Sitelerinin Çevrimiçi DNS Kayıtlarını Nslookup ile Bulun

0
4830
nslookup.io

Online nslookup, belirli bir alan adı için DNS kayıtlarını sorgulayan web tabanlı bir DNS istemcisidir. Bir web sitesi için tüm DNS kayıtlarını görüntülemenizi sağlar. Dig ve nslookup gibi komut satırı araçlarıyla aynı bilgileri web tarayıcınızın rahatlığıyla sağlar. Nslookup.io, gösterdiği DNS yanıtlarını önbelleğe almaz, ancak sorgulanan DNS sunucuları genellikle önbelleğe alınmış bir kayıt kümesiyle yanıt verir. Yetkili DNS sunucuları hariç. Asla önbelleğe alınmış DNS kayıtları sunmazlar.

Çevrimiçi nslookup nasıl çalışır?

Nslookup.io‘u çevrimiçi kullanmak çok basittir. Yukarıdaki arama çubuğuna bir alan adı girin ve ‘enter’ tuşuna basın. Bu sizi belirttiğiniz alan adı için DNS kayıtlarına genel bakışa götürecektir. Arka planda, NsLookup.io, sonuçları önbelleğe almadan DNS kayıtları için bir DNS sunucusunu sorgulayacaktır. Sonuç sayfasında bir dizi DNS sunucusu arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlar, popüler genel DNS sunucularını, verilen etki alanı için yetkili DNS sunucusunu ve tüm dünyadaki yerel DNS sunucularını içerir. Varsayılan olarak yalnızca A, AAAA, CNAME, TXT, NS ve MX kayıtları gösterilir, ancak ek kayıt türleri seçebilirsiniz.

Desteklenen DNS kayıt türleri

DNS, her biri farklı bir amaca hizmet eden birçok kayıt türüne sahiptir. Ancak, bu kayıt türlerinden bazıları artık kullanılmamaktadır. Wikipedia, eski kayıt türlerinin bir listesine sahiptir . Bu eski tipler nslookup.io tarafından desteklenmez. Aktif kullanımda olduğu bilinen tüm DNS kayıt türleri nslookup tarafından desteklenir:

Çevrimiçi DNS araması için vakaları kullanın

Çevrimiçi nslookup’ın yararlı bir araç olabileceği birçok durum vardır. Örneğin, kendi etki alanınızın DNS kayıtlarını yapılandırırken, bunları doğru yapılandırıp yapılandırmadığınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bunu, bu sayfanın en üstüne alan adını girerek yapabilirsiniz.

DNS kayıtlarını her değiştirdiğinizde, tüm alan adı sisteminde yayılması biraz zaman alır. Bu, DNS sunucularının DNS çözümlemesini hızlandırmak için kayıtları önbelleğe aldığı için zaman alır. Bu nedenle, DNS kayıtlarını her değiştirdiğinizde, çevrimiçi nslookup’ı kullanarak bunların yayılıp yayılmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Sitelerinin Çevrimiçi DNS Kayıtlarını Nslookup ile bulmak aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

https://www.nslookup.io

Takip etmek de dahil olmak üzere sadece IP’yi değil birçok şeyi öğrenmek çok ilginç bir araçtır.

https://toolbar.netcraft.com/site_report

http://whoisrequest.com/history

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz