Android’de bu cihaz indirmek için yeterli alan yok sorunu çözelim

0
956

Android telefonunuza aynı uygulamanın birden çok alternatifini kullanıyorsanız radyo, tv vb.. tekrar bir benzerini (alternatif) indirmek istediğinizde ‘’Bu cihaz indirmek için yeterli alan yok’’  uyarısı hatası aldığınızda ilk işi olarak en az kullandığınız ya  da artık kullanmadığınız uygulamaları kaldırmaya başlarsanız. Oysa indireceğiniz uygulama belki küçük boyutlu 10 Mb olabilir. İşte burada size  android telefonda yetersiz depolama alanı saptayın cihazımızda hiç uygulama silmeden/kaldırmadan tekrardan cihazına uygulama indirmek için yeterli depolama alanı açmayı anlatacağım.

Cihazınızda çok uygulama yüklü ise artık uygulama yükleyemezsiniz yüklü olduğunda yukardaki yazdığım bu hata gösterilir. Uygulamalar tarafından size internetten indirilen uygulamalar ve diğer içeriğin tarafından saklanan önbellek alınır. Yani bu uygulamaları ya kaldıracaksınız ya da sadece bu uygulamalarda depolamada önbellek temizlemek kesin çözüm sağlamaktadır.

Android'de bu cihaz indirmek icin yeterli alan yok sorunu cozelim

Bu hata iletisinde cihazda kullanılabilir depolama alanı görüntülemek için bir seçenek yoktur. Uygulamaların önbelleğe alınmış veriler, resimler, videolar, ses, yüklemelerin dosyaların ne kadar veri oluştuğu görmek için görünüm depolama dokunabilirsiniz.

Android’de yetersiz depolamayı açıp yeterli depolama alanı oluşturmak ve yeterli alan yok uyarısından nasıl yapacağımı aşağıya yazıyorum. Bu işlem telefon modeline göre değişebilir.

Telefonumuzda ayarlar kısmına gelelim.
Burada açılan ekranda alt alta açılan klasör adlarında en fazla yer kaplayan kısma Gb veya MB dokunun.
Benim telefonda uygulamalar kısmı 2.02 GB yer kaplıyor.
Bende burada cihazımda en fazla yer kaplayan uygulama olan fotoğraflar dokunuyorum.
Önbelleği temizle kısmına dokunup yeterli alan açmış oluyorum.
Önbellek 0 B bayt olarak gözükür.
Aynı işlemi verileri temizle kısmınada uygulayabiliriz.
Burada teker teker bir uygulama için önbelleği temzileme yaptık.
Bu işlemi teke seferde yapamak istersek depolama kısmından önbelleğe alınan veriler kısmıan dokunup tüm önbellek verilerini silebilirsiniz.
Artık ön bellek 0 olarak gözükeçektir.

Depolama alanını artırmak istiyorsanız o zaman telefonunuza bir microsd kartı takabilirsiniz. Bu microsd kartları 64 GB’a kadar depolama alanı artırabilir. Tüm telefonlar microsd kartları ve onları sık sık bu bellek kartlarının depolama kapasitesini sınırlamak için kullanabilirsiniz. Ama satın almadan önce telefon özelliklerini kontrol edin.

Artık bu durumlarda yararlı olamayan uygulamaları kaldırabilirsiniz. Buna ek olarak aynı zamanda web tarayıcıları gibi uygulamalar için önbellek temizleme deneyebilirsiniz. Çok sayıda uygulama yüklü veya önbellekte birikmiştir. Çünkü android’de yetersiz depolama alanı olabilir. Her iki durumda da gereksiz uygulamaları kaldırmayı deneyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here