Web Tarayıcıları Kıyaslayın

0
3576

Sadece birkaç gün önce, yeni Firefox Quantum tarayıcılar geldi. Herkes heyecanlı ve bundan bahsediyor. Mozilla Firefox Quantum’un web tarayıcı dünyasının yeni şampiyonu olduğunu iddia ediyor. Kendiniz için öğrenebileceğiniz yol, web tarayıcınızdaki bazı kriterleri kendiniz çalıştırmanızdır. Firefox Quantum, Firefox’un eski sürümlerinden veya Google Chrome’dan daha iyi puanı alırsa, bunu bileceğiz. İşte kendi bilgisayarınızda en sevdiğiniz web tarayıcısını nasıl kıyaslayabileceğiniz bir yolunu size bu yazıda anlatacağım.

Her şeyden önce bilgisayarınızda çalışan tüm uygulamaları kapatıp web tarayıcısına müdahale etmemelisiniz. Windows’u güvenli modda başlatmaya cazip gelebilir, ancak grafik sürücüleri güvenli modda yüklenmez ve kıyaslamalara müdahale edebilir. Tüm tarayıcılar aynı bilgisayarda kıyaslanmalıdır.

Yapmanız gereken bir diğer şey web tarayıcılarının en son sürümünü indirmek ve her biri için yeni kullanıcı profilleri oluşturmak. Bu, tarayıcı profilinize yüklenen uzantıların yüklenmesini ve testlere müdahale edilmesini önlemek için yapılır.

Bu adımlar atıldıktan sonra, bir kerede yalnızca bir tarayıcı başlatın ve aşağıdaki testleri yapın. Testler tamamlandıktan sonra, başka bir web tarayıcısı ile işlem yapabilmeniz için tüm tarayıcı işlemlerinin sonlandırıldığından emin olmak için Görev Yöneticisi’ni kullanın. İşte tüm modern web tarayıcıları için popüler kıyaslama yapabileceğiniz siteleri aşağıya kısa açıklamaları ile yazıyorum.

JetStream

Gelişmiş web uygulamalarına odaklanan bir JavaScript ölçüt paketidir. Başlangıçta Apple tarafından geliştirildi ve kriptografi fonksiyonları, grafikler, sıralama algoritmaları ve daha birçok testi içeriyor.

ARES 6

Semboller, for-of-arrow fonksiyonları, Map / Set / WeakMap, let / const, sınıflar, vekiller, dizge enterpolasyonu, destructuring, varsayılan argümanlar, yayılma, kuyruk çağrıları ve benzeri JavaScript’in en yeni özelliklerinin yürütme süresini ölçer. ARES-6, Air, Basic, Babylon ve ML olmak üzere dört alt testten oluşur.

Speedometer

Web uygulamalarının yanıt verimini ölçen bir tarayıcı karşılaştırmasıdır. Yapılacaklar öğelerini ekleme gibi kullanıcı eylemlerini simüle etmek için demo web uygulamalarını kullanır.

MotionMark

Bu, tarayıcının karmaşık sahneleri bir hedef kare hızında canlandırma yeteneğini ölçen bir grafik kıyaslamasıdır.

Octane

Google tarafından geliştirilen bu, etkileşimli komut dizaynına odaklanan testleri içeren bir JavaScript testidir. Bu kıyaslama kaldırıldı ve artık Google tarafından sağlanmadı. Hem Octane 2.0 hem de Octane 1.0’ı çalıştırabilirsiniz.

Basemark Web 3.0

Tarayıcınızın modern web uygulamalarını nasıl yürütüldüğünü test eden çok gelişmiş ve kapsamlı web tarayıcı karşılaştırması. Hatta tarayıcının performansının dizüstü bilgisayarınızın pilini nasıl etkileyeceğini de anlatıyor.

Tüm bu ölçütlerin puanları kendi gösterdikleri şekilde vardır. Bu testlerin bazılarında yüksek puanlar iyi kabul edilirken diğer puanlar daha düşük puanlar alınır. Bu nedenle, belirli bir kıyaslamaya başlamadan önce bunları not ettiğinizden emin olun. Genellikle, hangilerinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için web tarayıcılarınızın hepsinde yalnızca bir kıyaslama yapmanız gerekir.

Searchenginecolossus ile dünyadaki tüm arama motorlarını kullanın:

Bütün ülkelerin arama motorlarına http://www.searchenginecolossus.com ulaşabilirsiniz.

Tarayıcıları test yapın.

Bu web siteleri tarayıcılarınızı (browser) firefox, explorer, explorer vb. online olarak test edebilirsiniz. Bu web site koleksiyon beğeneceğinizi umuyoruz.

Tarayıcı test siteleri

http://acid3.acidtests.org

http://html5test.com

Peacekeeper.futuremark.com sitesi online tarayıcı test hizmetini durdurmuştur. Bunun yerine aşağıdaki yazılımı alternatif olarak önermektedir.

Artık, farklı tarayıcıların performansını karşılaştırmak için bir kıyaslama yapmamıza rağmen, PCMark benchmark’larımız donanımınızın web tarama performansını ölçmek için testler içermektedir. PCMark kriterleri, web taraması, fotoğraf ve video düzenleme, yazma, elektronik tablolar, video konferans ve diğer ortak etkinlikler gibi gerçek dünyadaki görevlere dayanmaktadır. Günlük görevlere dayanan testler, genellikle JavaScript ölçütlerinde bulunan dar, sentetik iş yüklerinden daha yararlıdır.

Windows PC’ler için PCMark öneririz. Akıllı telefonlar ve tabletler Android için PCMark’ı öneriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz