Coronavirus’ünün Dünyada Yayıldığı Yerleri Görün

0
3087

Coronavirus’ü Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarında yarasalardan yılanlara ve sonrada yılanlardan insanlara yayılmış olduğu tahmin ediliyor. Kesin olan şu ki bu virüsün hayvanlardan yayıldığı tahmin ediliyor. Virüsü kapmış bir kişi ile yakın temasta olan kişiye yayılma olasılığı var. Bu konuda araştırmalar devam ediyor.

Virüs akçiğerlerin enfekte olması ile başlıyor ve sonra bu durumu atlatılamayınca insan sağlığını tehdit eden pneumonia benzeri hastalıklara yol açabiliyor. Geçmeyen hapşırma, öksürme, yüksek ateş ve nefes alma gibi zorluklarınız varsa en kısa zamanda doktorunuza gidin.

Bu virüsün dünya üzerinde şimdiye kadar nerelere yayıldığını bilmek istiyorsanız çevrim içi güncellenen Gisanddata.Maps haritasından görebilirsiniz.

Coronavirus’nün Yayıldığı Yerleri Harita ile Görün

https://gisanddata.maps.arcgis.com sitesi Amerikalı araştırmacılar tarafında oluşturulmuştur. Site gerçek zamanlı olarak güncellemeler almaktadır. Coronavirus’ünün dünya üzerinde nerelere yayıldığını ülkeler bazlı göstermektedir. Bildirilen vakalar kırmızı renkte sarı renkte olanlar ise şüpheli olanlardır. Dünyadaki yayılma alanını görmek için harita üzerinde oynamalar yapıp görebilirsiniz.

 

Haritanın sol üst kısmında Total Confirmed kısmında toplam hasta sayısını rakamla gösterir. Hemen onu altında Confirmed Cases by Country/Region ülkelere göre onaylanmış hasta sayısı verir. Total confirmed cases kısmında Toplam teyit edilen vaka sayısı grafik olarak göstermektedir. Ülke üzerine dokunup genel bilgi alabilirsiniz.

Haritanın üzerinde sağ tarafında Total Deaths kısmında toplam ölü sayısı gösterir. Hemen bu kısmın sağ tarafında Total Recovered toplama kurtarılan hasta sayısını gösterir. Bu kısımların altında alt alta olan listede toplam onaylanmış ve şüpheli Coronavirus hasta sayısını listeli verir. Haritanın bölümlerini istediğiniz gibi kullanabilir ve genişlete bilirsiniz. Haritayı tam ekran da yapabilirsiniz.

Her şeyin başı sağlık. Sağlık olmadan hiçbir şey olmaz ve sağlıktan sonrada gelen huzur dur. Ellerinizi sık sık yıkamayı unutmayın. Daima sağlıklı ve hazırlı hayat yaşamanız dileğiyle…

Sağlık bakanımız Dr. Fahrettin Koca Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’nu, her akşam yenilenen verilerle aşağıdaki linkten görebilirsiniz diye sosyal medya hesabında paylaştığı linki aşağıya ekliyorum.

https://covid19.saglik.gov.tr

Coronavirüs güncellemelerini harita üzerinde takip edeceğiniz en iyi siteler

Coronavirüs COVID 19 Türkiye Haritası

Dünya Sağlık Örğütü

clustrmaps.com

worldometers.info

bing.com/covid

storymaps.arcgis.com

Coronavirüs zaman çizelgesi

foreignpolicy.com

https://hgis.uw.edu/virus

https://nssac.bii.virginia.edu/covid-19/dashboard

Dünya çapında Coğrafi Dağılım

kff.org

multimedia.scmp.com

nbcnewyork.com

nextstrain.org

info.ceicdata.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz