Hiç Duymadığınız Linux Dağıtımları

0
3781

Önceki makalelerden de bahsettiğim gibi, açık kaynak topluluğu birçok dağıtımla doludur. Artı, yeni bir yıla başladıktan sonra en İyi başlıkları yazıyoruz, böylece burada bir başkasıyla olduğumuza şaşırmamalısın.

Bu yüzden, bayanlar baylar burada henüz duymadığınız Linux dağıtımı listesini yazıyorum.

İlk Linux dağıtımı TrueOS , hem masaüstü hem de sunucu işletim sistemi olarak hizmet veren en ileri FreeBSD tabanlı dağıtımıdır. Kurulumu kolay olan bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Böylece UNIX başlayanlarından utangaç olmaz ve kurulum sırasında masaüstü ortamını, ses, video ve ağ ayarlarını önceden yapılandırır.

Başlıca özellikleri, küçük işletme sahipleri için verimli bir işletim sistemi, SysAdm Uzaktan Yönetim ve OpenZFS dosya sistemi olmayı içerir.

https://www.trueos.org

RoboLinux , Windows kullanıcıları tarafından geliştirilen ve kullanıcı dostu bir Debian tabanlı dağıtımdır. En iyi özelliklerinden biri, kullanıcıların Windows XP, 7 ve 10’u tek bir tıklamayla yükleyebildiği isteğe bağlı önceden yapılandırılmış VM destek paketidir.

Kullanıcıların RoboLinux içinde Windows’u kolayca çalıştırmasına izin vermek dışında, 3D masaüstü seçenekleri, uygulama havuzları vb. ile tamamen özelleştirilebilir.

https://robolinux.org

Bu, 2 felsefe ile küçük Slackware tabanlı bir dağıtımdır. İşleri basit tutun ve kullanıcının işletim sisteminin ne olması gerektiğine karar vermesine izin verin. VectorLinux , web’de sörf yapmaktan ve e-postalarınızı FTP sunucularını çalıştırmak ve yönetmek arasında değişen tüm kullanıcı görevleri için hızlı bir masaüstü ortamı sunuyor. Küçük, bellek dostu ve eski makinelere yüklenebilir.

https://www.scientificlinux.org

Calculate Linux, Directory Server’ı (CDS) hesapla, Linux Masaüstünü (CLD) hesapla ve Linux Kazıymayı Hesapla (CLS) olmak üzere üç farklı sürümde satılan bir Gentoo tabanlı dağıtımıdır.

CDS , LDAP + SAMBA aracılığıyla Windows ve Linux istemcilerine desteği sayesinde aerodinamik bir kullanıcı yönetimi sunar; CLD iş istasyonu sürümüdür ve CDS’ye bağlanmak üzere yapılandırılabilir; CLS, özel bir dağıtım oluşturmaya ilgi duyan kullanıcılar için bir LiveCD’dir.

Linux’un istikrarlı, hafıza dostu olduğunu hesaplayın ve eski bilgisayarlarda bile mükemmel bir performans sunar.

http://www.calculate-linux.org

Peppermint OS , bulut ve web tabanlı uygulamalarla sorunsuz bir şekilde entegre olan yıldırım hızlı, tamamen özelleştirilebilir ve hafif Lubuntu tabanlı bir dağıtımdır.

Temel felsefesi, kullanıcılarının işletim sisteminin neye sahip olduğuna karar vermeleri ve böylece kullanıcıların iş istasyonlarını Terminal’i, Software Manager’ı veya Synaptic Package Manager’ı kullanarak istedikleri şekilde kurmaları gereken araçlarla birlikte gönderilmesidir.

Masaüstü ortamı, Xfce’nin panel ve uygulama menüsü ile LXDE’nin lxsession’ının bir karışımı.

https://peppermintos.com

Linux en iyi Mobil Güvenlik Dağıtımı

Santoku Linux’un hedefi mevcut araçları en iyi paketi sağlayıp, böylece etkili mevcut birçok mobil tehditlere işinizi koruyabilirsiniz. Mobil güvenlik odaklanarak bilgi güvenliği ve bilgisayar adli tıp konusunda uzmanlaşmış Lapon Linux dağıtımı, mühendislik ve malware analiz, mobil cihazlarda virüs, akıllı telefonlar ve tablet platformlarda da kendini göstermektedir. Santoku ile paketlenmiş bir çok araçlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları iphone yedekleme analizörü, dsniff, nmap, ettercap, wireshark,chaosreader,exiftool, w3af, zenmap, sqliteman, sslstrip, ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Linux’un En Küçük Dağıtımı

Bu dağıtım şüphesiz şimdiye kadar test aşamasında kullananların tanıdığım en harika olarak adlandırılmış. Bu sistemin hızı ve bunun bir çok komple bir sistem yaparak, sunduğu özelliklerin miktarı inanılmaz. Açılış süresi de çok etkileyici.

Ana indirme sayfası: http://tinycorelinux.net/downloads.html

İndirme sayfası: http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/downloads.html

İcaros İşletim Sistemi

Icaros bilgisayarlar için klasik Amiga OS işletim sistemidir. Aros (Amiga araştırma işletim sistemi) dayalı, LiveCD versiyonu mevcuttur.

İlk 1985 yılında bu günkü popüler bilgisayarlar piyasaya çıktığında orijinal commodore Amiga oldu. Bu multi-tasking yeteneğine sahip ilk uygun fiyatlı bilgisayar oldu ve o da bunu gelişmiş grafik ve mevcut diğer makinelere kıyasla ses bazı özel cips vardı.

Bu bilgisayar kıyasla oldukça ticari bir başarı değildi ama özellikle Avrupa’da, özel bir kült çekmek başarısı sağladı. Amigo OS kapanınca yeri Mac hayran kitlesi oluşturdu. Commodore 1994 yılında kapandı ve neredeyse 20 yıl sonra yine sahnede aynı platformu muhafaza etti.

Icaros proje bir DVD veya usb stick indirilir ve daha sonra canlı bir Linux dağıtımı gibi kullanılabilir canlı bir görüntü verir. Hemen çalıştırabilirsiniz böylece aynı zamanda önceden yapılandırılmış qemu görüntü ile geliyor. Tek bir CD üzerinde sığabilecek bir light versiyonu da bulunuyor.

İndirme sitesi:

http://vmwaros.blogspot.com.tr/p/download.html

İşletim sistemleri İnceleyen site.

Bu web sitesi çeşitli işletim sistemleri hakkında bilgilendirici makaleler bulacaksınız. Farklı işletim sistemleri tanıma imkanı bulacaksınız.

https://www.operating-system.org/betriebssystem/_english/bs-amigaos.htm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz