Google Adsense ve Avantajları Nelerdir?

0
3409

Daha sitemi Google Adsense’ye kayıt yapamadım ama dün akaşamdan başlayıp ne olduğu hakkında bir çok kaynaktan bilgi edindim ve kendimde ilk defa bu kadar derinlemisine bilgi edindim. Umarım Bu yazı ”Google Adsense’den” para kazanmak isteyenler için faydalı olur. Ayrıca bana bu konuda yön gösteren jetbilisim.com.tr teşekkür ediyorum.

Google Adsense nedir?

Bloglamaya yeni başlayan biriyseniz ve genel olarak Google Adsense hakkında birşeyler duymuş olabilirsiniz veya Google’da bir şey ararken ve Adsense’i kullanan bir web sitesini ziyaret ettiğinizde adsense reklamlarını görmüş olabilirsiniz.

Adsense ve nasıl çalıştığına dair genel bir bakış sunmaya çalışacağım.

Adsense önemi

Google’a aittir.

Google’ın gelirinin büyük bir bölümünü oluşturur.

AdSense reklamları, Google Adsense programına katılan web sitelerinde gösterilir (bunlara Adsense Yayıncıları denir).

Adsense, bir web sitesi olan ve Google Reklamlarını göstermek isteyen yayıncılar için bir platformdur. Reklam verenler için sistem, yani Google’da ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak isteyen kullanıcılar Google Adwords’tir.

AdSense reklamları da mobil cihazlarda gösterilebilir.

Adsense, EPC (tıklama başına kazanç) ve CBC (tıklama başı maliyet) ile çalışır. Yayıncılar, web sitelerinde görünen reklamlara yapılan tıklamalar için ödeme alırlar.

Şu anda (Şubat 2015), Adsense yayıncıları tıklama maliyetinin% 68’ini ve Google’ın% 32’sini almaktadır. Bu, bir reklamverenin reklamlarına yapılan her tıklama için 1 TL ödediyse, adsense yayıncının 0,68 ABD doları ve Google 0,32 TL kazanacağı anlamına gelir.

Google Adsense yönergelerine uyan bir web sitesiyle (18 yaşından büyük) herkes programa katılabilir.

Adsense, herhangi bir nedenle ihlal edilmemesi gereken katı kurallara sahiptir. Kuralları bilmek ve takip etmek için adsense yayıncısı olarak sizin sorumluluğunuzdadır.

Adsense, masaüstü web siteleri, videolar, oyunlar, mobil uygulamalar ve daha fazlası için uygun bir dizi ürüne sahiptir.

AdSense reklamları, metin ve resimler de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde ve boyutlarda olabilir.

Adsense yayıncıları Google tarafından aylık olarak ödenir.

Google Adsense nasıl çalışır?

Artık, adsense ile ilgili daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, adım adım nasıl çalıştığını görelim.

Google Adsense Başvuru süreci

1 – Adsense Hesabı Oluşturun

İlk adım Adsense adresine gidip bir hesap oluşturmaktır. Adsense hesabınız, gmail, youtube vb. giriş yapmak için kullandığınız gibi bir Google Hesabı ile ilişkilendirilir.

2 – Adsense web sitene ekle

Programa kabul edilmeden önce, Google web sitenizin adsense yönergelerine uyduğunu kontrol etmelidir. Bu adımı geçmek için, sitenize adsense kodu eklemeniz gerekir, böylece Google tarayıcısı web sitenizin içeriğine erişebilir.

Bu çok önemli bir adım çünkü aşağıda göreceğimiz gibi başvurunuzun kabul edilmeyebileceği durumlar var.

Bu adımda ve tam olarak onaylanana kadar, adsense reklamlar web sitenize gösterilmez, ancak varsayılan olarak gizlenir. Başvurunuz kabul edilirse, reklamlar gösterilmeye başlar ve tıklamalar için ödeme alırsınız.

Bir adsense yayıncısı olarak kabul edildikten sonra, bir defaya mahsus bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayın, istediğiniz herhangi bir web sitesinde adsense yayınlayabilirsiniz (tabi ki herhangi bir adsense kuralını ihlal etmediğinden).

3 – Ödeme bilgilerinizi ayarlayın

Başvuru sürecindeki bir sonraki ve son süreç, ödeme bilgilerinizi ve ayın sonunu ve minimum 100 $ eşiğini geçtiğinizde ödeme bilgilerinizi eklemektir. AdSense’den herhangi bir para almadan önce, posta adresinizi teyit eden bir zarf göndererek posta adresinizi doğrulayacağını lütfen unutmayın. Bu nedenle, posta adresiniz için verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olun.

Adsense Reklam yerleşimi

Reklamlar nerede görünür?

Doğrulanmış bir adsense kullanıcısı olduğunuzda, kontrol panelinize giriş yapabilir ve yeni reklam birimleri oluşturabilirsiniz. Bir reklam birimi oluştururken, boyutu (örneğin, 336 × 280), yazı tipini (resim ve metin), stili (metin ve kenarlık renkleri) seçecek ve ardından web sitenize girmek için bir kod (javascript) verilecektir. Özel reklamın görünmesini istiyorum. Google, verilen alanda 1 veya daha fazla reklam göstermeye karar verebilir.

Sayfa başına kaç tane adsense reklam gösterebilirsiniz?

Herhangi bir web sayfasında, 3 adede kadar adsense birimi gösterebilirsiniz.

Reklamları nereye yerleştirmeliyim?

Genel kural, reklamları ziyaretçileriniz tarafından görülebilecekleri, ancak herhangi bir adsense veya google web yöneticisi kalite yönergesini ihlal etmeden yerleştirmektir.

Bu basit kuralları kullanabilirsiniz:

Web sitesinin ana içeriğine katın üst tarafındaki 1 reklam birimi yerleştirin (kenar çubuğunda değil)

Kenar çubuğuna 1 reklam birimi yerleştirin. 160 × 600 kenar çubuğuna yerleştirmek için çok iyi

Sayfanızın veya makalenizin sonuna 1 reklam birimi yerleştirin (tercihen ana içerik alanında)

Google, web sitemde hangi tür reklamların gösterileceğine nasıl karar veriyor?

Bu, bir reklam gösterilmeden önce hesaba katılan pek çok faktör olduğu için yanıtlanması kolay bir soru değildir. Google’ın içeriğinizle alakalı ve kullanıcılarınız için ilgi çekici olan reklamlar göstermeye çalışacağını varsayabilirsiniz. Bir reklamı (veya reklam grubunu) gösterilmesini engellemek isterseniz, bunu adsense hesabınızdaki “Reklamlara İzin Ver ve Reklamları Engelle” yi tıklayarak yapabilirsiniz.

Adsense ile ne kadar para kazanabilirsiniz?

Bu çok yaygın bir sorudur. Adsense ne kadar ödüyor ? Özetle, adsense’den ne kadar para kazanacağınız aşağıdakilere bağlıdır:

Web sitenizin aldığı trafik miktarı

Trafik türü

Nişinizde bulunan reklam verenlerin sayısı

Web sitenizdeki içerik türü

Adsense reklamlarınızın konumu

AdSense gelirinizi nasıl artırabilirsiniz?

Reklam yayınlamaya başladıktan sonra, kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Ancak arkadaşlarınızın reklamlarınızı tıklatmasını istemenizin bunlardan biri olmadığını unutmayın.

Adsense tarafından kabul edilme şansınızı nasıl arttırırsınız?

Adsense forumuna bir göz attığınızda, Adsense programına katılma başvurularının reddedildiğini söyleyen birçok kişi var. En yaygın nedenler:

Web sitesi Adsense yönergelerini ihlal ediyordur.

Web sitesi çok az içerik barındırıyor.

Web sitesinin orijinal içeriği yoktur.

Web sitesi yalnızca yinelenen içeriğe sahiptir.

Alan adı yenidir.

Adsense kabul edilme şansınızı artırmak için aşağıdaki basit kuralları izleyin:

Web sitenizin çok fazla içeriğe sahip olduğundan emin olun (Google tarafından dizine eklenen bir dizi sayfa)

İçeriğinizin benzersiz ve orijinal olduğundan (diğer web sitelerinden kopyalanmadığından) emin olun.

Sayfalarınızın metin içeriğine (yalnızca resim ve videolara değil) sahip olduğundan emin olun.

Test adsense kodunu tüm sayfalarınıza yerleştirdiğinizden ve ekranın üst kısmındaki reklam birimlerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Web siteniz 3 aylıktan küçükse (AdSense resmi bir kuralı değil, benim tavsiyem) bir adsense hesabı için başvuruda bulunmayın. Bazı ülkeler (Hindistan, Pakistan, Orta Doğu) için, alan adınızın AdSense’e kabul edilmeden önce en az 6 aylık olmasını beklemeniz gerekebilir.

Google sıralama algoritması

Google, arama sonuçlarında hangi web sitelerinin gösterileceğini ve her bir sitenin hangi konumda gösterileceğini belirlemek için bir algoritma (bir dizi kural) kullanmaktadır. Bu “Google sıralama algoritması” olarak bilinir.

AdSense’ten para kazanmak için Google’daki organik trafiğe, yani web sitenize gelen Google arama sonuçlarından gelen trafiğe ihtiyacınız vardır. Web sitenizin şu anda Google’da iyi bir sıralama konumuna sahip olduğunu ve ziyaretçilerinizin bir kısmının reklamlarınızı tıkladığı için trafik elde edip adsense’den para kazanmış olduğunuzu varsayalım. Google, algoritmasını değiştirir ve artık Google’ın yumruk pozisyonlarında yer almazsanız, adsense geliriniz de olumsuz yönde etkilenir.

Bir Uyarı

Adsense’den para kazanmak için çok fazla trafiğe ihtiyaç duymanız ve bunun hiçbir şekilde garanti edilemeyeceğidir. Google’dan çok fazla trafik alabilirsiniz ancak sıralama algoritmalarında bir değişiklik yapıldıktan sonra trafiğiniz düşer ve gelirinizin büyük bir kısmını kaybedersiniz.

Yukarıdakiler, herhangi bir kuralları ihlal etmeye ve Google’a hile yapmaya çalıştığınız için değil, online rekabetin o kadar büyük olması nedeniyle gerçekleşebilir çünkü geçerli sıralamanızın aynı konumlarda kalmayacağından% 100 emin olamazsınız.

Son Sözler

Adsense, online para kazanmanın harika bir yoludur. Kullanımı kolaydır, güvenilirdir ve diğer platformlardan daha iyi çalışır. Adsense, size farklı türde ve boyutlarda reklam birimleri oluşturma ve bunları web sitenize ekleme fırsatı sunarak çalışır. Google, bu alanı, içeriğinizle ve kitlenizle ilişkili reklamlarla karmaşık bir algoritma kullanarak doldurur.

Birisi web sitenizde görünen reklamları tıkladığında, gelirin büyük bir kısmını alırsınız. Kurulumu ve kullanımı kolay olsa da, reklam konumlarınızı ve ayarlarınızı değiştirerek gelirinizi artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz