoyu düzeltmek için hızlı sorun giderme adımlarına bir göz atmak üzereyiz. 500 hatası alıyorsanız, ana makinenize (Host firması) başvurmadan önce bu adımların her birini deneyin. Bunu yapmak sorununuzu çözebilir ve olmasa bile en azından sunucu firmanıza ulaştığınızda devam edecek bazı bilgileriniz olacaktır.

500 Dahili Sunucu Hatası Nedir?

Normalde bir web sayfası isteğinde bulunduğunda, işlem şöyle bir şeye gider:

Sayfa URL’sini tarayıcınıza yazıp enter tuşuna basın. [ tarayıcıya git! ]

Tarayıcınız, bu sayfa için isteği barındıran sunucuya bir istek gönderir. [ Sayfa alabilir miyim lütfen? ]

Sayfayı barındıran web sunucusu bu sayfayı bulur. [ elbette senin için onu alayım. ]

Web sunucusu bu sayfanın HTML dosyasını tarayıcıya iletir. [ burada, sayfalarım var! ]

Tarayıcı sayfayı görüntüler. [ iyi tarayıcı! ]

500 Dahili Sunucu Hatası Aldığınızda Ne Yapmalıyız?

Bunun çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Peki sorun gidermeye nasıl başlanır?

500 Dahili Sunucu Hatasında Sorun Giderme;

Tema ve Eklentileri Kontrol Etme:

WordPress temaları ve eklentileri, 500 dahili sunucu hatasının en olası nedenidir. Maalesef hangisinin olduğunu anlayabilmek için tanımlayacak basit bir test yok.

WordPress 500 Dahili Sunucu Hatası

Burada yapmanız gereken, basit bir eleme işlemidir. Twenty Sixteen gibi varsayılan bir WordPress temasına geçin ve tüm eklentileri devre dışı bırakın. 500 hata durursa, kötü bir tema olduğunu biliyorsun. Temanızı yeniden etkinleştirin. Bir eklentiyi tekrar etkinleştirin. Ölçek. Bir eklenti daha etkinleştirin. Testiniz hatayı alıncaya kadar devam edin ve artık suçluyu kim olduğunu biliyorsunuz. Dava kapandı (umarım). Değilse, okumaya devam edin.

Bozuk .htaccess dosyası

Bozuk .htaccess dosyaları, bir yeniden yapılanma eklentisinden daha az yaygındır, ancak yine de 500 dahili sunucu hatasının oldukça yaygın bir nedenidir. .Htaccess dosyası, kök WordPress kurulum dizininde wp-admin, wp-content ve wp-include klasörlerinin yanında bulunur.

WordPress kurulumunuza cPanel veya FTP üzerinden erişin
.htaccess dosyasını bulun. Bazen gizlenir; Bu durumda, gizli dosyaları göster etkinleştirmek gerekir.
.Htaccess dosyasını .htaccess_test veya .htaccess_old gibi bir şeyle yeniden adlandırın
Ayarlar> Permalinks
kaydet seçeneğine gidin . Bu yeni bir .htaccess kopyası üretecektir

500 hatası bozuk bir .htaccess dosyasından kaynaklanıyorsa, bu şekilde değiştirilmesi sorunu çözmeniz gerekir. Olmazsa, aşağıda sorun gidermeye devam edin.

PHP Bellek Sınırı

PHP bellek sınırına ulaşmak veya onu aşmak 500 dahili sunucu hatasına neden olur. Bunu ele almanın iki yolu var.

WordPress yöneticisinde meydana gelen 500 hata için:

WordPress kurulumunuzun wp-admin klasörü içindeki php.ini dosyasını bulun. Bir tane yoksa, boş bir metin dosyası oluşturun ve php.ini adlandırın
Satır hafızasında bulun veya yapıştırın = xMB. Eğer kurulumunuz da zaten bir php.ini klasörü varsa, x bir seri sayılardan biri olacaktır: 32, 64, 128, 256, 512

Zaten bir php.ini’niz varsa ve x zaten bir sayı ise, onu iki katına çıkarın. Kendi php.ini’nizi oluşturdurduysanız, x’i 128 veya 256 olarak değiştirin. Sonuçta ortaya çıkan satırın belleği okuması gerekir = 128 MB veya bellek = 256MB

Dosyayı kaydedin ve çıkın. Kendi php.ini dosyasını oluşturmak zorundaysanız, FTP üzerinden wp-admin klasörüne yükleyin.

WordPress admin ile sınırlı olmayan 500 hata için:

Kök WordPress dizininizdeki wp-config.php dosyasını bulun
Ana php etiketinin içine şu satırı ekleyin:

define (‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’);

Bu işe yararsa, o zaman bir yama düşünün. Geçici bir yama. WordPress kurulumunuzdaki bir şey hafızayı dolduruyor ve belirlediğiniz yeni tavana ulaşacak. Tavanı yükseltmek için yeriniz tükenmeden önce altta yatan sorunu tanımlamanız gerekir. Çoğu ana bilgisayar, hafıza sınırını yükseltebileceğiniz numarayı sınırlar.

Bozuk Çekirdek Dosyası

Bunun olabilmesi için milyonlarca neden var ve o kadar da yaygın değil, ancak bazen temel bir WordPress dosyası karanlık tarafa dönebilir. Yeni bir çekirdek dosya kümesi yüklemek, 500 dahili sunucu hatasını çözebilir.

Sitenize FTP yoluyla giriş yapın ve yeni bir wp-admin ve wp-include klasörüne kopyalayın. Bunları değiştirmek, bu klasörlerin içinde yapabileceğiniz tipik bir işlem olmadığı açıkça kişiselleştirilmedikçe sitenize yaptığınız kişiselleştirme çalışmasını etkilemeyecektir. Wp-content içindeki dosyalar, temanızın, eklentilerinizin ve sitenizde yaptığınız diğer değişikliklerin barındırıldığı yerdir. Yeni bir wp içeriği yüklemeyin, aksi takdirde sitenizi silersiniz.

Ana Bilgisayarınıza Ulaşın

Bu adımları tamamladıysanız ve hala 500 dahili sunucu hatası alıyorsanız, yardım alma zamanı gelmiştir. Sunucu / host firmanızla iletişime geçin. Umarım bunu okumazsınızdır, çünkü yukarıdaki adımlardan biri sizin için işe yaramamıştır.

500 hatasının nedenini bulmak, karşılaştığınız en sinir bozucu deneyimlerden biri olabilir. Bu durumu daraltmak için çıldırtabilecek kadar genel bir hatadır. Bu, denenecek şeylerin kapsamlı bir listesi değildir. Bunlar sadece en muhtemel problemlerin çözümleridir. Yani, bu sizin için işe yaramazsa üzülmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz