Kendi Telefon Rehberinizi Hazırlayın

0
300
Telefon Rehber Hazırlama

Bu günkü makalemizde kendi telefon rehberimizi hazırlayacağız. Telefon Rehberimizi hazırlamadan önce aşağıdaki paragrafı okuyalım.

Bu sitedeki tüm içerik, açık veya zımni hiçbir garanti olmaksızın sağlanmaktadır. Herhangi bir bilgiyi kullanma riski size aittir. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman cihazınızın ve dosyaların yedeğini alın. Kullanım Şartları sayfasını okuyuz.

iOS telefonumuza bir kişiyi kaydetme

İlk başta iOS Telefonumuzun telefon simgesine dokunun. Ardından Klavye Dokunun. Her hangi bir arkadaşınızın numarasını yazın. Bu ekranda Numara Ekle kısmına dokunun. Açılan ekranda Yeni Kişi Y*rat’a dokunun. Ad kısmına arkadaşınızın isminizi yazın. Ben genelde Ad ve Soyad’ı Ad kısmına yazıp kayıtlarım. Cep numarası kısmı seçili olsun. Telefon ekranın en sağ köşesinde Bitti kısmına dokunun. Cep telefonumuza arkadaşımızın Adını, Soyadı ve Cep numarasını kayıtladık. 

İnternetkafa.com telefon numarasındaki tüm kayıtlı isim ve numaralar Gmail otomatik olarak kayıt yapıyorum. Kayıtlı numaralar, telefonumda, iCloud ve Sim’e kayıtlamıyorum.

Bilgisayarımızda Chrome tarayıcısını açıp buraya tıklayın, Google Kişiler sayfası Telefon Rehberimiz sayfasına geliriz. Açılana ekranda, sayfanın altına inip, Dışa aktar tıklayın. Açılan ekranda üst kısımda Kişiler seçili gelir. Yine bu ekranda, vCard (iOS Kişiler uygulaması için) yuvarlak kutucuğu seçip Dışa aktar dokunun. Bilgisayarımıza Telefon Rehberimiz contacts isimli dosya contacts.vcf uzantılı olarak iner. 

Şimdi inen contacts dosyasına sağ tıklayıp Birlikte aç ve Not Defteri seçip açalım. Tüm Telefon Rehberimizdeki kişi adları ve telefon numaraları Not Defteri ile görmekteyiz. 

Kendi Telefon Rehberinizi Hazırlama

Açtığımız Not Defterinin de ad ve numarasını kayıtladığımız adlar ve cep numaraları  gözükmektedir. Aşağıdaki kısımda telefona kayıtlı kişinin adı ve cep numarası gözükmektir. BEGIN:VCARD ile başlar ve END:VCARD biter. 

BEGIN:VCARD
VERSION:3.0
FN:Ali
N:;;;;
TEL:05111234567 
CATEGORIES:myContacts
END:VCARD

Şimdi sayfanın en başından BEGIN:VCARD kısmından END:VCARD kısmına kadar bir kişinin ad ve telefon numarasını bilgilerini vermektedir. Burada örnekleme olsun diye on kişiye kadar Kopyala yapalım. Contacts dosyasını kapatıp yeni bir Not Defterini açalım. Açtığımız boş Not Defterine on kişiyi yapıştıralım.

Burada BEGIN:VCARD ve END:VCARD aralığında Fn: kısmına silip yeni bir isim yazalım. TEL: kısmını silip yeni bir telefon numarası yazalım. Burada on kişinin ad ve telefon numaralarını değiştirelim. Not Defterinde şu adımları yapalım.

Dosya açılan listede Farklı Kaydet ve açılan ekranda Dosya adı kısmına Telefon Rehber ve noktadan sonra dosya uzantısını .vcf Kayıt türü kısmını Tüm Dosyalar ve Kaydet yapalım. 

Buradan Gmailimizi açalım. Kendimize Telefon Rehber dosyasını mail göndereceğiz. Ekranın solundan, Oluştur kısmına tıklayın. Kime kısmına kendi mail adresimizi yazalım. Konu kısmına Telefon Rehber yazalım. Mail mesaj içeriğine de, Telefon Rehber ya da istediğimiz kısa bir yazı yazalım. Dosya ekle kısmından hazırladığımız Telefon Rehber dosyamızı ekleyip, Gönder kısmına tıklayın. 

iOS telefonumuzda Gmail açalım. Cep telefonumuzdan Gelen kutusunu açalım. Telefon Rehber. vcf, Telefon Rehberinize dokunun. Açılan ekranda en alt sol köşedeki kare yukarı ok tuşu simgesine dokunun ve açılan listeyi sağ kaydırıp, Kişiler dokunun ardından Kaydet’e tıklayın. Telefon rehberimiz Cep telefonumuza rehberine eklenmiştir. 

Not: Eğer iOS telefon kullanmıyorsanız hazırladığınız Telefon Rehber Dosyasını WhatsApp’tan kendimize gönderelim. Yukardaki İşlemlerin aynısını yapalım. Rehber yada Kişiler ne yazıyorsa seçin.

Bu yazıya katkılarından dolayı Bay Cep iletişim haberleşme firmasına katkılarından dolayı teşekkürler. 

Baycep 0-2. El Alım Satım- Tamir- Bakım- Aksesuar Cep: 0532 430 22 33 Adres: İstanbul Caddesi, Pazar Sokak No:4 Merkez/Düzce

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz