Kameranızın Seri Numarasını Bulun

0
4159

Neredeyse tüm elektronik cihazların benzersiz kimlik olarak bir seri numarası vardır. Kameranız bunlarından ayrı tutulan bir istisna değildir. Genellikle, garanti talep etmek için seri numarası kullanılır. Ancak seri numarasının kullanımı bundan daha geniştir. Bazı durumlarda, eğer çalınırsa cihazınızı izlemek için seri numarası da kullanılabilir.

Fotoğraf makinenizin seri numarası, çektiğiniz herhangi bir görüntüye gömülü olsa da, lensinizin seri numarası veya tripod veya filtreleriniz gibi ”EXIF ​​Verilerini” içerir. Eğer bunları bilmiyor fazla donanıma sahip olmasanız bile kameranızın seri numarasını bulabilirsiniz. Kameranızın seri numarası online bulmanın yöntemini yazacağım.

Fotoğraf makinesinde seri numarasını ürün ambalajında, makbuzunuzda veya kamera gövdesinin altına bantlanmış bir etikette bulabilirsiniz. Ya onların hiçbirinde yoksa? Ürün ambalajını ve fişi kaybettiniz diyelim. Korkmayın endişelenmenize gerek yok.

Seçebileceğiniz son çare, son alternatif kamerayı kullanılan çekilen bir fotoğrafın EXIF ​​verisini okumaktır. Bir kameranın seri numarasını kontrol etmek için kullanabileceğiniz önerilen bir online hizmet veren site Get-Metadata’dır. Seri numarası da dahil olmak üzere bir fotoğrafın arkasındaki ilişkili kamerayla ilgili birçok bilgiyi görüntüleyen online bir EXIF’ini ​​görüntülersiniz.

Bir RAW dosyası size bir kamerayla ilgili daha ayrıntılı bilgi verebilir, ancak seri numarasını kontrol etmek için küçük boyutlu bir JPG dosyası yeterlidir. Get-metadata.com web sitesini ziyaret edin ve kamera bilgilerini mevcut kutuya kontrol etmek istediğiniz fotoğraf dosyasını sürükleyip bırakın. Ya da ”Gözat…” düğmesini tıklayın. Ardından cihazınızdan fotoğrafı seçin. ‘’Start Analysing File’’ düğmesine tıklayın.

Get-Metadata’nın fotoğrafınızı incelemeden önce bir dakika bekleyin ve yüklediğiniz fotoğrafın EXIF ​​verilerini gösteren yeni bir sayfaya götürüleceksiniz. Görüntülenen bilgiler yeterince karmaşıktır. Size “Seri Numarası” bölümünü göstermeye bilir. Kamera seri numarasını bulmak için tarayıcınızın bul özelliğini (çoğu durumda klavyeden CTRL + F kullanabilirsiniz.

Get-Metadata tarafından görüntülenen EXIF ​​verileri yeterince düzenlenmiştir. Kamera seri numarasına ek olarak, yüklediğiniz fotoğrafı düzenlemek için kullanılan yazılım dahil diğer bilgileri de kontrol edebilirsiniz.

Bir RAW görüntüsü en iyisidir, ancak bu meta verileri kaldırmamış olduğunuz herhangi bir dosyayla çalışır. Dosyadaki her bir meta veri dosyasının tam, alfabetik bir listesi sunulur. Aradığınız şey Seri Numarası, Kamera Kimliği veya benzeri bir şeydir. Bulamıyorsanız liste değerine göre değerden geçin. Kameranıza bağlı olarak Dahili Seri Numarası altında olabilir. Bazı kamera yapımcı firmaları güvenlik nediyle Exif’te ”kamera seri no” bilgisini dışarı internet ortamında dışarıya sızdırmıyor. Ancak, tüm EXIF ​​görüntüleyici uygulamaları kameranın seri numarasını göstermez.

Kameranızın seri numarasını programla bulma

Kameranızın seri numarası biçimde bulmak işletim sisteminizdeki resim görüntüleyici programları da kullanabilirsiniz. Fotoğraflara sağ tıklayıp şu adımları izleyin Özellikler + Ayrıntılar  kısmından bakabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki fotoğraf görüntüleme programları ile birden fazla ise; resimleri direk açıp dosya bilgisi, özellikler, ayrıntılar buna benzer kısımlardan bakabilirsiniz.

Exiftool programla da kamera seri numarasını bulabilirsiniz.

Bazı resim programların EXIF verileri kısmından da bakabilirsiniz. (Adobe Lightroom)

Yukarda yazdığım gibi:  tüm EXIF ​​görüntüleyici uygulamaları kameranın seri numarasını göstermez.

Online aşağıdaki siteyi de bir deneyin:

http://exif.regex.info/exif.cgi

Kemera seri numarasını kontrol altına alın:

Bu sitedeki ücretsiz İOS ve Android uygulamasını kullanaıp hırsızlığa karşı Cihazınızın çalınmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca fotoğraflarınızın gizliğini korumuş olmakla birlikte resimlerinizin kimler tarafından izinsiz kullanıldığını da öğrenebilirsiniz.

Kamera cihazınız çalındıysa aşıdaki siteyi kullanın:

https://www.stolencamerafinder.com

Eğer kameranız (cihazınız) çalındıysa seri numarasını biliyorsanız https://www.stolencamerafinder.com/home?searchType=manual online hizmet veren siteyi kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz