Sitelerin Google Tarafından Kara Listeye Alınıp Alınmadığını Kontrol Edelim

0
4416

Arama motoru trafiği aniden hızla düşmesi veya bir alan adı satın almak üzeresiniz mü? Sizin alan adı kara (blacklisted) listeye veya Google tarafından DE-indexed (DE-dizin) oluşturulup oluşturulmadığını kontrol etmek her zaman akıllıca olur? Siteniz trafiğinin hızla düşüyor olabilir diğer bazı nedenleri vardır ama yine de sayfalarınızda Google tarafından dizine ediliyor olmadığını kontrol etmek sizlere Faydalı olur.

Bir Alan Adı Google Tarafından Kara Liste Kontrol Nasıl Yapılır Kontrol Edelim.

Manuel Yöntem

Basitçe herhangi bir site için örneğin Site: www.internetkafa.com yani: “Alanadı.com site” ile Google’da bir arama gerçekleştirin.

Sonuç ortaya sıktığında ve Siteniz zaten Google tarafından dizine alınmasını varsa o zaman web sitesi kendi dizininde olduğunu ve oldukça iyi bir şansınız var demektir. Yeni bir alan için kontrol etmek için bu yöntemi kullanırsanız indeksine Google için henüz herhangi bir konu ya da sayfalar muhtemelen, herhangi bir sonuç almazsanız siteniz index almıyordur ve Google’de Kara Liste’de demektir.

Online Yöntemler

Is My Website Penalized  Url kısmına siste adresleri yazıp siteniz veya sitelerin online kara listeye kontrolünü yapmış olursunuz.

Bannedcheck.com kontrol yapma:

Aşağıda her hangi bir siteyi sorguladığınzda sonuç çıkarsa kara listede değildir. Ayrıca bu site Adsense’den yasaklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki yazı çıkarsa site Google tarafından kara listeye alınmamıştır.

Adsense Sonuçları:

Adsense Results:
Congratulations, www.www.internetkafa.com/ is Not Banned from Google AdSense!

Google Results:
Congratulations, www.www.internetkafa.com/ currently has pages indexed by Google.com, therefore www.www.internetkafa.com/ is Not Banned from the Google Search Engine!

Aşağıdaki resimde görülmektedir.

İsmywebsitepenalized.com ile kontrol etme:

Alan adı yada ip adresinizi yazın ve sonra bu sorguda sağdaki dört renkli kutulardan birini veya hepsini yada bir kaçını seçmenizi güvenlik için seçmenizi isteyecektir. Sonra karşınıza : NOT PENALIZED by Google yeşil renk yazı çıkarsa Google tarafından ceza yoktur anlamına gelmektedir. Site kara listede değildir.

Değişiklikleri izlemek veya alan adınız daha fazla bilgi almak için en iyi yolu Google tarafından oluşturulan araçlarını kullanmaktır. Bu durumda Google Web Yöneticisi Araçları ideal bir araçtır.

Google webmaster tools

Google Web Yöneticisi araçları size sitenize link, arama sorgularını, site sağlığı 404 bulunamadı sayfaları, sunucu hataları ve web sitenizde diğer birçok yararlı bilgiler gösterecektir. Google’a sık mesajları site haritası gönderme, bir iddia hakkında yazarlık hesabı sayfalarınızın daha hızlı endeksli alabilir faktörlerdir.

Google Hizmet Şartları ihlal DE-endeksli (DE-indexed) sayfalarınızı almak için en hızlı yoldur. Aşağıdaki uygulamalara kalkışma de endeksli alma sayfalarınıza yol açabilir:

Bir Alan adı Google tarafından kara listeye düşmemek için aşağıdaki bilgileri bilmek mutlaka şarttır.

Google’ı kontrol:

Google ayrıca bir web sitesi nedeniyle Telif veya DMCA iddialara kara listeye olmadığını kontrol edelim bir araç vardır. https://transparencyreport.google.com/copyright/overview

Ücretli Bağlantılar:

Ücretli bağlantı veya doğal olmayan bağlantıya ( unnatural linking) herhangi bir biçimde Google frowns, bunu yaparken verilmediği takdirde yakalanırsanız önce durdurmak daha iyidir.

Telif hakkı ihlali:

“Google yasal olduğu anlamına gelmez”.

Telif hakkı ihlali dolayısıyla Google orijinal içerik kullanımını teşvik eder. Telif hakkı ihlali Google’dan endeksli sayfalarınızı almanız sizi sıkıntıya sebep olur.

Maskeleme Anahtar kelimeler:

Arka plan rengini tekniği ile anahtar kelimeler veya deyimler gizlenmesi sadece çok yanlış ve Google zaten bu teknik konular hakkında bilgi sahibidir. Bu kolayca Google aramada görünmemesine sayfalarınızda aktarılabilirsin.

Spam içeren veya kötü amaçlı sayfalara için Bağlama:

Google, Bing ve her arama motoru Spama karşıdır. Sitenizin içinde yazılarda bağlantı veriyor ve sayfaları kontrol edin zararlı sayfalar okuyucuların göndermenizi engellemek için bağlantıları kontrol edin.

Eğer kötü amaçlı yazılım bulaşmış olan veya site böyle bir sayfaya bağlantı sonrası en kısa sürede kaldırmalısınız.

Bunlar sadece, yasaklı kara listeye alabilir yollarından bazılarıdır ve Google tarafından endeksli giderilirse tehlikede oldu çok barizdir. Her zaman Google’ın kullanım şartlarını anlamak ve kendinizi onların algoritma değişiklikleri takip etmek için mutlaka okuyun. Penguen, panda, bunların hepsi algoritma değişikliği olan hummingbird trafikte hızlı düşüse engellemek için haftada bir okuyun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz