Bilgisayarda Gözünüzün Yorulmasın

0
3619

Artık çoğumuz yaş sınırı fark etmeksizin İnternet başında isteyerek veyahut istemeyerek çok uzun zaman harcıyoruz. Uzun zaman dilimi ile masaüstü, dizüstü, tablet ve cep telefonu olsun, gözümüz ekrana sabitlenmiş olarak gözümüzü hiç ayırmadan bakıyoruz.

Uzun süre ekrana baktığımızda bazı problemler zamanla çıkıyor. En başta uyku düzenimiz etkileniyor. Hele de gözlerimiz çok etkileniyor. kendim artık son iki senedir bilgisayar başında fazla zaman geçirmesem de iki-üç gün bilgisayara bakmayayım sonra tekrar ekrana bakmaya başladığımda gözlerim ağrımaya başlıyor. Doktora sonucu gözlerimde her hangi bir sıkıntı olmadığı belirlese de üstün körü bilgisayar başında değilim.

bilgisayar ekranın otomatik olarak ekran parlaklığı çok ideal araçların listesi hemde tüm işletim sistemleri için sıralamaya çalıştım. Hem kendi sağlığımız hem de bilgisayar güvenliği için faydalı araçlara sırasıyla bakalım. Kısa kısa anlatmaya çalışayım.

İlk olarak telefonlarla başlayalım bir çoğumuz artık cep telefonları ile İnternet’in başında zaman geçirmektedir.

Urbandroid cihazınızda yüklemek isteyebilirsiniz. Günün saatine göre ekran renk sıcaklığını değiştirir. Yoğunluk ve renk tercihlerinize ayarlayabilirsiniz.

Calise linux kullanan kullanıcıları unutmadık ve calise linux masaüstü ortamlarında tüm sürümleri ile çalışır.

Eyeleo windows için bu alanda en iyi araç denilebilir.

Time-out-free os x sürümü için görüntü de renk ve şeffaflık açısından ayarlanabilir bir araçtır.

Bu yazıya katkılarından dolayı, Özel Düzce Göz Tıp Merkezi; http://www.duzcegoz.com.tr teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz