USB Bulaşmış Kısa Yollardan Kurtulun

0
3370

Usb sürücünüze virüs veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından oluşturulan kötü amaçlı komut dosyalarını kaldıran küçük bir programdan size bahsedeceğim.  Sinir bozucu kısayollardan ve USB sürücünüzde otomatik olarak oluşturulan diğer yararsız dosyalardan bıktıysanız Rinzler USB Cleaner size yardımcı olacaktır.

Genellikle kötü amaçlı komut dosyaları bazı virüsler tarafından oluşturulur. Sonuç olarak USB sürücü garip davranır. Komut dizileri genellikle tüm dosyalara kısayol oluşturur ve orijinali gizler. Herhangi bir kısayolu tıklattığınızda çoğaltma işlemi başlar ve kaldırılması zorlaşan daha fazla kısayol oluşturur. Rinzler USB Cleaner tüm zaralı klasör ve dosyaları gösterir. Tüm kısayolu seçilen sürücülerden siler. Ayrıca autorun’u tamamen devre dışı bırakır.  Kayıt defteri, klasör seçenekleri ve görev yöneticisini etkinleştirmek için seçenek sunar.

Rinzler eylemleri gerçekleştirmek için Windows’ta kabuk (shell) komutlarını çalıştırır. Shell komutları, autorun.inf, dosya paylaşımı sırasında zararlı yazılımların bilgisayarlara bulaşmasına izin veren komut dosyaları vb. gibi tipik kusurları arar. “Tek tıklamayla temizleme “, tipik silme prosedürlerini gerçekleştirerek kullanıcıların USB sürücülerine erişim öncesi temizleme olanağı sağlar.

Rinzler USB Cleaner’ı kullanarak, VBS, VBA, VBE, INI vb. Komut dosyaları gibi herhangi bir kötü amaçlı komut dosyası dosyasını kolayca kaldırabilirsiniz. Ayrıca, tüm EXE dosyalarını flash sürücüsünden kaldırmayı veya tüm dosyaların gösterilmesini seçebilirsiniz .

Rinzler USB Cleaner bu url’den http://rinzler.sourceforge.net/#feature erişebilirsiniz.

Flash disk virüslerini durdurun

Autorun.inf virüsü flash disk (usb,parmak bellek) windows autorun özelliğini kullanarak kendisini yayan virüs türüdür.

Autorun virüs kendinizi önlemek için en iyi yol yaygın olarak, otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırakmak için, windows kayıt defteri bazı değişiklikler gerektirir. Tekrar autorun etkinleştirmek istiyorsanız, daha sonra yeniden ne devre dışı bırakmak gerekir. Bu işlemi sık sık yapmak hem sıkıcı hal alabilir. autorun.inf virüs değişik yöntemlerde defededilirsiniz.
Autorun virüsünün önlenmesi için özel olarak tasarlanmış bir taşınabilir bir araçı sizlere kesnilikle tavsiye ediyorum.

Programa sağ tıklatın system kısmında en üstte disable usb storage kısmına işareti koyarsanız flash diskiniz bilgisayara taksanız bile gözükmez olur. İşareti kaldırırsanız flash diskniz bilgisayarınıza takar takmaz açılır.

Kendim genelde flash diskin içine bir kalsörün içine bir yada iki tane daha klasör eklerim. virüs bu klsörlere kopyalayamaz.

İndirme sitesi:

http://www.sputnik70.narod.ru/usb_en.html

Alternatif olarak Panda USB Vaccine yazılımını bu url’den; http://download.cnet.com/Panda-USB-Vaccine/3000-2239_4-10909938.html?part=dl-55967&subj=dl&tag=button indirebilirsiniz.

Usb flash disklerdeki virüsleri silin

Usbfix usb diske medya yoluyla yayılan enfeksiyonları her türlü kaldırır özel bir programdır. Özellikleri ve işlevleri gelecek dosyaları oluşabilecek enfeksiyonlara karşı korumak için autorun.inf birimleri oluşturur. Temizleme işlevi, silme, yedekleme ve özellikle enfeksiyonları kesin dur diyebilirsiniz. usbfix ücretsiz, 4 mb boyutunda windows xp, windows vista, windows 7, windows 8, 32 ve 64 bit windows 10′ da da çalışır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz