En iyi Linux Sunucu Dağıtımları

0
4514

Kendi web sunucunuzu alırken ilk dikkat edilmesi gereken hız,daima online olma, masrafları az olması gibi nedenlerle çoğu işletmeler bugün Linux kullanmayı tercih etmektedir. Linux’ta program ile, lisans için ödeme çok para harcamak zorunda kalmazsınız. Ayrıca daima kendini geliştirme özelliği ve depolarında çok faydalı ve ücretsiz yazılımlar vardır.

Aşağıda en yaygın Linux sunucu işletim sistemleri şu anda piyasada bu dağıtımlar dünya genelinde de çok kullanılmaktadır.

Redhat

Redhat sistemi listenin en üst sırasında. Çoğunluk bu dağıtımı şu anda dünyanın en iyi Linux dağıtımı olduğunu savunuyorlar. Bu büyük ölçüde bu sunucu dağıtımı ağırlıklı olarak kurumsal performans, güvenlik ve işlevsellik geliştirmeye odaklanmış olmasıdır.

redhat.com

Suse

Suse mükemmel destek sağlamaya odaklanan popüler bir kuruluştur. Sürekli ve güvenilir bir işletim sistemi üzerinde çalışır. Bu dağıtım, microsoft gibi diğer saygın işletmelerden öneriler almıştır.

https://www.opensuse.org

Oracle Unbreakable 

Oracle unbreakable eğer iş operasyonlarını sorunsuz çalıştırmak istiyorsanız, linux göz önünde bulundurmanız gereken en iyi işletim sistemlerinden biridir. Oracle veritabanı işlemleri güçlendirmek amacı ile geliştirilmiştir.

oracle.com/us/technologies/linux/overview/index.html

CentOS

https://www.centos.org

Herhangi bir abonelik ücreti ödemeksizin RHEL’i yakalamanın bir başka yolu, ücretsiz Linux sunucu dağıtımı CentOS’u indirmektir. Red Hat’ın desteği olmadan topluluk tarafından desteklenen RHEL budur. CentOS, RHEL ile ikili olarak uyumludur, ki bu da lehine bir başka artı noktasıdır. RHEL gibi CentOS depoları da, üretim sisteminiz için yeterince güvenli ve dengeli, denenmiş ve test edilmiş yazılımlar içerir. CPanel de dahil olmak üzere kontrol panelleri söz konusu olduğunda, CentOS daha iyi desteklenir. RPM paketleri ve yum paket yöneticisi ile tanışırsanız, CentOS ile birlikte gitmek için Linux sunucu belikide en işletim sistemidir.

Bununla birlikte, sistemin bir yıldan fazla kullanılmasını beklerseniz ve sağlam bir istikrar istiyorsanız, CentOS önerilir.

Dünya Windows kullanır ama Dünyayı CentOS Yönetir.

Ubuntu LTS

https://www.ubuntu.com/download

RHEL ve CentOS ile karşılaştırıldığında, Ubuntu depoları daha hızlı bir şekilde yazılım paketleri alıyor. Bu seçim yine sizin ihtiyaçlarınıza göre değişir. Bazı uygulamalar ve yazılımlardaki en yeni özelliklerin ve güncellemelerin tamamını istiyorsanız, Ubuntu’ya gidinderim. Geniş bir kullanıcı topluluğuna topluluğuna sahiptir. Ayrıca, Linux dünyasına bir sıçrama yapmak isteyen bir Linux acemi için de önerilir.

Performansda, Ubuntu esnek bir performans sunar. Posta sunucusu, Lamp sunucusu, Samba dosya sunucusu, OpenStack Mitaka, Nginx, vb. gibi bazı yararlı paketlerle gelen Ubuntu Sunucu seçeneğine de gidebilirsiniz. Bu dağıtımın 5 yıllık LTS desteği, aynı zamanda bu başlangıç- bir medya sunucusu, e-posta sunucusu veya oyun sunucusu kurma gibi senaryolar için kolay kullanımlı Linux sunucu dağıtımıdır.

Gentoo

https://www.gentoo.org

Zorlukları seven ve bir Linux sunucu OS gereksinimi duyan deneyimli bir Linux kullanıcısıysanız, Gentoo sizin seçiminiz olabilir. Modüler yaklaşımı ile Gentoo, “buna ihtiyacınız yoksa, kurmayın” felsefesini desteklemektedir. Bu tonlarca gereksiz şişlik ve bağımlılığı azaltır. Ayrıca, Gentoo’nun her kurulumu benzersiz ve özelleştirilmiştir, bu da bir yöneticiye ihtiyaç duyduğu tüm kontrolleri sağlar. Üstelik USE bayrakları ve paket maskelemesi ile ekstra kontrol elde edersiniz. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, herkes için değil; bu nedenle Linux sunucusu seçerken akıllıca seçim yapmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz