Bütün Url Kısaltma Siteleri

0
798

World wide web (www) üzerindeki dosyaları, sayfalar, programlar, belgeler, vb bulmak için kullanılan adresdir. Her web sayfası sadece bilgisayarınızdaki dosya yolu gibi, tarayıcınızın arama çubuğuna görülebilir kendine özgü bir adresi vardır. Bu sadece bir temel kavram ve hatta normal bir internet kullanıcısı bile bunu biliyor. Url (uniform resource locator) bir kaç paragraf aşağıya listelenen ücretsiz url kısaltıcı bütün hizmetleri listesine bakabilirsiniz. Bunların içinde bazıları hizmet vermeyebilir yada ücretli olanları ile karşılaşabilirsiniz.

tum url kısaltma siteleri

Bu hizmetlerin açıklamaları yapmak yerine tüm listesini veriyorum. Artık tüm internet kullanıcıları url kısaltma sitelerinin ne işe yaradığını biliyor. Twitter ile hayatımızı oldukça kolaylaştırması ile daha çok (tweet başına 140 karakter sınırı) kısaltma siteleri ün salarak kullanımı bu alanda çok yoğundur. Özellikle popülaritesi twitter’de fırlamıştır. Blogcular ve site yöneticileri dışında, url kısaltma servislerini internet konuşmaları, sohbetler, forumlar alanında çok kullanılmaktadır.

Kısacası, url kısaltıcı bir hizmetin fiili ve uzun web adresini (url) kısaltmak için kullanılır. Url’si oldukça uzun olan url’yi yönlendirerek kısaltılmış halidir.

Url kısaltmayı tanımlamak için kullanılan bazı diğer ortak isimler ise; url redirection(yönlendirme), url genarator(jenaratör), url shrinker (küçültücü) ve url olarak adlandırılırlar.

Özellikle popülaritesi yüksek olan url kısaltma sitelerin dışında farklı siteler;

http://urlsgalore.com

http://www.leapoverto.com

http://slink.co dikkate değer sitelerdir.

Aşağıdaki siteleride ziyaret edebilirsiniz.

Bit.do

Pdf listesi

vanityurlshorteners

Url kısaltan sitelerin güvenirliğini kontroledin:

Url kısaltıcı siteler bazen spam ve kötü niyetli bağlantılara bizi yöneltebiliyor.

Bizlerde bunun farkına varamayız.

Twitterda bu uygulamayı  çok tercih ederiz.

İşte bu url’lerin ne kadar güvenli , nerden geldiğini bize gösteren  url kısaltılmış linklerin ne kadar güvende olduğunu kontrol eden siteleri ziyeretederek kullanabilirsiniz.

Siteler:

http://urlex.org

http://linkpeelr.appspot.com

http://urlxray.com

http://wheredoesthislinkgo.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here