F-Secure Router Checker ile Zararlı Dns’leri Bulun

0
3334

DNS (alan adı sunucusu), alan adlarını IPv4 veya IPv6 adreslerine çeviren özel bir sunucudur. Dolayısıyla web tarayıcınızın adres çubuğuna www.internetkafa.com girerseniz, tarayıcı işletim sistemine www.internetkafa.com’un ip adreslerini bulmasını ister . İşletim sistemi isteği yapılandırılmış dns’ye gönderir ve döndürülen ip adresleri web tarayıcınıza yönlendirilir. Daha sonra web tarayıcınız www.internetkafa.com’a ait web sunucusuna bağlanmak için bu ip adresini kullanıyor . Bilgisayarınızdaki bir web sitesini ziyaret ederken bunların hepsi yüzlerce kez her dakika olur.

Tüm bu süreç boyunca, bilgisayarınız kötü niyetli bir dns kullanacak şekilde yapılandırılmışsa, bu sunucu kimlik avı veya kötü niyetli web sitelerinin ip adresini döndürebilir. Dolayısıyla, kötü niyetli dns yapılandırması nedeniyle web tarayıcınıza paypal.com benzeri sitelere girerseniz bile, paypal gibi davranan kötü niyetli veya kimlik avı amaçlı bir siteye gönderilirsiniz.

Bilgisayarınız tüm Windows sürümlerinde çalışan kendi Public DNS Server Tool’u kullanarak en popüler ve güvenli dns sunucularından birini kullanacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Ancak bazı kötü amaçlı yazılım yönlendiriciyi doğrudan kaçırır ve yönlendiricinin kendi dns ayarlarını değiştirir. Böylece, bu kaçırılmış yönlendirici aracılığıyla internete bağlanırsanız, kullandığınız cihaz ne olursa olsun, kötü niyetli dns sunucularını kullanmaya başlayacaktır. F-Secure yönlendirici denetleyicisi işte sizin imdadınıza yetişiyor. F-Secure Router Checker ile zararlı Dns’leri artık durdurabilirsiniz.

Public DNS Server Tool adı geçmişken bu program hakkında yazı geleçektir.

Dünyanın önde gelen güvenlik firmalarından F-Secure herhangi bir dns kaçırma işleminde yönlendiricinizi taramanın basit bir yolunu bulmuştur. Yönelticinizi kontrol etme şekli, bilgisayarınızdaki dns sonuçlarının sonuçlarını yönlendiriciniz aracılığıyla ve kendi veritabanından eşleştirmektir. Herhangi bir uyuşmazlık varsa, yönlendiricinin kaçırılması olasılığı olabilir.

F-Secure Router Checker bir web uygulamasıdır. Yapmanız gereken tek şey Yönlendiricinizi kontrol et düğmesini tıklayın ve bekleyin. Arka planda, bu web uygulaması, çeşitli alan adlarının dns istekleri için alınan verilerin analizini gerçekleştiriyor. Sonuçlar hemen ekranda görüntülenir ve yönlendiriciniz kaçırılmışsa yönlendiricinizi nasıl koruyacağınıza ilişkin talimatlar verilir.

Genel olarak, yönlendiricinizi fabrika ayarlarına sıfırlayabilir ve isp’nizin ayarlarıyla çalışacak şekilde yeniden yapılandırabilirsiniz. Kullanmanız gereken ayarları öğrenmek için iss’nizi aramanız gerekebilir. Ayrıca, yönlendiricinizin sürümünü yükseltmeyi deneyin, böylece en yeni ve en güvenli yönlendirici yazılım sürümünü kullanır.

Sonuç olarak  saldırıya uğramış yönlendirici içerisindeki kötü niyetli dns, yasal web sitelerini açmaya çalıştığınızda kimlik avı amaçlı web sitelerini açabilir. Kendinizi korumak için yönlendiricinizin kaçırılmaması veya F-Secure Router Checker (F-Secure Yönlendirici Denetleyicisi) kullanıp kullanmadığına bakmanız gerekir.

F-Secure Router Checker (F-Secure Yönlendirici Denetleyicisi) https://campaigns.f-secure.com/router-checker/en_global/ adresinden erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz