Web Sitesinin Okunabilirliğini Test Edin

0
3538

Okunabilirlik, okumayı ve anlamayı kolaylaştıran (ya da zorlaştıran) yazımın kalitesidir. Web, HTML sayfalarını bir araya getirmeye başladığından beri, okunabilirlik farklı bir önem kazanmıştır.

Bir URL’yi tıklayabilir ve 10 yaşında bir web sayfasına erişebilirsiniz. Doğrudan Stephen Hawking’in son gazetesine götüren başka bir bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Bilgi, yalnızca anlam kazanabilirsek faydalıdır. Web sayfaları için okunabilirlik web araçlarının geldiği yer burasıdır.

Wikipedia’nın dediği gibi, belirli bir metnin okunabilirliği belirli formüller kullanılarak ölçülür. Bunlar kitlenin okuma seviyesine göre eşleştirilmiştir. Bunlar mutlak değil, yazılı bir metnin okunabilirliği için genel bir göz kırpıcısı. Kavramanıza yeni seniz, Wikipedia makalesini okunabilirlik bilimi hakkındaki ilk bölümünüz yapın.

Okunabilirlik analizi için yakın bir araç MS Word’ün kendisinde. MS Word, Flesch Reading Ease ve Flesch-Kincaid Grade Level gibi iki ölçme ölçeği kullanır. Bu kullanışlı ancak web sayfalarının kontrolünü biraz zorlaştırıyor. Burada birkaç okunabilirlik web aracının yardımcı olabileceği yer var. Ayrıca, bu araçların çoğu, çalışmalarınızı karşı koymak için birkaç okunabilirlik puanı verir.

Okunabilirlik hakkındaki Wikipedia makalesi başka bir bilgi üçlüsü içeriyor – günümüzün gişe rekorları kıran yazarlarının tümü, John Grisham, Stephen King, J.K. Rowling ve Dan Brown’ın da aralarında bulunduğu 7. sınıf seviyesinde yazıyor.

Yazmanız bu gerçek gerçeğe karşı neyi ölçer? Birkaç okunabilirlik puanı almak için yazınızı alın ve bu sekiz çevrim içi araçtan geçirin.

Web Sitesinin Okunabilirliğini Test Eden Siteler

http://www.read-able.com

Juicy Studio’s Readability Test

Online-utility.org

Text Content Analysis Tool

Lexicool Test

https://wordcounter.net

https://www.perrymarshall.com/grade

Web sitenizin erişilebilirliğini test edin:

Bir web sitesinin mevcut erişilebilirlik standartlarını karşılayan ve en iyi uygulamaları kendi sürecine araçlar entegre etmekle olur. Fakat başlamak için bir büyük bir seçenek olmasını sağlamak için bu alanda yardımcı olabilecek birçok araçlar (kaynaklar) vardır.

Wave.webaim.org sitesine site url yazdıktan sonra sayfanın sağ bölümünde simgeleri tıklayarak veya soldaki raporun bölümlerinde gezinerek belirlenen konular hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu yaklaşımların web sitenizin içinde düzeltilmesi gereken ve aynı zamanda sitenizin erişilebilirliğini katacak özellikleri bulmak için size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sorunları tespit yolunda bir fikir verecektir. Site sayfa yapısı belirlemiş olursunuz. Ayrıca wave kontrast düşük görme gücüne sahip kullanıcılar için yeterli olup olmadığını belirlemek için bir araç içerir. Sağ menüsünde, son sekmesinde sayfanın tamamının yapısının ana hatlarını görebilirsiniz. Wave.webaim.org tüm web sitelerinin erişilebilirliği test etmek için harika seçenekler vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz