Sitelere Spam Nasıl Gelir ve Engelleme Yöntemleri

0
1976

Web sitesi yönlendirme spam birkaç yıldır bir sorun olmuştur ve web sitelerine yapay trafiğini gerçekten gerçek ziyaretçiler olarak kabul edilemez. Web sitesi verilerinin hatalı bir şekilde raporlanmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sunucuların aşırı yüklenmesine neden olabilir. İnternet’te düzenli olarak ziyaretçilerinize, web sitesi trafiğinin yüksek veya inanmadıkları kadar değerli olmadığını bildirmek zorundayız.

Spam Google Analytics hesabınızdaki yönlendirme trafiğinde bir artış olduğunu fark ettiyseniz, web sitenize daha fazla insan tıkladığına karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, yönlendirme trafiğindeki bu artışın spam gönderen kaynaklardan gelen ziyaretlerin sonucu olabileceği ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Bunun web siteniz için önemli olmasının iki nedeni vardır. Öncelikle, web sitesi yönlendirme spam’ı, Google Analytics verilerinizi çarpıtarak web sitenizin performansının hatalı bir şekilde raporlanmasına neden olacaktır. İkincisi, bu spam gönderen başvuru kaynaklarından gelen ziyaretler potansiyel olarak sunucunuzu aşırı yükleyebilir. Bu, sayfa yükleme sürelerinin yavaşlamasına ve dolayısıyla kötü bir kullanıcı deneyimine ve sinirli sinir bozucu ziyaretçilere neden olabilir.

Bir site ziyaretçisinden, sitenizin spam veya kötü niyetli olarak işaretlendiğini bildiren bir şey almaktan daha kötüsü yoktur. Sonuçta, benzersiz bir içerik oluşturmak için saatler harcarsınız ve web sitenizin mükemmel olduğundan emin olursunuz. Ancak bu durum sadece site trafiğiniz için değil aynı zamanda saygınlığınız ve arama motoru optimizasyonunuz için de duyulmamış sorunlara neden olabilir.

Sorun ortaya çıkarsa ne yapmalıyız?

İlk olarak, sorunu görmezden gelme. Sorun çözülmezse Google size arama motoru sıralamalarını kaldırabilir, ziyaretçiler kötü amaçlı sayfa uyarısını gördüğünde trafiği kaybedecek ve web siteniz barındırma şirketi sitenizi aşağıya çekebilir.

flag spam veya malicious öğrenmelisiniz.

İstenmeye e-posta (flag spam mail)

Bunun nedeni, Google’ın veya başka bir arama motorunun algoritmasını güncellediği veya tamamen değiştirdiği (Hummingbird’de olduğu gibi) ve içeriğiniz spam olarak görülmesidir. Kalite, benzersiz, taze içerik ve iyi yazılmış kopyası her zaman bu oluşumun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Unsolicited Commercial Email  (Ticari E-postayı) (UCE) göndermek için alan adınızı sızdırma. Bir e-postadaki başlıkları gizlemek ve spam gönderen bir kişi için önemsiz e-postalar göndermek nispeten basit bir konudur ve sunucularından gelmiş gibi görünmesini sağlaması. E-posta sunucularınızdaki güvenliği artırın veya bu uygulamanın kurbanı olduysanız, barındırma şirketinizden destek isteyin.

Paylaşılan IP adresleri – bazı ucuz hosting şirketleri, tek bir IP adresinde bir blok web sitelerine sahiptir. Bu olup olmadığı gibi hosting şirketi seçmeden önce kontrol edin ve kendi IP adresiniz için ödeme yapın veya başka bir ana makineye gidin. IP adresinizdeki bir web sitesi işaretli olsa bile, acı çekebilirsiniz – bu yüzden “kötü mahalleler” ten uzak durun.

Kötü niyetli (malicious)

Kötü amaçlı yazılım, virüs, casus yazılım, kötü niyetli kod, savunmasız bir eklenti – sitenize saldırmanın birçok yolu vardır. Web sitenizin kodunun her zaman güncellendiğinden emin olmanız gerekir; özellikle de sıklıkla bir hedef haline gelen WordPress veya benzeri kitlesel içerik yönetimi sistemlerini kullanıyorsanız. Sitenize ne yüklediğinize dikkat edin ve dosyaları sitenize ve sunucunuza koymadan önce her zaman tarayın.

Sorunu Nasıl Çözeceksiniz?

En yaygın flag Google’tır. Web sitenizin işaretlendiğini kontrol etmek için şu bağlantıyı kullanın:

https://transparencyreport.google.com/safe-browsing/search?url=YOURDOMAINHERE

Eğer sorun varsa;

Ardından, sitenizdeki zararlı yazılımları ortadan kaldırmanız ve sorunu düzeltmeniz gerekir. Bunun anlamı:

İnternette çözüm arama, barındırma şirketinizle iletişime geçin, sorunu çözmek için bir geliştirici veya güvenlik uzmanı edinmek.

Web siteniz için spam alanlarının kullanışlı bir listesi:

Tek yapmanız gereken URL’nizi girmeniz.

www.semalt.com

www.ilovevitaly.com

www.simplesharebuttons.com

www.o-o-6-o-o.com

sharebutton.net

Web siteleri güvenli mi öğrenelim?

Aşağıdaki iki site ile internet üzerinde girdiğiniz sitelerin ne kadar güvenli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

scamadviser.com

phishtank.com/index.php

scanurl.net

safeweb.norton.com

global.sitesafety.trendmicro.com

onlinelinkscan.com

https://zulu.zscaler.com

Biraz zaman alıcı olsa da, bazı siteler başkalarının özleyeceği sorunları algılayacağı için tüm araçları kullanmaya değer.

Zararlı yazılımların ve virüslerin büyük çoğunluğu hızlı bir şekilde tespit edilir ve çözümler online olarak bulunabilir. Bununla birlikte, çözüm teknik beceri sizi aşıyorsa sorunu göz ardı etmek yerine tavsiyem bir uzman ile iletişime geçin.

Web sitenizin aldığı yönlendirme trafiğine göz atmak için önce Google Analytics hesabınıza giriş yapın. Raporlamaya başladıktan sonra Edinme’yi tıklayın, ardından Tüm Trafik ve Yönlendirmeleri seçin.

Google Analytics’te İstenmeyen Yönlendirme Trafiği

Web Sitesi’nden Web Sitesi Tavsiye Spam Trafiği Nasıl Engellenir?

İki yol vardır: Alan adınızın .htaccess dosyasını düzenleme ve Google Analytics filtreleri uygulama yoluyla.

.htaccess dosyası

İstenmeyen posta yönlendirme trafiğini engellemek en etkili şekilde .htaccess (hypertext access) dosyasıyla gerçekleştirilir. Bu yapılandırma dosyası sunucunuzu kontrol etmek için kullanılır. İstenmeyen ziyaretlerin alan adına veya IP adresine göre engellenmesi talimatı verilebilir.

Alan adınızın kök dizinine yerleştirilen bir dosya olarak. Bu yöntem, web sitenizdeki yönlendirme spam alanlarını engellemekle kalmaz, aynı zamanda sunucunuzdan kaldırır ve web sitenizin aşırı yüklenmesini ve yavaşlamasını önler.

Örnek olarak, Semalt ve buttons-for-website.com’u hariç tutmak istiyorsanız, web sitenizin .htaccess dosyasına aşağıdaki komutu ekleyin:

## SITE REFERRAL BLOCK

RewriteCond %{HTTP_REFERER} semalt.com [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} buttons-for-website.com [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} see-your-website-here.com [NC]

RewriteRule .* – [F]

htaccess dosyasında komutlar girerken çok dikkatli olun. Kodun bir karakterini yanlış yere koyarsanız veya yanlışlıkla bir boşluk bırakırsanız, tüm web sitenizi çevrimdışı olarak alabilir. Yukarıdaki örnekte; .com önündeki eğik çizgiyi ve son satırdaki [NC, OR] yerine [NR] ‘nın kullanılması önemlidir. Bir WordPress web siteniz varsa, işlem boyunca size yardımcı olması için WP-Ban eklentisini indirebilirsiniz. Alternatif olarak, web sitesi geliştiricinizden tavsiye isteyin.

Bir .htaccess dosyası ile robots.txt dosyası arasındaki fark nedir? Bir robots.txt dosyası, motor botlarını aramak için tarama talimatları vermek için kullanılırken .htaccess dosyası, belirli kullanıcıları tamamen engelleme dahil olmak üzere katı komutlar ayarlamanızı sağlar.

Google Analytics Spam Durdurma

Spam gönderen trafiği engellemek için ikinci yöntem, Google Analytics hesabınıza filtreler uygulamaktır.

Google Analytics’teki filtreler yalnızca alan adlarını ve IP adreslerini hariç tutmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenize orijinal olmayan ziyaretler olarak kabul edilen dahili veya ajans ziyaretçileri hariç tutmak için de kullanışlıdır. Ancak trafik verilerini belirli IP adreslerinden hariç tutmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Buradan Google Analytics hesabınıza giriş yapın
  2. Yönetici’yi tıklayın.
  3. Tüm Filtreleri tıklayın.
  4. Filtreye bir isim verin
  5. Önceden Tanımlı’yı seçin
  6. Aşağıdaki kutularda ‘IP adreslerinden gelen trafik’ ve ‘eşittir’ dışlamalarını seçin.
  7. Dışlamak istediğiniz IP Adresini girin ve Kaydet’i tıklatın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz