Telnet İle Modeminizi Yeniden Başlatın

0
4507

Bir yönlendirici (router) veya modem + router kombinasyonunu yeniden başlatmamız gerektiğinde, genellikle 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 gibi bilinen İP adresleri aracılığıyla web ara yüzüne girer, yeniden başlatma bölümünü bulur ve modemi yeniden başlatma seçeneğini belirler. Ancak çok az insan, her yönlendiricinin ayarlarına erişmek ve dolayısıyla yönlendiriciyi yeniden başlatmak için birden fazla yol izlemesine izin verdiğini biliyor. Örneğin, standart bir Linksys yönlendiricisi TFTP veya telnet aracılığıyla bağlanmanıza izin verecektir. Yönlendiriciniz Telnet aracılığıyla bağlanmaya izin verirse, yeniden başlatman kolaylaşır.

Yönlendiricinizi telnet aracılığıyla nasıl yeniden başlatabileceğiniz aşağıda açıklayacağım:

Her şeyden önce telnet bağlantısı üzerinden yönlendiricinizin seçeneklerine erişebilmeniz için bir telnet istemcisine ihtiyacınız vardır. Linux yapılarının çoğunda önceden kurulmuş bir telnet istemcisi bulunurken modern Windows sürümlerinin telnet istemcisi yoktur. Windows için, bu amaçla ücretsiz Putty programını indirebilirsiniz.

PuTTY’yi başlatın.

Host Name (or İp Adress);

kısmına yönlendiricinizin ağ geçidinin IP adresini Ana makine adı alanına girin. Genellikle IP adresi 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 veyahut 192.168.2.1 dir, ancak emin olmak için yönlendiricinizin belgelerine bakabilirsiniz.

Connectios Type;

kısmında yani bağlantı türü seçenekleri listesinden Telnet’i seçin.

Port;

Kısmına bu otomatik olarak bağlantı noktası numarasını 23 olarak değiştirecektir.

Yönlendiricinize bağlantı başlatmak için Open düğmesine tıklayın.

Her şey yolunda giderse, yönlendiricinizden bir karşılama mesajı ve komutları yazdığınız bir komut istemi içeren bir konsol penceresi görürsünüz. Karşılama mesajı yerine, bir çeşit hata görürseniz, yönlendiricinin web ara yüzünün İP adresini bir kez daha kontrol edin. IP adresi doğruysa, belki de yönlendiriciniz telnet yoluyla erişimi desteklemez.

Yapmanız gereken ilk şey, yönlendiricinize erişmek için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmektir. Bu kullanıcı adı ve şifre, yönlendiricinin web ara yüzüne erişirken kullandığınızın kullanıcı adı ve şifresi ile aynıdır.

Yardım/Help yazıp enter tuşuna basarak komutların bir listesini görebilirsiniz. Bu yönlendirici komut istemi temelde bir Linux kabuğunun çok sınırlı bir sürümüdür, bu nedenle tanıdık komutları göreceksiniz. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak için, yeniden başlatma/reboot yazıp enter tuşuna basabilirsiniz.

Yönelticiniz yeniden başlatılacak ve yönlendiricinizdeki LED’lerin yanıp sönmesi gibi olağandışı bir dizi olay görürsünüz. Birkaç saniye içinde yönlendiriciniz çalışmaya devam edecektir. Ancak bu arada, PuTTY’deki telnet bağlantısını kaybedersiniz, böylece şimdi PuTTY penceresini kapatabilirsiniz.

Yönlendiricilerinizi modem/router bir telnet bağlantısı üzerinden çok kolay bir şekilde yeniden başlatabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir telnet istemcisidir ve işletim sisteminiz kendi telnet istemcisiyle gelmiyorsa, ücretsiz PuTTY telnet istemcisini kullanabilirsiniz.

Routerpasswords ile modem şifresini bulun:

Eğer yönlendirici-router oturum şifre hatırlamıyorsanız internette varsayılan parolayı arama veya şifre bulmak için bir çok program kullanabilirsiniz. Bu makalede, internette yönlendirici varsayılan şifresini bulabileceğiniz online site adresi vereceğiz. Yönlendirici şifresini router password kracker adlı ücretsiz bir program kullanarak yönlendirici için şifrenizi keşfedeceksiniz.

Router’ın varsayılan şifresini bulmak için en basit yolu, çeşitli marka ve yönlendiriciler modelleri varsayılan şifreleri ile bir veritabanı içeren yönlendirici şifreleri kullanıyor.

Routerpasswords adlı siteye router-yönlendirici üretici adını yazın ve find password butonuna tıklayın. Bunu yaparken kullanıcı adı ve şifre ile seçilen üretici yönlendiriciler modellerin listesini gösterir. Yönlendiricinizin modeli listede yoksa, diğer modeller için şifre kullanmayı deneyin.

Yukarıdaki yöntem sorununuzu çözmezse size router modeli bulamazsanız var ya da yönlendirici şifresini değiştirilmişse ikinci yönlendirici şifre kurtarma yöntemi kullanmayı deneyin. Bu yöntemde yönlendirici şifresini router password kracker test ortamında kullanarak yönlendirici şifre kurtarmak için yardımcı olan ücretsiz bir programdır.

Siteye buradan; http://www.routerpasswords.com ulaşın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz