En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları

0
1772

Hele şu son günlerde WhatsApp kullanıcılarının güncelleştirilmiş gizlilik politikasını ve hizmet koşullarını kabul etmemeleri durumunda 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren WhatsApp kullanamayacaklar. Bu gelişmenin ardından sizler için en iyi mesajlaşma uygulamasını seçmenize sağlayacağız. Bu WhatsApp güncellemesi şuan sadece iPhone ve Android telefonlara geliyor. Avrupa Birliği, AB ülkelerinde sözleşmeyi kabul etmek zorunlu değil. Ayrıca Dünyada dan Kanada da bu sözleşmeyi kabul etmek zorunlu değildir. Ülkemizde de önümüzdeki günlerde kesin belli olacak sanırım. Kişisel Verileri Koruma Kurumu da bu durumu yakın takibe aldı ve yakın zamanda kamu oyunu bilgilendirecek.

Şu an güvenli olduğunu iddia eden düzinelerce mesajlaşma uygulaması bulunmaktadır. Bu, yazıda alanında en iyi güvenli mesajlaşma uygulamaları bir listesini yazdım.

Teknolojideki son yıllardaki gelişmeler, binlerce km uzaktaki sevdiklerinizle iletişimde kalmayı daha kolay hale gelmiştir. Yeni iletişim araçlarıyla, güvenliğimizin ve mahremiyetlerimizin bozulmadan kalıp kalmayacağından emin olmalıyız. Konuşmalarınızı güvenli ve gizli tutarken sevdiklerimizle iletişim kurmanızı sağlayan mesajlaşma uygulamaları için seçenekler oldukça fazla vardır.

Güvenli bir mesajlaşma uygulamasında aradığımız özellikler

Güvenliğiniz ve gizliliğiniz göz önünde bulundurulan bir iletişim uygulaması ararken, daima göz önünde bulundurmanız gereken birkaç unsur bulunmalıdır.

Büyük teknoloji şirketlerinden bağımsız çalışması

Büyük teknoloji şirketleri ile olan bağları nedeniyle mesajlaşma uygulamalarından özellikle Whatsapp’a, Facebook örnek verilebilir.

Şifreleme

İletilerinizi geçici olarak şifreleyen uygulamalar, konuşmalarınızın hedeflenen alıcı(lar) dışında herhangi biri tarafından okunmasını korumak. Kendi kendini yok etme özelliği; İletileriniz açıldıktan sonra otomatik olarak silinirse, ilk açıldığında başka birinin bunları görüntülemesi/okuması mümkün olmayacaktır.

Profil doğrulama

Bazı uygulamalar, kullanıcıların profillerini telefon numarası, kimlik veya diğer yöntemlerle doğrulamalarına olanak tanır. kötü niyetli kişilerin sahte profiller oluşturmasını önler.

Benzersiz güvenlik özellikleri 

Birçok mesajlaşma uygulaması, kendine özgü güvenlik özelliklerine sahiptir. Görünmez Mürekkep yani Invisible Ink özelliğidir.

Çok iletişim (ses, metin, video…)

En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları Listesi

Signal

Hızlı ve güvenli mesajlaşma uygulaması için en kolay cevap Signal kesin diyebilirim. Dünyanın şuan en zengin insanı olan Elon Musk sosyal medya hesabından WhatsApp yerine Signal’ı kullanmak için davet etmiştir. Bunun yanında Signal kullanmayı teşvik eden ünlüleri yazayım. Laura Poitras, Oscar ödüllü film yapımcısı ve gazeteci. Jack Dorsey
Twitter CEO’su. Edward Snowden, NSA ve gizlilik savunucusu. Bruce Schneier, Uluslararası ünlü güvenlik uzmanı.

Signal’e dahil edilen mesajlaşma protokolü mevcut en güvenli protokol olarak kabul edilir. Diğer mesajlaşma hizmetler en güvenli modları için Signal ileti protokolünü kullanırlar.

Signal Artı Yönleri

Varsayılan olarak E2E şifreleme kullanır.

Kendi kendini yok eden iletileri içerir.

Şeffaflık Raporları Sağlar.

Uygulamalar ve Sunucular Açık Kaynak Kodludur.

İletiler şirket tarafından okunamıyor.

Mükemmel İleri Gizlilik (PFS) kullanır.

İP Adreslerini kaydetmez.

Tüm masaüstü ve mobil işletim sistemleri için kullanabilirsiniz.

Signal Eksileri Yönleri

Kaydolmak için bir telefon numarası gerekir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (2FA) desteklemez. uygulamada sadece iki dezavantaj, uygulamayı kullanmak için telefon numaranızı kaydetmeniz gerekir ve bu iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) desteklemez.

Signal, mesajlaşma uygulaması, sms, grup sohbetleri, ses ve görüntülü aramalarda dahil olmak üzere, belge ve dosya paylaşımı ile birlikte hemen hemen her şeyi verir. İletileri her bir sohbet için özel denetimle otomatik olarak ortadan kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz. İletilerin daima silinmemesi için gizlilik için kötü ve sohbet geçmişinizi karmaşık bir şekilde vermez.

Signal izleme, reklam yoktur. Ücretsizdir. Herhangi kuruluşa hizmet etmez.

Wire Personel

Wire işletmeler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış bir sistemidir. ücretsiz bir mesajlaşma uygulaması olarak ta kullanabilir. Wire Personel, mobil cihazlar ve tüm masaüstü bilgisayarları destekler. Uygulamayı yüklemek zorunda kalmadan herhangi bir bilgisayarda Wire’ı kullanabilmeniz için tarayıcı tabanlı bir sürüm de vardır.

Wire Personel Artı Yönleri 

Şifreleme varsayılan olarak açıktır.

Kendi kendini yok eden iletileri içerir.

Şeffaflık Raporları Sağlar.

Uygulamalar ve sunucular açık kaynak Kodludur.

İletiler okunamıyor.

Mükemmel İleri Gizlilik (PFS) kullanır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Destekler. (2FA)

Wire Personel Eksi Yönleri 

Kaydolmak için e-posta adresi, telefon numarası ve kullanıcı adı gerekir.

İP Adresleri depolar.

Bazı kişisel verileri kaydeder.

iMessage

Bu uygulama sadece Apple cihazlarda kullanılabilir, iPhone, iPad, ve Mac gibi… Cihazlara kurulu olarak gelir, böylece indirme veya yükleme konusunda sorun yoktur. iMessage mesaj gönderildiğinde şifrelenir ve ayrıca daha fazla gizlilik için Görünmez Mürekkep, Invisible Ink özelliğine sahiptir. Bu özellik, iletiyi gönderdiğinizde bulanıklaşır ve alıcının bunu ortaya çıkarmak için parmağını iletinin üzerinde tutması gerekir. Bu, insanların ekranınıza bakmalarını ve konuşmanızı okumasını önler.

Wickr

Wickr, bir telefon numarası ve bir e-posta adresi vermeden Wickr’ı indirip kurabilirsiniz. İçeriğinizin şifresini çözemediğinden ve İP Adresinizi veya diğer meta verilerinizi günlüğe kaydetmedikleri için Wickr’ı gerçekten anonim olarak kullanabilirsiniz.

Wickr Artı Yönleri

Anonim olarak kayıt olunuyor.

Şifreleme varsayılan olarak açık.

Kendi kendini yok eden iletileri içerir.

Şeffaflık Raporları Sağlar.

İletiler şirket tarafından okunamıyor.

Mükemmel İleri Gizlilik (PFS) kullanır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Destekler. (2FA)

İP Adreslerini kaydetmez

Wickr Eksi Yönleri

Uygulamalar ve sunucular açık kaynak değildir.

Viber

Viber ,E2E şifreleme durumunu artırmıştır. Önceden sadece 1’e 1 iletişim E2E şifrelemesi ile korunuyordu. Viber 6.0 serbest bırakılması ile değişmiştir. Grup sohbetleri de E2E korumalıdır.

Viber Artı Yönleri

Kendi kendini yok eden iletileri içerir.

Şifreleme varsayılan olarak açık destekleyen aygıtlar içindir.

İletiler şirket tarafından okunamıyor.

Mükemmel İleri Gizlilik (PFS) kullanır.

Viber Eksi Yönleri

Kaydolmak için bir telefon numarası ve e-posta adresi, ad ve doğum istenir.

Saydamlık raporlarını içermez.

Uygulamalar ve Sunucular açık kaynak değildir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (2FA) desteklemez.

İP adreslerini kayıtlar.

Telegram 

Telegram en yararlı gizlilik özelliklerinin oldukça fazla sunmaktadır. 2FA ve kendini yok eden mesajları ile gizli sohbetler gibi sayabiliriz. Mesajı, göndermeden iletileri cihazınızdan ve alıcının iletilerini silebilme yeteneğidir. Tüm masaüstü ve mobil işletim sistemleri için kullanılabilir.

Uçtan uca şifreleme desteklenir, ancak yalnızca Gizli Sohbetler için kullanarak iletişim mesajlarınızın içeriğine Telegram’dan erişilebilir. Kullanıcılar sohbet ederken 2 GB’a kadar olan dosyaları gönderebilir. Fotoğraf, dosya ve belge paylaşımını e-postadan daha kolay hale getirirken, iyi bir güvenlik derecesine sahiptir.

Çalışmak için birden fazla aygıtınız varsa, Telegram bir cihazdan diğerine hızlı bir şekilde bir dosya, fotoğraf veya metinler göndermenize olanak sağlar. Telegram’daki Kaydedilmiş Mesajlar’ınıza tüm aygıtlarınızda senkronize olur.

Mükemmel bir güvenli mesajlaşma uygulaması diye bir şey yoktur. Tüm uygulamaların hem  güçlü hem zayıf yönleri vardır. Karar size ait. İyi bir İnternet kullanıcı iseniz bence birini seçmeli ve endişe ve sıkıntı yapmanıza gerek yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz