Semantik Arama Motorları Siteleri

0
3803

Semantik Arama motorları anahtar kelimeler üzerinde çalışır ve sonuçlar vermek için sıralama algoritmaları kullanarak size keskin, net aradığınızı verir. anahtar kelime veya dahili bağlantılara bağımlı değildir. Aramakta olduğunuz bilginin, sorgunun gerçek anlamını belirlemektedir.

Bu sürecin önemli bir kısmı, her iki sorgunun ve web’deki içeriğin anlaşılmasıdır. Bunun anlamı, arama motorunun – doğal dil işleme yoluyla – “jaguar” aradığınızda bir araba mı yoksa büyük bir kedi mi aradığını bilmesidir. Google arama motorunun gücünün ve popülaritesinin reddedilmesinin yanı sıra, sonuçların sayfa sıralamasına ve Algoritmalara dayandığı Bing gibi diğer benzer arama motorlarıyla karşılaştırıldığında mükemmel sonuçlar elde ediyorlar.

Ancak, semantik arama motorları olarak bilinenleri kullanarak web’de arama yapmanın başka yolları da vardır. Anlamsal bir arama motoru kullanmak, sayılardan ziyade, aranmakta olan kelimenin veya terimin tanımını anlama yeteneğine dayalı olarak daha alakalı sonuçlar sağlayacaktır. Anlamsal arama motorları, kelimelerin kullanıldığı bağlamı anlayabilmekte ve sonuçta akıllı, ilgili sonuçlara yol açabilmektedir.

İdeal arama motoru, arama sorgularını tam bağlamla eşleştirebilir ve bu bağlamdaki sonuçları döndürür. Google, Yahoo ve Live aramaya devam etmeyi sürdürürken, burada anlam bilim (anlam) temelli bir yaklaşım benimseyen motorlardır. Sonuç, sorgunun anlam ve anlamlarına dayanan ve bağımlı olmayan, daha alakalı arama sonuçlarıdır. Daha geleneksel arama motorlarını daha kolay oyun haline getiren önceden belirlenmiş anahtar kelime grupları veya gelen bağlantı ölçüm algoritmaları üzerinde, böylece daha fazla spam odaklı sonuçlar dahil olur.

Semantik Arama Motorları  listesini hepsi barındıran siteye aşağıdan bakabilirsiniz. Site kategori şeklinde ayırmıştır. Yeni çıkan site varsa da eklemektedir.

Semantik Arama Motorları Site Adresleri

http://www.sensebot.net

www.duckduckgo.com

www.deepdyve.com

http://www.exalead.com/search

http://www.buzzdock.com

https://www.ixquick.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz