Gizlilik için Arama Motorları

0
4333

Hemen hemen tüm online hizmetler (web siteleri), çevrimiçi sizin hakkındaki bilgileri toplar, saklar ve satar ve bilginiz veya rızanız olmadan, özellikle Facebook Twitter, Google, Microsoft, Yahoo ve daha fazlası olabilir. Web’in nasıl çalıştığından dolayı, tek yapmanız gereken bir bağlantıyı tıklamaktır ve sonuçta ortaya çıkan sayfanın kullandığı veri izleme ve analiz şemasını istemeden seçmemenizdir. Bir kullanıcı profili oluşturulduktan sonra, sonsuza dek tutulur. Müzakere etmek, yeniden düşünmek veya devre dışı bırakmak için adil bir şans verilmez.

İşte bu yüzden, bugünün hiper bağlantılı dünyasında, mahremiyetinizle ilgilenmeniz gerektiğine inanıyoruz, tıpkı bizim umurumuzda olduğu gibi. Şu anda Google, Bing veya Yahoo gibi bir arama motorunu kullanıyorsanız, gizliliğinizin ana endişeniz varsa bir alternatif seçmelisiniz. İyi bir gizlilik tarayıcısı ve günlük VPN ile birlikte, ciddi bir suç işlemediğiniz sürece gizliliğiniz gizli kalacaktır.

Google’ın dışındaki İnternet’te gezinmek ilk başta birçok kullanıcı için biraz tuhaf görünebilir, ancak bu korkutucu değil, söz veriyorum. Öyleyse Google’ın tüm gözlerinden kaçmak için bu yazıdaki sitelerle internette gezinmelisiniz. Bu arama motorlarıyla Google’dan ücretsiz bir internette gezinmenin tadını çıkarın.

Qwant

Avrupa’da yerleşik ve tasarlanan Qwant, kullanıcılarına özgürlüklerini koruyan ve dijital ekosistemin sağlıklı kalmasını sağlayan ilk arama motorudur. Qwant sorgularınıza en iyi sonuçları sunar ve kim olduğunuzu veya ne yaptığınızı tahmin etmeye çalışmaz. Web’de aradığınız şeyin gizliliğinizin önemli bir parçası olduğuna inanırlar. Bu nedenle Qwant asla aramalarınızı kayıt yapmaz ve asla kişisel verilerinizi reklam veya başka amaçlar için kullanmaz.

FindX

Açık kaynak. Kayıt yok. İzleme yok. Şeffaf algoritmalar. Avrupa’da barındırılıyor. Web çok şeffaf olamalı özgür göz atabilir ve arayabilir ve algoritmaların sizin için bilgileri gizlemediğinden emin olmalısınız. Sizin için şeffaf ve özel bir online deneyim oluşturmak istiyorlar. FindX İnsanların harekete geçmelerini ve web’i geliştirmelerini sağlamak istiyor.

MetaGer

Almanya merkezli bir açık kaynak metasearch motorudur. Kullanıcının gizliliğini korumaya odaklanır. MetaGer’in karakteristik nitelikleri bilgi ve dijital demokrasiye ücretsiz erişimin uygulanmasını içerir:

Devletlere ya da güvene dayalı kontrol ve dikte olmadan bilgiye erişim.

Özel verilerin depolanması, en yüksek gizlilik talebi.

Ayrıca arama sonuçlarına anonim erişim.

Anonim vekil bir Gizli Tor bağlantısı kullanır.

StartPage

StartPage size dünyanın en popüler arama motoru olan Google’dan Web arama sonuçları sunar. StartPage ile arama yaptığınızda, Web sonuçları Google tarafından oluşturulur. Bu size alışkın olduğunuz arama sonuçlarını ve arama özelliklerini sunar.

Bir Proxy Servisi: Kullanıcıların web’de tam gizlilikle gezinmelerine olanak tanır. Proxy, kullanıcıların görüntüledikleri web sitelerine özel, kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri geçmeden web sitelerini güvenli bir şekilde ve anonim olarak taramasını sağlar.

URL Üreticisi: Çerez içermeyen bir İnternet’i tanıtmak için, StartPage’de bir çerez ayarlama gereksinimini ortadan kaldıran bir URL üreteci vardır. Ayarlarınızı gizlilik dostu bir şekilde hatırlar.

DuckDuckGo

Kişisel bilgilerinizi saklamıyorlar. Diğer arama motorları, özel göz atma modundayken bile aramalarınızı izler. DuckDuckGo seni izlemiyor.

Gizlilik politikaları basittir:

Kişisel bilgilerinizden hiçbirini toplamaz veya paylaşmazlar. Ayrıca arama geçmişinizi saklamıyorlar.

Bu nedenle, sizi internet üzerinden takip eden reklam verenlere satmak için hiçbir şey yapmaz.

Searchencrypt

Search Encrypt, gizliliği ön planda tutan ve çevrimiçi etkinliklerinizin güvenli kalmasını sağlayan bir metasearch motorudur. Web sitesi, aramalarınızı güvenceye almak için kullanıcıların yerel şifrelemeyi kullanmasıyla ilgili tanımlanabilir bilgileri izlemediğini iddia ediyor.

Arama sonuçları daha sonra kendi arama ortaklarından ağından alınır. Search Encrypt nispeten yeni bir web sitesidir, ancak kişiselleştirilmiş aramaların filtre balonunu engellemek için elinden gelenin en iyisini yapar ve her gün 23 milyondan fazla ziyaretçiye sahiptir.

Bu arama motorunun en çarpıcı özelliği, yerel göz atma geçmişinizin otomatik olarak sona ermesi ve her 15 dakikada bir hareketsizliğin silinmesidir. Yani, başka birinin bilgisayarınıza erişimi olsa bile endişelenmenize gerek yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz