1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Google Drive’da Belgeleri Çevrimdışı Kullanılabilir Hale Getirme

Google Drive’da Belgeleri Çevrimdışı Kullanılabilir Hale Getirme
0

Bazı bulut hizmetlerini kullanırken çevrim dışı özelliği kullanırken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Google Drive‘de belirli bulut hizmetlerini kullanırken Çevrimdışı özelliğini çok rahat ve sorunsuz kullandığınız gibi sadece Google Chrome ile şimdilik kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı kullanımından önce, Google Drive’da çevrimdışı dosya kullanımının nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Çevrimdışı dosyaları, nasıl çalıştıklarını, mobil ve masa üstünde dosyaları çevrimdışı nasıl hale getirebileceğimizi ve Drive’da çevrimdışı ve karşıdan yükleme arasındaki farklara bakalım.

Google Drive’daki Çevrimdışı Dosyaların Durumu

Google Drive ve Google Dokümanlar, sayfalar ve slaytları gibi düzenleme, kaydetme gibi eylemleri açmak ve gerçekleştirmek için İnternet olması gerekir. Bu dosyalarla her zaman çalışmasını kolaylaştırmak için, kablosuz veya mobil veri olmadan çevrimdışı olarak erişebiliriz. Çevrimdışı dosyalar yalnızca Google Chrome tarayıcısı (Bilgisayar) ve Google Drive, Dokümanlar, Sayfalar ve Slaytlar mobil uygulamalarında (Android ve iOS) çalışır.

Bir dosya çevrimdışı kullanım için kullanılabilir olduğunda, İnternet bağlantısı olmadan dosyayı açıp düzenleyebilirsiniz. Dosyada yapılan değişiklikler yerel olarak kaydedilir. Daha sonra, İnternet’erişimi ile, Google dosyadaki değişiklikleri denetler ve çevrimiçi sürümünü buna göre günceller. Yeni sürüm daha sonra cihazınızla senkronize edilir ve çevrimdışı olarak da kullanıma sunulacaktır. Çevrimdışı hale getirirseniz, cihazınızda (mobil veya bilgisayar) depolama alanı kaplarlar.

Google Drive’de Çevrimdışı Dosyaları Açma

Google Dosyalarınızı, elektronik tablolarınızı veya slaytlarınızı çevrimdışı olarak kullanılabilir hale getirmenin iki yolunu vardır.

İlk Yol

İlk olarak, Drive’da en son düzenlenen dosyaların çoğu için çevrimdışı kullanılabilirliği etkinleştirebilirsiniz. Cihazda yeni düzenlenmiş herhangi bir dosya otomatik olarak çevrimdışı görünür.

İkinci Yol

İkinci yöntemde, tüm dosyaları çevrimdışı kullanılabilir hale getirmek istemiyorsanız, kullanılabilir çevrimdışı özelliğini kullanarak çevrimdışı çalışması gereken dosyaları el ile seçebilirsiniz. Bu yöntem, eski bir dosyayı çevrimdışı kullanım için kullanılabilir hale getirmek veya bir dosyanın çevrimdışı kullanılabilir olduğundan emin olmak istiyorsanız da çalışır. Bu yöntem kullanılarak çevrimdışı yapılan dosyaların çevrimdışı bir simge göstermesidir.

Dosyaların çevrimdışı kullanılabilirliği her cihazda ayrı ayrı etkinleştirilmelidir. Her iki yöntem için de öncelikle İnternet’e bağlı olmalısınız. Yani, çevrimdışıysanız ve çevrimdışı özelliğini etkinleştiriseniz, çalışmaz. Bu nedenle çevrimdışı kullanılabilirlik özelliği çevrimdışı olmadan önce etkinleştirilmelidir.

Mobil ve Web’de Google Drive Çevrimdışı Dosyaları Etkinleştirme ve Kullanma

Mobil uygulamalar, Android ve iOS için masaüstü sürümü için farklıdır.

Web’de Google Drive Dosyalarının Çevrimdışı Görüntülemesini Açma

Google Dokümanlar, sayfalar veya slaytlar dosyalarını bilgisayarınızdan (Windows veya macOS) çevrimdışı görüntülemek için izlenecek yollar. Çevrimdışı modu etkinleştirmek için İnternet’e bağlı olmalısınız.

Çevrimdışı Sürücü dosyalarının çalışması için Mutlaka Google Chrome tarayıcısı ile yapılması gerekir. Google Dokümanlar Çevrimdışı Uzantı’yı indirin. Uzantıyı etkinleştirdikten sonra; Çevrimdışı için onay kutusunu veya ‘Çevrimdışıyken bu cihazdaki son Google Dokümanlar, Sayfalar ve Slaytlar dosyalarınızı oluşturun, açın ve düzenleyin’ seçeneğini etkinleştirin. Google Dokümanlar çevrimdışı uzantısı devre dışı bırakılırsa veya yüklenmezse, etkinleştirmeniz istenecektir.

Docs.google.com sayfasını gidelim. Üstteki üç çubuk simgesine basın. Ayarlar‘ı seçin. Çevrimdışı özellik için geçiş özelliğini etkinleştirin. Drive’de veya Dokümanlar’da etkinleştirebilirsiniz. Sayfalar ve Slaytlar gibi desteklenen tüm dosyalara çalışır.

Çevrimdışı modu etkinleştirdikten sonra Google, tüm Google dokümanlarınızı, slaytlarınızı ve sayfalarınızı bilgisayarla senkronize eder. Çevrimdışı olarak kullanılabilen dosyaları görüntülemek için Google Drive web sitesini açın ve üstteki Çevrimdışı önizleme simgesine tıklayın. Çevrimdışı önizleme için geçişini etkinleştirin.

Çevrimdışı önizleme etkinleştirildiğinde, çevrimdışı erişilemeyen dosyalar gri renkte görünür. Böylece İnternet olmadan çevrimdışı kullanılabilecek dosyaları kolayca bulabilirsiniz.

Yalnızca Seçili Dosyalar için Çevrimdışı Modu Etkinleştir

Çevrimdışı gereksinime göre tüm dosyaları eşitlemek istemiyorsanız, çevrimdışı yapılması gereken dosyaları el ile seçebilirsiniz. İlk olarak, Google Drive web sitesinden veya Google Dokümanlar’dan Çevrimdışı’nın yanındaki geçişi kapatın.

Ardından Drive veya Docs web sitesini açın. Drive durumunda, gerekli belgeyi açın. En üstteki Dosya’ya tıklayın ve çevrimdışı kullanılabilir hale’e tıklayın. Çevrimdışı erişimi etkinleştirmeniz istenir. Ayarlar’ı Sürücü‘ye gidin ve Çevrimdışı’nı etkinleştirin. Etkinse, diğer dosyalar çevrimdışı kullanım için de eşitlenecektir.

Dokümanlar, Sayfalar veya Slaytlar web sitesindeyken, dosyanın üç noktalı simgesine tıklayın ve Kullanılabilir Çevrimdışı geçişini etkinleştirin. Çevrimdışı görüntülemek ve bunları görüntülemek istediğiniz tüm belgeler için bunu yineleyin.

Bir not: Dosyayı açın ve Dosya seçeneğini tıklayın ve çevrimdışı kullanılabilir hale’yi seçin. Bu yöntemi kullandığınızda, içinde onay işareti olan dairesel bir simgeyle temsil edilen çevrimdışı dosyaların yanında yeni bir simge görünür.

Web’de Google Drive Çevrimdışı Dosyaları Görüntüleme ve Erişme

Dosyaları çevrimdışı kullanıma hazır hale getirdiğiniz için, çevrimdışı olduğunuzda nasıl erişeceğiniz merak ediyor olmalısınız. Bunun için Chrome tarayıcısında Sürücü, Dokümanlar, Sayfalar veya Slaytlar web sitesini açın. Bu web siteleri her zamanki dosyaları göstermek için açılır ve kullanılamayan dosyaları gri olarak görüntüler.

Herhangi bir dosyayı yeniden, dosyayı açın. Çevrimiçi sürümle henüz eşitlenmemiş olan dosyada değişiklikler yapıldığını belirten düzenlenmiş çevrimdışı dosyaların yanında yeni bir simge görürsünüz.

Google Drive’ın Çevrimdışı Özelliğini Kullanırken Yapılması Gerekenler

Bilgisayarınızda Google Chrome tarayıcısı kullanın.
Çevrimdışı erişim etkinleştirilmiş aynı Google hesabını kullanarak Chrome’da oturum açtığınızdan emin olun.
Her Chrome profili nde yalnızca bir Google hesabı çevrimdışı erişime sahip olabilir. Oturumu kapatın ve diğer hesaptan çevrimdışı erişimi devre dışı bırakın veya diğer Google hesabınızda çevrimdışı özelliğe sahip olmak için farklı bir Chrome profili kullanın.
Her bilgisayar için çevrimdışı erişimi ayrı olarak ayarlamanız gerekir.
Çevrimdışı mod gizli modda çalışmaz.

Mobil Cihazlarda Google Drive Dosyalarının Çevrimdışı Görüntülemesini Açma

iOS’ta yalnızca Google Dokümanlar, sayfalar ve slaytlar dosyalarını çevrimdışı görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ancak Android’de, dokümanlar, sayfalar ve slaytlar dosyalarının yanı sıra videolar, resimler ve PDF’ler için çevrimdışı modu da etkinleştirebilirsiniz. Web gibi, tüm son dosyalar için çevrimdışı erişimi etkinleştirebilir veya el ile seçebilirsiniz. Eski durumda, Google dokümanlar, sayfalar veya slaytlar uygulamasını açın. Artık dosyaları çevrimdışı kullanılabilir hale getir’i etkinleştirin.

Google’a güvenmiyorsanız, çevrimdışı kullanılabilirliği zorlayabilirsiniz. Bunun için, Sürücü, Dokümanlar, Sayfalar veya Slaytlar gibi dosyanızı içeren uygulamayı açın. Dosya adının yanındaki üç nokta simgesine dokunun ve çevrimdışı kullanılabilir hale’yi seçin. Bir dosyayı çevrimdışı yaptığınızda, çevrimdışı simge dosya adı ile birlikte görünür.

Tüm çevrimdışı dosyaları görüntülemek için, üç Google uygulamasından herhangi birinin (Dokümanlar, Slaytlar, Sayfalar) üç çubuk simgesine dokunun ve Çevrimdışı’nı seçin.

Çevrimdışı ve İndirme Arasındaki Fark

Bir dosyayı indirmek, Google Drive’daki orijinal dosyadan bağımsız olarak dosyanın ayrı bir kopyasını oluşturur. Cihazınızdaki konumunu değiştirebilir, veya silebilirsiniz. Bunların hiçbiri çevrimiçi dosyaya yansımayacak. İndirilen dosyalar genellikle cihazınızın İndirilenler klasöründe kullanılabilir.

Tam tersine, bir dosyayı çevrimdışı kullanım için kullanılabilir hale getirdiğinizde, bu yalnızca gerçek dosyanızın çevrimdışı bir sürümüdür. Cihazınızın dosya yöneticisi aracılığıyla erişemezsiniz, çünkü cihaza yalnızca Google Drive uygulamaları veya web sitesi üzerinden erişebilirsiniz. Çevrimdışı dosyada yaptığınız tüm değişiklikler, aygıtta veri bağlantısı olduğunda ana dosyayla eşitlenir. Her iki dosya türü de cihazınızda depolama alanı kaplar.

Uzunca bir yazı oldu ama faydalı olacağını umuyorum.

Yazar Hakkında

Yorum Yap