Resimleri Excel’e Dönüştürme Yöntemleri

0
12846

Fotoğraflarınızı, dijital taranmış bir belgeden mi kullanmak istiyorsunuz yoksa aceleyle çektiğiniz görüntülerden veya ekran görüntülerinden iyi biçimlendirilmiş excel’e (tablolar) yapmak istiyorsunuz? Bu görüntü dosyalarına excel’e dönüştürmeniz gerekecekse bu yazı size mutlaka yardımcı olacaktır.

OCR , Optik Karakter Tanıma anlamına gelir; görüntü tabanlı dosyalardaki karakterleri tanımak, bunları düzenlenebilir ve yazılabilir hale getirmek için, böylece bilgisayarınız yalnızca bir resim olarak tanımlamak yerine tüm karakterleri okuyabilirsiniz. Görüntüyü (resmi,fotoğraf) excel’e dönüştürmek için birçok yöntem var, burada hem Mac hem de Windows kullanıcıları için sık kullanılan yöntemleri anlatacağım.

OCR (Optik Karakter Tanıma), resimlerin, yazılı, el yazısı veya basılı metnin makine ile kodlanmış metne mekanik veya elektronik olarak dönüştürülmesini ifade eder.

Ücretsiz Excel’e Görüntü Dönüştürürken Bilmeniz Gerekenler:

Dönüşüm için son derece özel görüntüler yüklemeyin.
İnternet bağlantısının kararlı olduğundan emin olun.
Dosya boyutu sınırı var, dönüşüm için büyük resimler yüklemeyin.

Online2pdf.com

PDF ve görüntü dosyalarını PDF, Word, Excel, PowerPoint, RTFD, Metin ve ODT’ye aktarmak için ücretsiz hizmetler sunan online bir belge dönüştürücüsüdür. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, vb. dahil olmak üzere bu çevrimiçi ücretsiz araç tarafından desteklenen altı dil vardır. Ayrıca, kullanıcılar, ondalık ayırıcıyı ve excel dosyasındaki veri biçimlendirmesini değiştirmek için ayarı ayarlayabilir.

Slecetts files kısmından bilgisayarınızdaki fotoğrafı seçin.

Convert to kısmından ben Excel 2007-2016 (*.xlsx) seçiyorum.

Optical character recognition in images (OCR): kısmından dil olarak English seçiyorum.

Alt kısımdaki kırmızı Convert butonuna tıklayın.

Çevirme işlemi başlar ve bittiğinde ”Task finished. The download will be started immediately…” yazısı çıktığında resmi excel çevirme işlemi bitmiş ve indirebilirsiniz.

Web siteleri ile online resimi excele çevirme:

Onlineocr.net

Başka bir online ücretsiz belge dönüştürücü, PDF ve görüntüyü Microsoft Word, Excel ve Metin’e dönüştürür. 40’tan fazla dilde dosyaları tanımaya yardımcı olur.

Select file kısmından bilgisayarınızdan resim seçin.

Select file kısmın sağ sağ tarafından dil kısmı Türkçe ve  Microsoft Excel (xlsx) seçin ve Convert düğmesine tıklayın.

Çevirme işlemi bittikten sonra ”Download Output File” yazısına tılayıp dosyanızı indirebilirsiniz.

Programla fotoğrafları Excele çevirme işlemi:

Verileri ve tabloları orijinal dosya ile tam olarak aynı formatta ayıklamak istiyorsanız, Excel dönüştürücüye özel bir görüntü gerekir. Kullanıcıların test sonuçlarına ve geri bildirimlerine göre sırasıyla Mac ve Windows kullanıcıları için iki masaüstü dönüştürücü bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz