İPhone Etkinleştirme Kilidini Kaldırma

0
1755

İPhone Etkinleştirme Kilidi, iPhone’ları daha da kullanmak için cazibe haline getirmektedir.  iPhone etkinleştirme kilidi, ayarladığınızda, iCloud kimliğinizle ilişkilidir. Birisi onu çalsa bile, Etkinleştirme Kilidi’ni kaldırmadığınız sürece onu ayarlayamaz ve kullanamaz.

iPhone Etkinleştirme Kilidi sadece hırsızlık amaçlı değil güvenlik amaçlı düşünülmüştür. Kullanılmış bir iPhone satın alır ve kilitli olduğunu fark etmezseniz, iPhone telefonunuz kilitli kalabilir.

Etkinleştirme Kilidi Nedir?

iPhone’unuzu ilk etkinleştirdiğinizde, Apple aygıtın benzersiz tanımlayıcısını ve Apple kimliğinize kayıtlar. Daha sonra iPhone’unuzun benzersiz tanımlayıcısını Apple Kimliğinize bağlar. Bu, diğer Apple aygıtlarının cihazı kullanmasını önlemek içindir. Apple Kimliğiniz için kullanıcı adı ve parola kombinasyonu olmadan, iPhone’unuz başka bir kişi tarafından sıfırlanamaz ve kullanılamaz.

iPhone’unuzu sıfırlamaya veya iOS yükseltmesi yükleyene kadar Etkinleştirme Kilidi’nin varlığını fark etme olasılığınız olmayabilir. Kimliğinizi doğrulamak ve aygıtı etkinleştirmek için Apple Kimliğinizle oturum açmanız gerekir.

Bu güvenlik özelliği, eksik bir aygıtı bulmanıza yardımcı olan iPhone’umu Bul adlı başka bir cihaza yakından bağlıdır. Aygıtınızda iPhone’umu Bul’u etkinleştirirseniz, Etkinleştirme Kilidi‘ni de etkinleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, her ikisi de tüm iPhone’larda etkindir ve öyle kalmalıdır.

iPhone Etkinleştirme Kilidi etkin olup olmadığını öğrenme

iPhone telefonda Ayarlar‘a dokunun.

Sonra en üst kısımda Adınıza dokunun.

iCloud dokunun.

Ardından iPhone’umu Bul‘a gidin veya cihazınızın geçerli konumunu görmek için https://www.icloud.com/find oturum açın.

Adınızın altında Şimdi görüldü yazısı çıkacaktır. Artık geçerli konumunuz görülmüştür.

iPhone’larda Etkinleştirme Kilidi ile ilgili sorunlarla karşılaşsa da, bu özellik iPad’lerde ve Apple Watch’ta da bulunmakatdır. iPhone’larda olduğu gibi, Etkinleştirme Kilidi bir iPad veya Apple Watch’u kurmak için kullanılan Apple Kimliği’ne kilitler.

Apple ID Şifrenizi Nasıl Kurtarırız?

Bir iPhone’u etkinleştirmek için Apple Kimliğinizle oturum açmanız yeter. E-postanızı ve şifrenizi bilmeniz gerekir. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsanız, “Parolayla Kilit Aç” başlıklı bir bilgisayara dokunup Apple’ın size gönderdiği tek kullanımlık sayısal kodu yazabilirsiniz.

Apple Kimliği e-posta adresinizi bilmiyorsanız, Apple’ın iForgot web sitesinden bakabilirsiniz. Parolanızın ne olduğundan emin değilseniz veya sıfırlamak istiyorsanız, bunu iForgot’dan yapabilirsiniz. Cihazınızı etkinleştirmeye ek olarak, App Store, FaceTime aramaları ve iMessage’ı ayarlamak için Apple kimlik bilgilerinize de ihtiyacınız vardır.

Apple Kimliği parolanızı sıfırlayamıyor veya e-posta adresinizi kurtaramıyorsanız buradan Apple Destek’i arayın.

Apple’den Etkinleştirme Kilidini Kaldırmasını İsteyin

iPhone’unuzu hala etkinleştiremezseniz başka bir yol daha var. Apple, geçerli bir satın alma kanıtınız olmalıdır. Cihazdan Etkinleştirme Kilidi’ni kaldırır.

İki şekilde yapabilirsiniz

Yerel Apple Store’unuzdan randevu alın. Cihazınızı, satın alma belgenizi gösterin.

Apple Destek’i arayın ve durumu açıklayın. Temsilciden Etkinleştirme Kilidi’ni cihazınızdan uzaktan kaldırmasını isteyin.

Ama bu uzaktan Apple Temsilciden Etkinleştirme Kilidi kaldırmak için ücretli bir işlevdir.  AppleCare ihtiyacınız var.

Temsilci, iPhone’unuzun bu işlem sırasında silinme ihtimalinin yüksek olduğu konusunda sizi uyaracaktır. Temsilci iPhone silinmediğini, ancak Apple’ın gerçekleştirdiği herhangi bir iş için feragatname imzalamanız gerektiği söyleyebilir. Bu iş için iPhone önceden yedekleme yapmalısınız.

Kullanılmış bir iPhone Satın Alırken Etkinleştirme Kilidinden Kaçının

Etkinleştirme Kilidi’nin en büyük dezavantajlarından biri, ikinci el satışlarında kaynaklanır. Birçok kişi, cihazlarının Apple kimliklerini sattıklarında kilitli olduğunun farkında bile değillerdir. Aynı şekilde, birçok alıcı bir ikinci el iPhone satın kişiden alırken bunun farkında olmaya bilirler.

Etkinleştiremediğiniz bir cihazı satın almaktan kaçınmanın bazı yolları şunlardır

iPhone’u açtığınızda, ilk kez iPhone’unuzu ayarlama ekranı geldiğinde Hello ayarlı ekranı görmeniz gerekir. Bu, etkinleştirildiğinde ve başka bir Apple Kimliği’ne kilitli olmadığı anlamına gelir.

Aygıt parola isterse, silinmez. Satıcıdan Ayarlar, Genel, Sıfırla, Tüm İçerik ve Ayarları Sil ve aygıtı silmesini isteyin. Bu işlem yapıldıktan sonra iPhone’unuzu ayarla ekranı görünmelidir.

Satıcı yukarıdakilerden herhangi birini yapmazsa iPhone satın almaktan vazgeçin. Aygıtın kilidi açıldıktan (ve çalıştığını) fark ettikten sonra, satışa işlemine devam edin.

Satın Aldığınız Kişiden Etkinleştirme Kilidini Uzaktan Devre Dışı Bırakmasını İsteyin

Zaten kilitli bir iPhone satın aldıysanız, tüm umut kayıp değil! Mükemmel bir dünyada, satıcı sadece devre dışı kalmak için unuttum ya da özelliği ilk etapta var olduğunu fark etmedi. Neyse ki, satıcı uzaktan onun hesabından cihaz kaldırabilirsiniz.

Dolandırıldığınızı düşünüyorsanız. Aygıtı önceki sahibinin Apple Kimliği’nden çıkarmak için satıcının aşağıdaki adımları tamamlaması gerekir:

https://www.icloud.com/find Apple Kimliği ile giriş yapın.

Tüm Aygıtlar‘a tıklatın ve ardından aldığınız iPhone‘u seçin.

Hesaptan Kaldır varsa, bu hesabı seçmelidir.

Bu olduktan sonra, iPhone’u Sil ve ardından Hesaptan Kaldır tıklatabilir.

iPhone artık bir Apple Kimliği ne kilitlenmelidir. Herhangi bir değişiklik görmeden önce aygıtı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Cihazınızın Kilidini Açmayı Teklif Eden Programlar

Birçok üçüncü taraf yazılım, ücret karşılığında cihazınızın kilidini açar. Ancak, bazıları bunu Apple’ın yazılımındaki güvenlik açıklarından yararlanmak için yaparlar. Bu işlem Resmi değil ve çalışacaklarının garantisi de yoktur.

Etkinleştirme Kilidi açsanız bile iPhone erişmenizi sağlar, ancak Apple büyük olasılıkla kara listeye olacaktır. Bu, gelecekteki iOS güncelleştirmelerini alamayacağı ve iMessage’ı kullanamayacağı, FaceTime üzerinden arama yapamayacağı veya App Store’dan uygulama indiremeyeceği anlamına gelir.

iPhone jailbreak kullanmak isterseniz asla Etkinleştirme Kilidi için güvenlik açısından tavsiye etmem.

iPhone kilidini açmak için sadece meşru ve güvenilir yöntemler yapılmalıdır.

iPhone’unuzu mu satamıyoruz? Etkinleştirme Kilidini Devre Dışı Bırakma

iPhone’unuzu satmadan önce iki şey yapmalısınız. Etkinleştirme Kilidi’ni devre dışı bırakın ve aygıtı fabrika ayarlarına getirmek. Bunlardan ilki satıcının cihazınızı kullanabileceğini, ikincisi ise verilerinizi gizli tutar.

Etkinleştirme Kilidi’ni devre dışı bırakmak.

Ayarlar‘da listenin en üstündeki adınıza dokunun.

iCloud‘a dokunun ve ardından iPhone’umu Bul‘a dokunun.

iPhone’umu Bul’u seçin ve ardından Apple Kimliği parolanızı yazın.

iPhone sıfırlamak için aşağıda işlemleri yapın.

Ayarlar , Genel , Sıfırla‘ya dokunun.

Tüm İçerik ve Ayarları Sil‘e dokunun, onaylayın ve tamamlanmasını bekleyin.

iPhone’unuzda Hello ekranını gördüğünüzde cihazınızı satabilirsiniz.

Umarım yukarıdaki yazdıklarım Etkinleştirme Kilidini kolayca kaldırıp iPhone telefonunuzu kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz