1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

Yönlendirici İP Adresini Bulun

Yönlendirici İP Adresini Bulun
0

Her bir yönlendiricinin iki İP adresi vardır. Bunlar dahili bir İP adresi ve harici bir İP adresidir.

Yönelticinizin dahili İP adresi, yönlendiricinizle bağlantı kurmak için kullandığınız şeydir. Yönelticinize giriş yapmak ve port yönlendirmesi gibi konularda yapılandırmak için bu İP adresini kullanabilirsiniz.

Yönlendiricinizin harici İP adresi, dünyanın geri kalanının sizi internet’te bulmak için kullandığı şeydir. Bu İP adresini bir oyuna veya başka bir sunucuya ev sahipliği yapıyorsanız size bağlanmaya çalışan kişiler vardır. Aşağıdaki resimdeki kesik çizgiye dikkat edin. Kesikli çizgi, yönlendiricinizdeki iki farklı İP adresinin bölünmesini temsil eder.

Dahili Yöneltici İP Adresini Bulma:

Yönelticinizin İP adresini bulabileceğiniz iki yazılım aracımız var. Her ikisi de ücretsiz indirilebilir. Yönelticinizin İP adresini bulmak için ücretsiz yazılım araçlarını veya Windows komut istemini kullanabilirsiniz.

Yönelticilerinize dahili İP adresini (“ağ geçidi adresi” olarak anılacaktır) bunu söyleyecek program Free Static IP Software’dir. Aşağıdaki url’den programı indirebilirsiniz.

https://portforward.com/help/setup_static_ip_address.htm

Diğer bir program ise: Free Router Detector:

https://portforward.com/software/download-instructions/network-utilities

Bu yönlendirici, birden fazla ağınız varsa yönlendiricinizin İP adresini ve ağınızdaki diğer yönlendiricilerin İP adreslerini de söyleyecektir.

Yönelticinizin İP adresini manuel olarak bulmak için Windows komut istemini kullanın.

Yönlendiricilerinizin dahili IP adresini bulmak için en basit yöntem Windows ile birlikte gelen ipconfig adlı küçük bir komut satırı aracıdır. Önce, Başlat’ı tıklatmanız ve Çalıştır komutunu bulmanız gerekir.

Çalıştır iletişim kutusunda cmd yazın ve enter tuşuna basın veya tamam düğmesine tıklayın. Komut istemi olarak adlandırılan, beyaz bir metin içeren siyah bir pencere görmelisiniz.

Komut satırında ipconfig yazın ve enter tuşuna basın.

Yukarıdaki resimde yönlendirici IP adresini kırmızı ok işareti ile gösterdim. Windows’un varsayılan ağ geçidi başlığı altında listelediğini unutmayın.

Online olarak aşağıdaki sitelerden öğrenebilirsiniz.

PortForward.com

PCWinTech.com A-L 

RouterPasswords.com

Router Default Password adlı programla tüm modem firmalarının tüm kullanıcı adı ve şifrelerini aşağıdaki linkten programı indirip öğrenebilirsiniz.

Router Default Password

Yazar Hakkında

Yorum Yap