Windows’da bir Resmin EXIF Verilerini Görelim

0
3341

Tam olarak bir resmin çekildiği zaman ve hangi fotoğraf makinesinde olduğu ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Windows işletim sisteminde EXIF ​​verilerini bulmanın hızlı bir yolu vardır.

EXIF Verisi Nedir?

EXIF, Değiştirilebilir Görüntü Dosyası Formatı anlamına gelir. Dijital fotoğraf makineniz veya telefonunuzla her fotoğraf çektiğinizde, cihazınızın belleğine bir dosya (genellikle bir JPEG) yazılır. Gerçek resme ait tüm bitlere ek olarak, önemli miktarda ek meta veri de kaydeder ve saklanır. Bu tarih, saat, kamera ayarları ve olası telif hakkı bilgilerini içerebilir. Fotoğraf işleme yazılımı gibi EXIF’e daha fazla meta veri ekleyebilirsiniz.

EXIF verilerini görüntülemek için özel üçüncü taraf programlar yükleyebilseniz de, Windows size temel bir genel bakış sunabilir ve aradığınız gerekli bilgileri sağlayabilir. İşte bunun nasıl yapılacağı anlatamaya başlayayım.

Windows’ta EXIF ​​Verilerini Görüntüleme işlemi için aşağıdaki yazılanları yapalım.

EXIF ​​verilerini görmek istediğiniz fotoğrafa sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.

“Ayrıntılar” sekmesine tıklayın ve aşağı kaydırın.

Kullanılan kamera ile ilgili her türlü bilgiyi ve fotoğrafın çekildiği ayarları görürsünüz.

Kullanılan çeşitli kamera ayarları dahil olmak üzere fotoğrafla ilgili gelişmiş bir dizi bilgi görürsünüz. Flaş kullanılıp kullanılmadığını bile söyler. Fotoğrafınız bir akıllı telefonda çekildiyse bir ton bilgi göremezsiniz (ya da genel bilgileri göreceksiniz), ancak DSLR’ler ve diğer kameralarda çok şey göreceksiniz. Kamera seri numarasını bile görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz