Şarjda Unutulan Telefon Ne Olur

0
1971

Artık kesinkes Cep telefonları hayatımız bir ayrılmaz parçası haline geldi. Öyle bir nokta ya öyle ayrılmaz parçası oldu ki kimimiz en sevdiğimiz ile kavga ettiğimizde kısa süreliğine ayrılıyor ama Cep telefonundan bir an bile ayrılmayı hayal bile edemiyoruz. Sevdiklerimizden daha çok Akıllı telefonlarımızın yüzüne bakıyoruz. Hayatımıza telefonlarımız faydası olsun olmasın hatta zararı dokunacağını bilsek bile kesinkes ayrılmak aklımızın bir köşesinden geçmiyor.

Evet, şunu da kesinkes biliyoruz ki Akıllı Telefon pillerimiz bir gün bile dayanmıyor. En yeni en iyi akıllı telefonu alsak da şarjları asla uzun süre gitmez. Telefonda ne kadar çok kullanırsak o kadar çok şarjı bitmektedir.

Muhakkak hepimiz gece yatarken cep telefonu şarja taktığımızda unuturuz yada uyuya kaldığımızda sabaha kadar şarj takılı olarak kalır. Akıllı telefonlarımız şarj yapmak için pilleri uzun vadeli takılı kalırsa telefon pilinizin uzun süreli ömrüne zarar verebilir.

Şarjda Unutulan Telefon Ne Olur

Telefonunuz, şarj etmek için hızlı küçük hücrelerde büyük miktarda güç depolayan bir lityum-iyon pil ile çalışır. Telefonunuzun pilinde zaman içinde tabi ki bitme durumuna gelebilir. Ancak pilinizi daha uzun zaman kullanmak için yolları bulunmaktadır. Pilinizin gece saatlerce aşırı şarj tutmak ve asla unutmamalıyız.

Bir dijital pazarlama yöneticisi olan Muhammad Ali Sangi, telefonunuzun pil daha verimli kullanmak için yüzde 20 olduğunda şarja takmamız gerektiğini ve yüzde 80 olduğunda genellikle şarjdan çıkarmamız gerektirdiğini söylemektedir. Eğer bu şekilde yüzde 20 kaldığında şarj yapmalı ve yüzde 80 olduğunda şarjdan çıkarıldığında piller en iyi şekilde çalışırlar. Pilimizin ömrünü daha da uzatabilirsiniz. Hatta yüzde 10 olarak kalırsa da deneyebilirsiniz.

Telefonu Yüzde 100 Şarj Etmemeye Çalışın

Telefonu asla yüzde 100 şarj yapmamamız gerekir. Devamlı yüzde 100 şarj yapılması yüksek voltaj pili uzun vadede aşındırıyor. Akıllı telefonunuzu tüm gün bir kere şarj etmek yerine gün içinde istediğiniz zaman aralıklarında şarja takmak daha iyi olur.

Akıllı telefon pilleri ısıya o kadar hassastır ki, şarj ettiğinizde iPhone’unuzdan ısı yalıtımı sağlayan bazı kılıfları kullanmamanızı önermektedir. Şarj ederken cihazınızın ısındığını fark ederseniz, kılıfı cihazından çıkarın. Güneşin tam içindeyseniz, telefonunuzu kapatın.

Bütün bu yazılanları yaptıktan sonra Telefonunuzun şarj konusunda sorun pek yaşayacağınızı sanmıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz