Boot Sector Virüsü Önleme Kaldırma Yolları

0
1958

Önyükleme Sektörü Virüsleri, Boot Sector Virus sabit diskinizde bulunan kötü amaçlı programlardır. Ana Önyükleme Kaydı, Master Boot Record (MBR) veya DOS Boot Sector‘unuzu kodlarıyla değiştirerek bilgisayarınıza bulaşır. Bazı durumlarda, önyükleme sektörü virüsleri MBR‘yi şifreler.

Boot Sector Virüs nedir?

Master Boot Record sabit diskinizin ilk sektöründedir ve bilgisayarınızda güç düğmesine bastığınız anda çalışmaya başlar. Önyükleme sektörü virüslerini kaldırmaya çalışsanız bile, bunların bir sonraki önyüklemenizde bilgisayarınızın belleğine geri yüklenir. Önyükleme sektörünüzden kaynaklanan bu virüsler daha sonra bilgisayarınızdaki tüm disklere yayılır. Bu, önyükleme sektörü virüslerinin kaldırılmasını zorlaştırır.

Windows çalışıyorsa, normal virüsten koruma programları MBR erişimine sahip olmayacaktır. Ancak, önyükleme sektörü virüslerini kaldırmak için ön yüklenebilir virüsten koruma disklerini kullanabilirsiniz.

Boot Sector Virüsleri Önleme

Önyükleme sektörü virüslerini yayılmasının en yaygın yolu paylaşılan çıkarılabilir medya, USB diskler neden olmaktadır. Bilgisayarınıza herhangi bir çıkarılabilir depolama sürücüsü eklemeden önce, bir önyükleme sektörü virüsü ile olup olmadığından muhakkak bilmelisiniz. USB diski bilgisayarınıza taktığınızda virüs bilgisayarınıza giremeyebilir, ancak sisteminizi başlatırken takılı kalırsa sabit diskinizi bulaşır. En iyi virüs koruma yazılımlarını kullanmalı ve programı güncel tutmalısınız.

Boot Sector Virüs sisteminize bulaşması sebepleri

Önyükleme sektörü virüsleri bilgisayarınıza daha çok fiziksel depolama ortamı üzerinden girer. Özellikle güvenilmeyen sitelerden ve e-posta ekleri ile birlikte de bulaşabilir.

Virüslü bir USB sürücü bilgisayarınıza disket taktığınızda, virüs sisteminize aktarılır ve MBR’ye bulaşır. Varolan MBR kodunu değiştirir veya tamamen değiştirir ve bir sonraki önyüklemenizde virüs sisteminize yüklenir ve MBR ile birlikte çalışır.

Virüslü dosyaların ve e-posta eklerinin karşıdan yüklendiğinde, önyükleme sektörü virüsleri indirdiğinizde çoğunlukla zararsız kalır. Ancak, kötü amaçlı dosyayı açtığınızda, bilgisayara bulaştırmaya başlar. Bilgisayarların sabit sürücülerinin ilk sektörünü değiştirmelerini engellemelerine izin verme seçeneğinin eklenmesinden kaynaklanmaktadır.

Boot Sector Virüsleri nasıl kaldırılır?

Çoğu önyükleme sektörü virüsleri MBR’yi şifreleyebilir; Virüsü düzgün bir şekilde kaldırmazsanız sürücünüz ciddi şekilde zarar görebilir. Virüs MBR şifrelemek ve sadece önyükleme sektörü bulaşır, kötü sektör geri DOS SYS komutu kullanabilirsiniz. Etkilenen ses etiketlerini geri yüklemek için DOS LABEL komutunu da kullanabilirsiniz. MBR’yi FDISK/MBR komutunu kullanarak değiştirebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler bazı durumlarda işe yarayabilir, ücretsiz buradan ön yüklenebilir antivirüs kurtarma yazılımı kullanarak önyükleme sektörü virüsleri kaldırmak için en güvenli yoldur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz