Resimleri Excel’e Dönüştürme Yöntemleri

0
10534

Fotoğraflarınızı, dijital taranmış bir belgeden mi kullanmak istiyorsunuz yoksa aceleyle çektiğiniz görüntülerden veya ekran görüntülerinden iyi biçimlendirilmiş excel’e (tablolar) yapmak istiyorsunuz? Bu görüntü dosyalarına excel’e dönüştürmeniz gerekecekse bu yazı size mutlaka yardımcı olacaktır.

OCR , Optik Karakter Tanıma anlamına gelir; görüntü tabanlı dosyalardaki karakterleri tanımak, bunları düzenlenebilir ve yazılabilir hale getirmek için, böylece bilgisayarınız yalnızca bir resim olarak tanımlamak yerine tüm karakterleri okuyabilirsiniz. Görüntüyü (resmi,fotoğraf) excel’e dönüştürmek için birçok yöntem var, burada hem Mac hem de Windows kullanıcıları için sık kullanılan yöntemleri anlatacağım.

OCR (Optik Karakter Tanıma), resimlerin, yazılı, el yazısı veya basılı metnin makine ile kodlanmış metne mekanik veya elektronik olarak dönüştürülmesini ifade eder.

fotograf excel yap

Ücretsiz Excel’e Görüntü Dönüştürerken Bilmeniz Gerekenler:

Dönüşüm için son derece özel görüntüler yüklemeyin.
İnternet bağlantısının kararlı olduğundan emin olun.
Dosya boyutu sınırı var, dönüşüm için büyük resimler yüklemeyin.

Online2pdf.com

PDF ve görüntü dosyalarını PDF, Word, Excel, PowerPoint, RTFD, Metin ve ODT’ye aktarmak için ücretsiz hizmetler sunan online bir belge dönüştürücüsüdür. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, vb. dahil olmak üzere bu çevrimiçi ücretsiz araç tarafından desteklenen altı dil vardır. Ayrıca, kullanıcılar, ondalık ayırıcıyı ve excel dosyasındaki veri biçimlendirmesini değiştirmek için ayarı ayarlayabilir.

Slecetts files kısmından bilgisayarınızdaki fotoğrafı seçin.

Convert to kısmından ben Excel 2007-2016 (*.xlsx) seçiyorum.

Optical character recognition in images (OCR): kısmından dil olarak English seçiyorum.

Alt kısımdaki kırmızı Convert butonuna tıklayın.

Çevirme işlemi başlar ve bittiğinde ”Task finished. The download will be started immediately…” yazısı çıktığında resmi excel çevirme işlemi bitmiş ve indirebilirsiniz.

Web siteleri ile online resimi excele çevirme:

Onlineocr.net

Başka bir online ücretsiz belge dönüştürücü, PDF ve görüntüyü Microsoft Word, Excel ve Metin’e dönüştürür. 40’tan fazla dilde dosyaları tanımaya yardımcı olur.

Select file kısmından bilgisayarınından resim seçin.

Select file kısmın sağ sağtarafından dil kısmı Türkçe ve  Microsoft Excel (xlsx) seçin ve Convert düğmesine tıklayın.

Çevirme işlemi bittikten sonra ”Download Output File” yazısına tılayıp dosyanızı indirebilirsiniz.

Programla fotoğrafları excele çevirme işlemi:

Verileri ve tabloları orijinal dosya ile tam olarak aynı formatta ayıklamak istiyorsanız, excel dönüştürücüye özel bir görüntü gerekir. Kullanıcıların test sonuçlarına ve geri bildirimlerine göre sırasıyla Mac ve Windows kullanıcıları için iki masaüstü dönüştürücü bulunmaktadır.

Cisdem PDF Converter OCR for Mac

Microsoft Office formatları, iWork formatları, ePub, HTML, Metin, RTFD ve Resim dahil olmak üzere herhangi bir PDF ve görüntüyü onaltı formata dönüştüren bir yazılımdır. Güçlü OCR motoru, görüntüleri doğru bir şekilde tanıyabilir ve orijinal dosya formatı korunarak düzenlenebilir formatlara aktarılabilir. Kullanıcıların dosyayı yeniden yazmasına gerek yoktur. Ayrıca, bu programda bulunan ücretsiz bir PDF Creator ile, kullanıcıların diğer belge türlerini PDF oluşturmasına, PDF’ye parola eklemesine ve hatta gerekirse PDF boyutunu ve kalitesini özelleştirmesine izin verilir.

Windows’ta ise Readiris Pro 16

Windows için Readiris 16, Windows kullanıcıları için PDF’leri ve görüntüleri Microsoft Office’e, düzenlenebilir PDF’ye ve diğer formatlara dönüştürmek için önerilen bir programdır. 130 dili tanımayı destekler. Ayrıca, kullanıcılar doğrudan tarayıcıdan dosya almak için kağıt dosyalarını bu programa bağlı bir tarayıcıyla tarayabilir.

Adobe ile Görüntüyü Excel’e Dönüştürün:

Ancak,  Adobe’ye abone olduysanız ve Adobe Acrobat Reader DC yüklediyseniz, Adobe’ye ayrıca taranan PDF veya resimler üzerinde çalışmak için bir OCR özelliği bulunduğundan, bu Excel dönüştürücüsünü Görüntü-Excel dönüşümü yapmak için de kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla, resim dosyasını bir elektronik tabloya yeniden yazmanıza gerek yoktur, sadece görüntüden excel dönüşümünü gerçekleştirmek için bir OCR programı kullanın. Görüntüyü excel’e dönüştürmek için çözümler farklı kullanıcılar için farklılık gösterebilir, ancak verimliliğinizi artırmak için en iyisi, işi otomatik olarak yapmak için özel bir OCR dönüştürücü kullanmaktır.

OCR programlarının en seçkinlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

OmniPage

PaperPort Professional

Soda PDF

Abbyy FineReader

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz