1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Zombi Bilgisayarı Nasıl Anlarız?


0

Zombi  (zombie) bilgisayarlar, sahibinin bilgisi olmaksızın bilgisayar korsanlığına devredilen bilgisayarlardır.

Bilgisayar terimlerinde, bir zombi sahibinin izni olmaksızın bir üçüncü taraf (veya bir grup kişi tarafından) devralınan bir bilgisayardır. Artık bilgisayarınız yaşayan ölüler arasındadır. Sık sık bir botnet’in bir parçası veya diğer zombi bilgisayar ağı haline gelir. Hırsızlar, düzenlenmiş hizmet reddini (DOS) saldırılarını gerçekleştirmek ve e-posta spamlerini ve kötü amaçlı yazılımları yaygın şekilde yaymak için diğer kötü niyetli kişiler arasında botnet’leri kontrol eder.

Botnet saldırıları uzun süredir devam ediyor, ancak gittikçe daha sofistike hale geliyor. Bu yıl şimdiye kadar, botnet’lerin gücünü gösteren çok sayıda önemli davalar var. Örneğin, küresel ‘Pony’ botnet saldırısı vasıtasıyla, suçlular yaklaşık 220,000 dolarlık para ve diğer dijital para çaldı. Son zamanlarda büyük bir botnet internete bağlı ev aletleri – buzdolabı gibi – bulaştırdı! – 750.000’den fazla kötü amaçlı e-postalar göndermek için.

İşte gerçekten korkunç kısım: Bilgisayarınız botnet’in bir parçası olabilir ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz. PC’nizde bir virüsten koruma ve iki yönlü güvenlik duvarı yoksa, bilgisayarınızın zombi olma ihtimalini arttırmanız yeterlidir. Bilgisayarınızın bir zombi olabileceği işaretlerini burada yazacağım.

  1. Bilgisayarınızın performansı, çok sayıda uygulamanın açık olmadığı zamanlarda bile daha yavaştır. Suçlular, bilgisayarınızın yasa dışı işlemleri yapmasını ister ve bu işlemler bilgisayarınızın işlemcisini ve ağını kullanmayı gerektirir. Bilgisayarınız ve / veya İnternet bağlantınız hız kesilirse, zombi yüzünden olabilir.
  2. Açıklanamayan hata iletileri alırsınız.
  3. Bilgisayarınız sıklıkla çöker.
  4. Giden e-posta klasörünüzde göndermediğiniz mesajları keşfediyorsunuz. Bilinmeyen veya e-postayla gönderilmemiş kişilerden geri dönen bildirimler alırsanız, bir ipucu olabilir.
  5. Bilgisayarınızın kapanması ve çalıştırılması daha uzun sürmektedir.
  6. Sabit disk (veya flash depolama) alanında beklenmedik bir kayıp buluyorsunuz.
  7. Web tarayıcınız belirgin bir sebep olmadan sık sık kapanır.
  8. Bilgisayar güvenlik web sitelerine (antivirüs) erişiminiz engellenmiştir.
  9. ilginç ama bilgisayarınız kapandığı halde elektrik prizine takılı ise kendi kendine açılması.

Bilgisayar Zombi Nasıl Öldürülebilir? Kaldırılabilir? Bilgisayarınız bir zombi haline gelmişse, onu diriltmenin yolları olabilir.

Kötü amaçlı yazılımı bulmak ve kaldırmak için antivirüs ve / veya anti-spyware yazılımınızı güncelleyin ve bilgisayarınızın sabit diskini tarayın. Bazı kötü amaçlı yazılım türlerinin virüsten koruma yazılımınızın çalışmasını engelleyeceğini unutmayın. Bu durumda, ek virüsten koruma yazılımları indirin ve zombi kendi savunmalarını aşacak bir program bulana kadar her birini çalıştırmayı deneyin.

Genellikle, zombi / bot zararlı yazılımları, bir güvenlik yazılımı tarayıcılarından bir rootkit yükleyerek gizlenir. Bir rootkit, kötü niyetli, gizli bir yazılım parçasıdır. Karşıdan yükleyebileceğiniz ücretsiz rootkit algılama yazılımı programları vardır.

Bilgisayarınızın kişisel güvenlik duvarını maksimum güvenlik düzeyine ayarlayın. Bu, sizi bilgilendirmek için İnternet erişimi talep eden uygulamaların, gelen ve giden trafiğin tümünü izlemenizi sağlar. Bu, aynı uygulamadan yalnızca birkaç hedefe erişmek için gelen tekrarlanan istekleri belirlemenize yardımcı olabilir. Bu, uygulamanın bir zombi olduğunu gösteren bir anlatım işaretidir.

Böyle bir durumda, diğerlerinin kötü amaçlı yazılım olarak tanımladığını görmek için uygulamanın adını arayın. Şüpheli uygulama ile ilişkili tüm dosyaların bir listesini oluşturmaya ve depolama sürücünüzde nerede olduklarını incelemeye çalışın. Uygulamayı ve ilgili dosyaları derhal kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Birden fazla zararlı yazılımın aynı bilgisayarda birkaç varyasyonu olabileceği için bunu birkaç kez yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bunu beğeneceksin, ama şöyle devam ediyor: Bilgisayarınızı bir zombi olduğunu keşfedip tamamen zombi içermediğinden emin olmak istiyorsanız, sabit sürücüyü veya flash sürücüyü tamamen silmelisiniz ve yeniden yükleyin. İşletim sistemi ve uygulamalarıda. Elbette, önemli dosyalarınızın ilk önce yedeklendiğinden emin olun.

Bilgisayarınızın depolama sürücüsünü, uygulamalarını ve belgelerini geri yükledikten sonra hiçbir şeyin yanlış olduğundan emin olmak için güvenlik yazılımınızı tekrar çalıştırın.

Bilgisayarınız bir zombi haline gelmişse muhtemelen kötü niyetli bir dosya ekini tıkladığınızdan veya yüzde yüz emin olmadığınız bir uygulamayı yüklediğinizden dolayıdır.

Bilgisayarınızın yeniden tehlikeye girme riskini azaltmak için, güvenlik yazılımınızı çalışır durumda ve güncel tutun ve kişisel güvenlik duvarınızı maksimum düzeyde tutun. E-postaları dosya ekleriyle yakından kontrol edin; Sıklıkla gönderenin asılsız dili, yanlış yazımı veya diğer işaretleri size e-postayla göndermediğini söyleyebilirsiniz. Spam e-posta mesajlarını açmadan silin. Güvenliğinizle ilgili endişeleriniz varsa uygulamaları indirmeyin.

Bu önleyici adımları atarsanız, bilgisayarınız hakkında endişelenmek için daha az zaman harcayabilir ve Yürüyen Ölüleri daha çok izleyebilirsiniz.

Bu alanda çok güvenlik uygulaması olabilir. Aşağıdaki programla bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Ben bunu tercih ediyorum.

http://www.zonealarm.com

Yazar Hakkında

Yorum Yap