Disleksiler için Ücretsiz Chrome Eklentisi

0
2776

Disleksi insanlar için okumayı zorlaştıran bir problemdir. Disleksik insanlar harflerin, hecelerin ve kelimelerin sırası değiştirme eğiliminde olduklarından, okuma çok zor bir iş olarak karşılarına çıkar. Google Chrome İnternet tarayıcısı Disleksilerin İnternet sitelerinde okumalarını kolaylaştırmak için sitelerdeki yazı tiplerini arkadaş canlısı ve metinleri yakınlaştırma gibi kolaylıklar sunan ücretsiz Helperbird, Disleksi ve Erişilebilirlik Yazılım eklentisini sunmuştur.

Helpbird uzantısı, disleksi olan insanlar için web sitelerdeki yazıları okumak için harika yazı tipleri, yazıları yakınlaştırma, metin rengini değiştirmek için seçenekleri bulunmaktadır. Eklentiyi buradan chrome tarayıcınıza ekleyin.

Uzantıyı tarayıcınızı yüklediğinizde baykuş simgesi şeklinde tarayıcıda en sağ köşe üst kısımda gözükür. Uzantıya tıklayınca sol köşede dişli simgeye yada altta Başlamak yazısına tıklayın. Şimdi karşımıza açılan kısımda  bedava seçenekler kısmından, yazı tipi, yakınlaştırma, Color Blindness kısımlarından İnternet yazıları kolay okumak için ayarlamalar yapabilirsiniz.

Yazı tipi bölümünde ondan fazla yazı tipleri bulunmaktadır. OpenDyslexic, Google Doc, Arial, Verdana gibi yazı tipleri bulunmaktadır. Yazı tiplerinden birini bir İnternet sitesinde seçip okumayı daha da kolay hale getirebilirsiniz.

Yakınlaştırma kısmında yazı boyutlarını etkinleştirip ister yüzdesi küçük ister çok büyük şekilde yapabilirsiniz.

Color Blindness / renk körlüğü kısmında, Emphasize Links ve Stroke seçerseniz yazı içeriği kırmızı olur fakat okumak için oldukça duyarlı bir görünüme bürünür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz