İnsanlar Evde Kalınca, Hayvanlar Sokaklara Çıkıyorlar

0
2277

Yeni Coronavirüs veya Covıd 19 salgın hastalığından dolayı dünyada pek çok ülkede karantina uygulanıyor. Dünyadaki tüm ülkeler Coronavirüs, Covıd 19 durdurmaya çalışmak ve daha çok yayılmaması için insanlara evde kalmaları için uyarıyorlar. Neredeyse tüm dünyadaki ülkelerdeki milyarlarca insan evde kalmaları için ikna edilmiş durumdalar.

Evde Kal uyarısı artık dünyadaki tüm ülkelerin coronavirüs, covıd 19 yayılmasını durdurmak için çok güçlü bir mesaj oldu. Dünyanın belli başlı şehir ve ülkelerinde insanlar tamamen evlerinde kapandılar. İnsanlar dış dünyadan çekildikçe hayvanlar dış dünyanı içine giriyorlar.

Son haberlerde maymun, geyik, ayı, puma gibi hayvanların sokaklarda yiyecek bulmak için cirit attığını bir çoğumuz duymuş ve izlemiş olmalısınız. Doğa karantinaya alınan şehirleri geri almaya başlıyor. Azıcık hayal kuralım. Evde Kalma, sokaklarımızı yakında hayvanlar alemi çeteleri olacak sanırım. Kim bilir sizin semtinizde, mahalleniz de köpek çeteleri yada başka mahallerde ayılar, geyiklerde olabilir. Sadece bir puma etrafta aç gezdikçe bir sokağa yada bir şehre bile korku salabilir…

Dünyanın kimi yerlerinde geyik, maymun gibi hayvanları beslemek için yabancı turistler yiyecek vermektedirler. Etrafta yabancı turistler olmayınca, hayvanlar için bir yemek sıkıntısı ortaya çıkıyor. Geyikler artık hiç alışık olmadıkları şeyleri yemeye başlamışlar. Bu şehirlerdeki yaşayan yerli halk evlerinde bir an olsun çıkıp bir şey vermediğinin bir belirtisi olsa da hayvanlar bu bu düzene çok kısa sürede alışırlar. Çünkü hayvanların yaşamı çağlar boyu varlığını sürdürmüştür. Hayatta kalma, doğal ortamlarında değişen koşullara adaptasyona bağlıdırlar.

Ailemizin başından geçen bir hikayeyi buraya yazmak istiyorum.

Rahmetli babam bir gün yavru bir kargayı eve getirmişti. ‘’Bu karga yaralı; iyileştirin, bakın karnını doyurun dedi. Aslında karga yaralı değildi. Sanırım yuvasından düşmüş ve daha uçma vakti gelmemişti. Ailece kargayı beslemeye başladık. Bahçemizde kargaya yavru köpek yuvası yaptık. Karga bize kendisini çok kısa sürede sevdirdi. Bize gaga bile atmıyordu. Karga yürümeye başladı. Hatta komşumuzun bahçe içine gidip sonra tekrar bizim eve geliyordu. Sokak kedileri kargaya saldırmıyorlar sanki yıllardır berabermiş gibi arkadaştılar. Bir hafta dolmadan karga ansızın uçtu ve doğal hayatına gitti. Ailece çok üzüldük. Aileme hayvanlara durmadan ev yemeği verirsen, beslersen avlanma yapamazlar, kendilerine bakamazlar devamlı bizi ararlar ve böylecene hayvanın doğal düzenini bozmuş oluruz farkında olmadan hayvanların yok oluşunu kendi ellerimizle yok etmiş oluruz. O yüzden düzeni bozmamalıyız dedim. Hayvanların insanlar tarafından beslenmeye alışkın olduklarından zararlı etkileri olabiliyor.

Hayvanların belki de farkında olmadan Coronavirüs, Covıd 19 ile bizim beslenme alışkanlığımız olmadan hayvanları biraz gözlemleyince ayakta kalacaklarını görebiliriz. Çünkü şehir ortamında yaşayan hayvanlar az da olasa kendilerine ait bir beslenme yapılarını oluşturmuşlardır.

Bu zor günlerde bir an olsun dışarı çıkma imkanı bulup, aç ve susuz zorda kalan sokak hayvanlarını besleyen, tedavi eden haberlere konu olan tüm güzel ülke insanlarına teşekkürlerimi borç biliyorum.

Sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz