Eleştirilere ve bazı erken ölüm ilanlarına rağmen, FTP ölüden çok uzaktır. FTP’nin altın günlerinin çoktan geçtiği, ancak hala milyonlarca site tarafından kullanıldığı doğrudur.

FTP, 40+ yıllık bir İnternet protokolüdür, ancak birden çok kez yeniden tanımlanmıştır ve hala bir ağdaki bilgisayarlar arasında dosya aktarmak için kullanılır. Kullanıcılar, sunucudaki dosya ve klasörleri yükleme, indirme, yeniden adlandırma ve silme izni veren, BriskBard gibi FTP istemcileri kullanarak FTP sunucularına bağlanır. Genellikle sunucuya giriş yapmak zorunludur, ancak bazıları genel erişime izin verir ve anonim FTP siteleri olarak bilinir.

FTP, 90’larda yaygın bir şekilde kullanılıyordu, ancak web ve P2P hizmetlerinin artan popülaritesiyle, rolü değişti. Örneğin, 25 yıl önce çoğu yazılım ve yazılım lisansı başlıklı siteler FTP siteleri kullanılarak dağıtıldı. Günümüzde yazılım indirme web siteleri ve bittorrent protokolü bunu yapmak için tercih edilen yoldur.

Birçok şirket, devlet kurumları, üniversiteler ve açık kaynak projeleri, her türlü dosyayı kendi üyeleri ve kullanıcıları arasında aktarmak için FTP sitelerini kullanıyor. Birçok uygulama, dosyaları arka planda aktarmak için FTP kullanıyor ve birçok web geliştiricisi günlük olarak kullanıyor.

IEEE Computer Society’ye göre , 13 milyondan fazla FTP sunucusu var ve bunların yaklaşık 1,1 milyonu halka açık erişime izin veriyor. Bu, Netcraft’ın en son web sunucusu anketine dahil ettiği 1.800 milyon web sitesine kıyasla, kepçedeki bir düşüştür, ancak hala farkedilebilir.

Bu FTP arama motorları dosya veya dizin adlarını aramanızı sağlar. “Neden gök mavisi” gibi karmaşık arama sorgularıyla birlikte kullanılamazlar, çünkü yalnızca sorgudaki metni dosya veya dizin adları ile karşılaştırırlar.