Kur’an ı Kerim’i Kolay Öğrenin

0
755

Kıymetli Kur’an-ı Kerim’i Öğrenme Aşkı ile Yanan Kardeşim.

Bu yazımızda Kur’an- Kerim’i Elif-Ba’sını öğrenmeyi kolaylaştıran Yeni Bir Eğitim Yöntemi ile Alanında uzman ve Eğitim Uzmanı Necmettin Kuzu Hocamızla hem videolu hem kitap ile çok kısa sürede öğrenebileceksiniz. 

Necmettin Kuzu Hoca, Kur’an ı Kerim’i Kolay Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yeni Bir Eğitim Yöntemini 2009 senesi Düzce ili Merkez Çam Köyü Cami’inde ilk başlangıcını yapmıştır. 

Kur’an-ı Kerim kelamullahtır. Kur’an-ı Kerim hayat nizamıdır. Kur’an-ı Kerim bir kulun dünya ve ahirette nasıl mutlu olacağını bildiren tek kitaptır. Şu halde bir kul kulluğun gereği olarak inandığı kitabını din dili olan Arapça olarak okumalı, ibadetlerinden okuduğu ayet veya sureleri orijinal harfleri ile öğrenmelidir. Aksi halde Kur’an-ı Kerim’in Latin harfleriyle ezberlenmesi kelimelerin anlamının bozulmasına neden olabilir. 

Arap dilinde Türkce’deki harflerden farklı semboller kullanılır. Bir çok harf Türkçe’deki seslerin benzerini verse de birebir aynısını olarak nitelendirilemez. Özel kullanım biçimleri bulunmaktadır. 

Harf ve sembol arasındaki ayırım zannımızca çok önemlidir. Zira klasik Elif Ba cüzlerinin ilk konusu yirmi sekiz sembolün ezberletilmesi esas almaktadır. Öğrencinin sembol adlarının öğretimi ile işe başlaması, Kur’an öğrenimini zorlaştırdığı, geciktirdiği hatta bıkkınlık duygusuyla öğrenmeyi düşünmekteyiz. 

Örneğin,  I (Elif) sembolünü öğretirken öğrenci buna sürekli ‘‘elif” diyerek zihnine öyle resmetmektedir. Yirmi sekiz sembolün ezberlenmesi bu yöntemle en az iki üç haftada zar zor ezberletildikten sonra harekeler kısmında ”elif” in harekelerle okunuşuna geçilmektedir. 

Bu durumda bu sembolü ”elif” diye kodlayan zihin, harekeli okuyuşu kolay kolay kabul etmemektedir. Öğrenci ezbere devam etmekte, sembolleri, üstün, esre ve ötreli olarak hafızasına kazımaktadır. 

Oysaki biz, öğrenmeyi kolaylaştıran yeni yöntemimizle sembollerin adlarını öğrenmekle değil sembollerin okunmasını sağlayan harekeler ile başlıyoruz. 

Semboller, harekelerle anlamlı hale gelmektedir. Harekesi olan sembole harf diyoruz. Bu öğretim yönteminin başında ”harekesiz semboller okunmaz’‘ diyoruz. Arap dilinin kural ve kaidelerini bilenler harekesiz elbette okur. Ancak yeni Kur’an öğrenimine başlayan öğrenci için bu ifade çok anlam içermektedir.  

Hedefimiz hangi yaşta olursa olsun kısa zamanda, bıkkınlık göstermeden, nefret etmeden din dili olana Arapça’nın Kur’an dili olarak okunmasının sağlanmasıdır. 

Kur’an ı Kerim’i Kolay Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yeni Bir Eğitim Yöntemini Youtube oynatma listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Kur’an ı Kerim’i Kolay Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yeni Bir Eğitim Yöntemini Youtube oynatma listesi

Haydi Bismillah! Edindiğiniz kitap ve Youtube kanalımızdaki ders videolarını takip ederek tüm derslerin sonunda günde iki saat zaman ayırmakla sekiz ila on günde heceleme ile Kur’an öğrenimine geçebileceksiniz. Bir gündeki ders saatini ne kadar artırır, tekrarı sürekli hale getirirsek o kadar kısa sürede Mushaf-ı Şerif’ten okumaya başlarız. 

Kitabımızı esas alarak çektiğimiz programları takip ettiğiniz taktirde en mükemmel bir öğrenme şekline sahip olacaksınız. Bilhassa harflerin ağızdan çıkışının pratiği sizleri daha güzel bir okumaya sevk edecektir. 

Kur’an; kendini okutan bir kitaptır, yöntemini bilerek ilgi, istek ve arzumuz olduğu takdirde.

Gayret, bizden tevfik Allah’tan. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. 

Kolay Kuran Öğreniyorum Video Sayfası

Kur’an ı Kerim’i Kolay Öğrenmeyi Kolaylaştıran online satış buradan ulaşabilirsiniz.

Elinizdeki kitabımız, Kur’an-ı Kerim öğreticileri ile kendi kendine öğrenmeyi isteyen her yaş grubu için hazırlanmıştır. Kitabımızda takip ettiğimiz yeni yöntemin sağlaması; yetişkin (30 ila 60 yaş arası) öğrencilere yönelik düzenlenen kurslarda tecrübe edilmiş, başarı ile sonuçlanmıştır.

Kitabımız, dört-altı yaş, örgün eğitim çağı ve yetişkinler için ideal öğrenme kitabıdır.

Kitabımızın öğrenmeyi kolaylaştıran özellikleri:

Arap dilinin sembol isimlerinini “Elf, Cim, Sad vb.” öğretmeye zaman harcanmamıştır.

Alfabedeki harfler sekiz grup olarak küçük parçalara ayrılmış olup küçük adımlar ilkesi ile eğitim planlanmıştır.

Klasik öğrenmenin zorluğu olan sembol adlarını öğretmek yerine sembolü harfe çeviren “üstün, esre ve ötre” işaretleri ile “E, Be, Bu, Cu” şeklinde öğrenme yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntem ile öğrenme kolaylaştırılmıştır.

Harflerin tanıtımı, cezm, şedde ve med konularının anlatımında Türkçe karşılıkları verilmiştir. Alıştırmalardaki kelimelerin ise Türkçeleri verilmemiştir.

Harflerin başta, ortada ve sonda yazılış şekilleri ayrı bir konu ile verilmemiş, harfin tanıtıldığı dersin örneklerinde farkındalığı sağlanmıştır.

Cezm, Şedde ve Med konuları klasik anlayışta olduğu gibi tüm harflerin öğretilmesinden sonra değil Türkçe’den faydanılarak kolay bir algı yöntemiyle harf öğreniminin içinde öğretilmiştir.

Sadece uygulamaya yönelik tecvid kurallarını vermekle yetinilmiştir.

Kitabımız “biz dili” ile yazılmış; yönergelerimizin üslubunda tatlı, sevdirici ve sıcaklık hissi verilmiştir.

Sizlerin daha kolay öğrenmeniz için; “YouTube” kanalımızda ilgi artırıcı, sevecen ve sıcak bir ders ortamı hazırlanmıştır.

 Necmettin Kuzu

Necmettin Kuzu, 1976 senesinde Düzce’de dünya ya gelmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır. İlk, orta ve lise Öğrenimini Düzce’de tamamladıktan sonra, Kayseri Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı. Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kelam Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı. 

2002 sonlarında Düzce ili Kocaoğlu Köyü’nde İmam Hatiplik görevine başladı. Daha sonra Düzce İl Müftülüğünde Veri Hazırlama ve Kısım İşletmesini olarak görevlendirildi. 

2011 yılında Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliğine tayin oldu. Kaynaşlı İmam Hatip Ortaokulu Kurucu Müdürlüğü, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Osman kuyumcu İmam Hatip Lisesi’nde müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca örgün ve açık lisede Meslek Dersleri ile Arapça derslerinde okutmanlık yaptı. Bir zaman sonra Düzce İl Müftülüğü Eğitim Uzmanlığı kadrosuna tayin oldu. 

Düzce Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu koordinatörlük görevi ve Aile Danışmalığı hizmetlerinde bulundu. Düzce Öncü TV ekranlarında Ramazan Programlarını hazırlayıp sundu. 

Birçok alanda proje hazırlayarak sahada uygulamasını sağladı. Yuvam İçin El Ele, Huzurlu Aile Huzurlu Toplum, Birbirimizi Anlamak Eğitimle Münkündür bunun gibi bir çok isimli projeler hazırladı. 

Bir müddet Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Dairesi bünyesinde görevlendirildi. Yine bu iş zaman diliminde; Antalya, Konya, Kırşehir, Çorum ve Sakarya illerinde ‘Din Hizmetlerinde Sosyal Sorumluluk Proje Hazırlama’ eğitimleri verdi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca açılan birçok alanda eğitim programlarına katıldı. DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Daire Başkanlığı bünyesinde Yaz Kur’an Kursları Materyal Geliştirme çalıştaylarıda katkıda bulundu. 

Çocukların Ebeveynlerine Üzerinde Hakları, Kur’an- ı Okumak Anlamak ve Yaşamak, İslam ve Kadın vb. bir çok konularda konferanslar verdi. 

Halen Düzce Denetimi Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde kurulan Manevi Rehberlik Birimi’nde Manevi Rehber olarak görevine devam etmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz