1. Ana Sayfa
  2. Dijital Kültür

Fidye Yazılımı Saldırılarını Önleme Yöntemleri

Fidye Yazılımı Saldırılarını Önleme Yöntemleri
0

Bir fidye yazılımı, dosyalarınızı şifrelemek ve ardından dosyalarınızın şifresini çözmek için fidye parası talep eden kötü niyetli bir programdır. Siber suçlulara istedikleri parayı ödemezseniz dosyalarınızı kurtaramazsınız. WannaCry bu günlerde habercilik yapan bu fidye yazılımının en sonuncusu. Microsoft, bu güvenlik açığı güvenlik güncelleştirmesini yayımlamış olsa da, Windows bilgisayarlarında bulunan, çok iyi bilinen bir güvenlik açığını kullanıyor. Elbette, Windows bilgisayarınızda Windows Vista’dan daha eski herhangi bir sürüm çalışıyorsa, artık güncellemeleri almanız mümkün olmayacaktır.

WannaCry fidye yazılımının bilgisayarınıza saldırmasını önlemek için önemli yöntemler:

Windows güvenlik yamasını MS17-010’u bilgisayarınıza yükleyin:

Bu düzeltme eki, bu yılın ocak ayında kamuoyuna açıklanan EternalBlue güvenlik açığıdır.. Microsoft, bu güvenlik açığı Mart 2017’de düzeltildi. Bu düzeltme ekini otomatik Windows güncelleştirmelerini https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx indirebilirsiniz.

Windows’da otomatik güncellemeleri etkinleştirin:

Windows PC’nizde otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirdiyseniz, güvenlik düzeltme eklerini el ile yükleme konusunda endişelenmeniz gerekmez. Otomatik güncelleştirmeleri yalnızca Windows Update Minitool’u çalıştırarak etkinleştirebilirsiniz . Bu araç, Windows’un tüm sürümleri için çalışır. Aşağıdaki bağlantıdan programı indirebilirsiniz.

http://www.majorgeeks.com/files/details/windows_update_minitool.html

Önemli dosyalarınızın yedeğini oluşturun:

WannaCry, tüm diğer fidye aygıtı gibi, dosyalarınızı şifreler ve onları ancak fidyeyi ödedikten sonra şifresini çözdüğünden, önemli dosyalarınızın bir yedek kopyasını tutmanız gerekir. Böylece, sisteminiz fidye yazılımının bir kurbanı olur olsa bile onları kurtarabilirsiniz. Yedeklemeleri oluşturmak için Uranium Backup ve AOMEI Backupper gibi bir yedekleme yazılımı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tıklanabilir linkten programları indirebilirsiniz.

Uranium Backup ve http://www.backup-utility.com/download.html

Windows’a iyi bir virüsten koruma yazılımı yükleyin:

Bilgisayarınıza iyi bir virüsten koruma yazılımı yüklediyseniz, bilgisayarınıza bulaşmaya başlamadan önce fare imha yazılımını algılayıp durduracaktır. MS Security Essentials , Avast , AVG ve benzeri yazılımlardan seçebileceğiniz çok sayıda virüsten koruma çözümü bulunmaktadır. Aşağıdaki linklerden virüs programlarını indirebilirsiniz.

MS Security EssentialsAvastAVG

Fazladan güvenlik için anti-ransomware ürünlerini yükleyin:

Yukarıda bahsedilen popüler antivirüs yazılımı genellikle her türlü zararlı yazılımdan korunmak için yeterli olsa da, fidye yazılımı ile mücadelede uzmanlaşan araçları kullanarak ek bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz.

http://temasoft.com/ranstop-anti-ransomware

https://goo.gl/hXohBa

Buna ek olarak, fidye yazılımı tarafından değiştirildiyse dosyalarınızı kurtarabilirler.

Yazar Hakkında

Yorum Yap