Android’de Hasarlı SD Kart Çözümü

0
5821

Dijital kamera veya cep telefonlarında kullandığınız SD Kartlar (bellek kartları) sonsuza dek kullanacağınız anlamına gelmez. Aslında bu sd kartlar / bellek kartları da SSD (Solid State Disk) sürücüler veya kalem sürücüler (aynı zamanda USB Flash disk olarak da adlandırılır) sınırlı bir yaşamları  vardır. SD Kart zarar görmüş veya cep telefonunuzun çıkartıp başka cihazlarda (bilgisayar,araba, DVD oynatıcı) da sık kullanıyorsanız muhakkak günün birinde bir hata mesajı alabilirsiniz. Farklı nedenlerden dolayı da SD Kart hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Android işletim sisteminde herhangi bir dosya okumada hata mesajı aldığınızda telefondan biçimlendirmeyi denediğinizde biçimlenmiyorsa ya da hata mesajı devam ediyorsa SD Kartınız hasarlı tam olarak bozuk olamaya bilir.

Bu sorunu gidermek için yapabileceğiniz bazı şeyleri yazacağım.

Bellek kartı takıldığı temas noktalarını temizleyin.

Ceplerimizde veya elimizde olan cihazlarımız nemden toz toplarlar. Aşağıdaki yazdıklarımı yapmadan önce cep telefonu kapatın ve bataryayı çıkartın. Telefonunuzun arka kapağını açarsanız, bellek kartı yerleştirilir metal kontak ve hafıza kartı kendisi kirli olduğunu görürsünüz. Kirli olması SD Kartınızı/ Hafıza Kartını düzgün çalıştırmaya bilir. Yapmanız gereken tek şey SD Kartı soketini saf alkol veya aseton kullanılarak temizleyin.

Android telefonu yeniden başlatın.

Bazen SD kartı nedeniyle bazı eksik dosya işlemleri geçici olarak erişilemez. Bilgisayar ve Android telefon bağlanan USB veri kablosu bazen hafıza kartı ulaşılmaz ya da okunmaya bilir. Bu gibi durumlarda, sadece telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunu çözecektir.

Hafıza kartınızı bilgisayarda biçimlendirin.

Android kendisi size bozuk dosya sistemi kurtarmak için bellek kartını formatlamak için seçeneği sunar olsa da, bazı durumlarda işe yaramayabilir. Ne yapabilirim diyorsanız telefondan hafıza kartını çıkarın bilgisayarınıza sd kart yuvasına takın ve biçimlendirin. Kullandığınız işletim sistemi Windows, Mac OS veya bir Linux dağıtımı olabilir yani sitem hiç fark etmez biçimlendirebilirsiniz. Bu işlem için hafıza kartı okuyucusu adaptörü kullanmalısınız.

Hata mesajı “SD kart bozuk”  hafıza kart her zaman aslında hasarlı olduğu anlamına gelmeyebilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz