SOCKS5 Proxy ve VPN Hangisini Kullanmalıyım?

0
6905

Çoğumuz online olan gizlilik tehlikelerini biliyoruz. İnternet kullanıcılarının giderek artan sayıda internet kullanıcısı (3,4 milyar ve İnternet Canlı İstatistikleri’ne göre ) ve halka açık kablosuz internet erişim noktalarındaki artış ( FierceWireless’a göre 423 milyon) göz önüne alındığında, internet güvenliğinin artan bir endişe kaynağı olması sürpriz olmamalı.

A.B.D 2016 başkanlık seçim döngüsünde internet güvenliğinin ne kadar önemli olduğuna bakın. Güvenli olmayan e-posta sunucuları. Sızan belgeler. Tüm dünyanın görmesi için halka açık özel konuşmalar. Basit gerçek şu ki, interneti kullandığınız sürece savunmasızsınız. Elbette, yüksek düzeyde güvenli ağ erişimi kullanmıyorsanız veya güvenli şifreleme yöntemleri ile web sitelerine ve verilere online erişiyorsanız.

Şifreleme yöntemleri: HTTPS mükemmel değildir,

Online şifreleme ve veri güvenliğinin bazı yönleri sizin için halledilir. Bunun nedeni, web sitelerinin çoğunun bilgisayar korsanlarının verilerinizi almasını engellemeye olan ilgisinin olmasıdır. Veri ihlalleri büyüyen bir sorundur ve bu konuda son derece pahalı bir sorundur. Yahoo, şu anda 500 milyon hesap çalındıktan sonra hasar kontrol oyununun ortasında. Verilerin ortalama maliyeti 4 milyon dolarlık bir satırda veya hesap başına 154 dolardan 158 dolara kadar değişirken, Yahoo milyarlarca dolarlık bir potansiyel maliyetle veri ihlaline bakıyor olabilir. İyi bir siber sorumluluk sigortası poliçesi almayı umuyorlar.

Çoğu web sitesi güvenli değildir. Aslında, yalnızca yaklaşık yüzde 25 , site düzeyinde güvenlik standardı HTTPS şifrelemesini kullanmaktadır . HTTPS şifrelemeli web siteleri, genellikle Güvenli Yuva Katmanı (SSL) şifrelemesi kullanır. Bu, bilgisayarınız ve web sitesinin barındırma sunucuları arasında güvenli bir bağlantı oluşturur. Bağlandıktan sonra, bilgisayarınız ile web sitesinin sunucuları arasındaki veri aktarımı şifrelenir. Bilgi, şifreleme yöntemlerinin tipik bir örneğidir ve verilerin her iki uçtaki güvenli anahtarlar kullanılarak şifrelenmemiş şekilde karıştırılır. Bir web sitesi HTTPS’yi de kullanırken tanımlamak oldukça kolaydır.

Google bile arama motoru için şifreleme yöntemleri kullanır. Ama aldanmayın. HTTPS şifrelemesi, şifreleme gerektirmeyen HTTP protokolünden çok daha güvenli olmasına rağmen, tüm güvenlik yöntemlerinden çok uzaktır. Çevrimiçi (Online) etkinliğinizi veya web sitenizin sunucularını rahatsız eden herkes, neleri görüntülediğinizi ve verileri çaldığınızı veya kimliğinizi çalabilir. Benzer bir notta, HTTPS şifrelemesi kadar harika, konumunuzu gizlemez. Birisi hala İP adresiniz üzerinden kimlerin olduğunu belirleyebilir ve bunu halka açık bilgilere bağlayabilir. HTTPS, verilerinizin aktarım işlemi sırasında çalınmasını sağlamaya yardımcı olmak için iyi ve güvenli bir yöntemdir, ancak kimliğinizi çevrimiçi/online olarak güvende tutmaz ve verilerinizi tamamen gizli tutmaz.

Denenmiş ve gerçek sanal özel ağ (VPN)

Sanal özel ağlar (VPN’ler), online olarak güvenli bir şekilde bağlanmak, indirmek ve internette gezinmek için belki de en yaygın yöntemdir. İnternet bağlantılarını kullanan tüm bilgisayarlar daha büyük, paylaşılan bir ağın parçasıdır. İnternet servis sağlayıcınız üzerinden internete bağlanırsanız, ISS bilgisayarınıza benzersiz bir İP adresi atar ve sizi ağınız üzerinden mutlu bir şekilde gönderir ve sizi web’in geri kalanına bağlar. Etkinliğinizi izlemek, İSS’nin ve İSS’nin verilerine erişimi olan herhangi bir hükümet veya hükümet kuruluşu için çok basit bir konudur. Bununla birlikte, sanal özel ağlar, siz ve özel bir sunucu arasında güvenli bir tünel oluşturur. ISS’niz üzerinden online olarak her zamanki gibi bağlanırsınız, ancak daha sonra güvenli bir şekilde doğrudan belirli bir sunucuya bağlanırsınız.

Mevcut en büyük VPN hizmetlerinden biri olan IPVanish , ne demek istediğimizi görselleştirmek için yararlı bir grafik sunar:

Aşağıdaki resme bakın:

SOCKS5 Proxy ve VPN

VPN tarafından oluşturulan güvenli tünel, sizin ve erişmeye çalıştığınız web siteleri arasında doğrudan bir bağlantı oluşturulduğu anlamına gelir. Bilgisayar korsanları, hükümetler ve hatta kendi ISS’niz, yaptığınız şeyle ilgilenemez.

Buradaki faydalar da oldukça açıktır, ancak bir VPN birçok yönden sınırlıdır. Verileriniz daha fazla seyahat etmeli ve süreçte birkaç kez şifrelenmiş ve şifresi çözülmüş olduğundan, orijinal internet hızınız önemli ölçüde azalır. Benzer bir notta, sizden uzak bir VPN sunucusuna bağlanıyorsanız, örneğin, ABD’deyken neler yaşanacağını ve Avustralya’daki bir VPN sunucusuna bağlanacağınızı, örneğin bir VPN sunucusuna hiç bağlı değilsiniz:

Ping (bir veri paketinin iki konum arasında gidip gelmesi için geçen süre) önemli ölçüde artmaktadır. Bu, ücretsiz bir VPN hizmeti kullandığımızda da meydana gelir.

Yüksek ping, her zaman daha düşük indirme hızlarına eşit olmadıkça, artan ping kullanıcıları çok fazla artırmamalıdır. Ancak, daha yüksek ping, genellikle daha popüler VPN servisleri ve özellikle ücretsiz VPN servisleri ile ilgili olan, oldukça dolu bir sunucunun bir göstergesi olabilir. Genellikle VPN servisleri, sundukları sunucu sayısını artırarak bu konuyla ilgilenir.

İndirme hızları söz konusu olduğunda, hızların (saniyeler içinde) ücretli bir VPN hizmeti (IPVanish), ücretsiz VPN (TunnelBear) ve VPN olmadan indirme gibi basit bir karşılaştırmada ortaya çıkıyor.

Sonuçların kanıtladığı gibi, VPN olmadan indirme en iyi hızları yayınlarken, VPN’ler indirme hızlarını önemli ölçüde etkiler. Yaygın olarak, ödenen VPN hizmeti ücretsiz hizmetten daha hızlıydı.

VPN’ler ayrıca, hosting VPN şirketi tarafından uygulanan güvenlik önlemleri ile sınırlıdır. Çoğu ödenen VPN hizmeti, güvenlik çabalarını hızlandırır ve yüksek düzeyde şifrelemenin tüm biçimlerini sunmanın yanı sıra çoğu durumda katı logsız politikaları sürdürür. Tabii ki, birçok kullanıcı ücretsiz çevrimiçi olarak sayısız VPN hizmeti olduğunda bir VPN servisi için para biriktirmekten çekinmektedir.

Birçok kullanıcının bir VPN hizmeti için ödemenin ücretsiz olmasına daha iyi karar vermesinin iyi bir nedeni var. Ücretsiz VPN’ler genellikle veri veya bant genişliğini kapsar, etkinliğinizi günlüğe kaydeder ve / veya web tarayıcınıza reklamları enjekte eder. Ücretsiz hizmetlerin sadece bant genişliğine ve sunuculara dökülmek için daha az kaynağa sahip olması değil, birçoğu da güvenlik özelliklerinden yoksundur.

SOCKS5 proxy sunucu

Eklenen veri yavaşlaması olmadan bir VPN’ye güvenli bir şekilde bağlanmanın bir yolu olduğunu düşünebilirsiniz. Proxy sunucuları sadece bunu yapar. Gerçekten de, bir proxy sunucusu, bir VPN gibi davranır, ancak eklenen şifreleme olmadan. Bir proxy sunucusu, sunucuya bağlandığınızda size yeni bir İP adresi atar ve ardından gitmeye çalıştığınız yere yönlendirir. Bunun için biraz güvenlik var. Yeni İP adresi nedeniyle, arayan herkes konumunuzu farklı şekilde algılayacaktır. Bununla birlikte, şifreleme eksikliği, verilerin temelde güvensiz olduğu anlamına gelir. En güvenli vekaleten biri olan SOCKS5, söz konusu güvensizliğin bir kısmını hafifletmeye çalışır.

Ücretsiz VPN’ler genellikle reklamlara dayalıdır, reklamları kendi uygulamalarında gösterir, reklamları tarayıcınıza veya her ikisine birden enjekte eder. Pek çoğumuzun bugüne kadar bildiği gibi, bilgisayarlar, bilgisayarları virüslere ve çeşitli türlerdeki kötü amaçlı yazılımlara bulaştıran bilgisayar korsanları (“ malvertising ” olarak adlandırılır) tarafından kullanılabilir. Reklam odaklı VPN’ler neredeyse güvenli değildir.

PVanish ve VPN servisleri NordVPN ve Private Internet Access’in her biri abonelere SOCKS5 proxy sunucu sağlar. NordVPN, SOCKS5’in yararını şu şekilde açıklamaktadır:

“SOCKS5’in ana avantajı, yalnızca yetkili kullanıcıların bir sunucuya erişebilmeleri için kimlik doğrulama sağlamak için ek yetenektir. Bu, diğer proxy sunuculardan daha güvenli hale getirir. ”

Gerçekten de bu, HTTPS ile ilgili kısa tartışmalarımızda daha önce ele aldığımız bir sorundur. Bir web sitesine güvenli bir şekilde bağlanabilmeniz ve veri çalmak veya üzerinde durmaksızın verileri aktarmanız mümkün olsa da, birisinin bu sunucuya bağlandığınız sunucuya erişiminin etkili olması anlamsızdır. SOCKS5 proxy sunucuları bir SSH (güvenli soket kabuğu) protokolü kullandıklarından, yalnızca doğrulama yoluyla erişilebilirler. Sadece herkes bağlantı kuramaz ve erişime uygun olmayan bir şekilde erişmeye çalışan biri, uğraşmak için çok miktarda şifrelemeye sahiptir.

Bir SOCKS5 proxy servisinin faydası hızdır. Bir proxy sunucu ile şifreleme olmaması ve hatta daha güvenli bir SOCKS5, daha hızlı bir hızın sağlanmasına yardımcı olur. Çoğu zaman, geri ve ileriye giden verilerin gerçekten şifrelenmediğini, sadece SOCKS5 proxy sunucusuna erişim olduğunu unutmayın. SOCKS5 proxy’leri sağlayan çoğu hizmet, proxy’lerin daha az güvenli olduğuna dair gelişmiş uyarı verir. IPVanish tarafından verilen ön uyarıyı:

Bu nedenle, SOCKS5 proxy’lerinin, verilerinizin kolayca elde edilebileceği farklı web sitelerine bağlanmayı gerektirmeyen web etkinlikleri için daha yaygın olarak kullanılmasının nedeni budur. Daha az şifrelemenin dışında, proxy sunucuları da genellikle etkinliği günlüğe kaydeder. Bu, günlüklere erişebilen herkesin, vekil üzerinden veri yönlendirirken hem kim olduğunuzu, ne yaptığınızı öğrenebileceği anlamına gelir. Ayrıca, saldırıya uğramış olan proxy sunucuların, makinenize kötü amaçlı yazılım ve virüsleri zorlama olasılığı daha yüksektir.

SOCKS5 proxy’leri, VPN’ler veya her ikisi de ne zaman kullanılır?

Tahmin edebileceğiniz gibi, SOCKS5 vekillerini VPN üzerinden kullanmanın açık faydaları vardır ve bunun tersi de geçerlidir.

SOCKS5 proxy sunucuları için en iyi kullanımlar:

Daha fazla bant genişliği gereklidir.

Torrent veya eşler arası hizmetler kullanma (yalnızca hız amaçlı)

Konumunuzu gizleme.

Coğrafi veya içerik engelleme devre dışı bırakılıyor.

Düzenli proxy’ler üzerinde iyileştirilmiş güvenlik.

VPN için en iyi kullanımlar:

Güvenli web taraması.

Torrent veya eşler arası hizmetler kullanma (daha fazla şifreleme ve güvenlik istendiğinde)

Geçmiş güvenlik duvarlarını alma.

Coğrafi veya içerik engelleme devre dışı bırakılıyor.

SOCKS5’ten daha iyi gizlilik korumaları.

Torrent ve P2P için SOCKS5 proxy vs VPN

Hedefinizin tamamı bir P2P hizmetini en hızlı şekilde almak veya kullanmaksa, en iyi seçeneğiniz SOCKS5 proxy kullanmak olabilir. Ancak, daha hızlı olan hız, VPN’inizden kendinize dikkat çekme riskiyle, önemli ölçüde daha az mahremiyet maliyeti sağlayacaktır. Ancak, amacınız azami şifreleme ve gizlilik düzeyine sahip olmaksa, bir VPN ile devam edin. Hız, belirgin şekilde daha yavaş olacaktır, ancak doğru VPN servisi ile, hasar biraz azaltılabilir. Ayrıca, SOCKS5 proxy’leri yalnızca belirli uygulamaları web’e bağlar. Bu nedenle, SOCKS5 proxy’sine bağlıyken, bilgisayarınızın İnternet ile ilgili tüm etkinliklerinin gizlenmediğini unutmamak önemlidir.

Amacınız büyük miktarda web sörfü yapmak, geçmiş güvenlik duvarlarını almak veya online aktiviteden bağımsız olarak tüm online varlığınızı korumaksa, bir VPN kullanmanız daha iyi olacaktır. IPvanish ve NordVPN’inki gibi daha yüksek ücretli bir hizmet kullanıyorsanız bant genişliği daha da kötü olacak, ancak dayanılmaz olmayacaktır. Her iki hizmet de aslında SOCKS5 proxy’leri ve VPN sunucularına sahiptir.

Bir proxy’ye bağlıyken Torrent tamamen anonim değildir. İSS’niz hala büyük miktarlarda veri yüklediğinizi ve indirdiğinizi görebiliyor olabilir. P2P için bir SOCKS5 proxy kullanmanın en önemli yararı, daha iyi yükleme ve indirme hızının yanı sıra, izleme kuruluşlarının yeni atanan IP adresini size tekrar bağlayamamasıdır. Bu, tam anonimlikten daha fazla gizlilikle sonuçlanır.

Daha iyi gizlilik sunan VPN, yalnızca paylaşılan bir SOCKS5 proxy’si (birçok kişi tarafından erişilen) hakkında konuşuyorsanız geçerlidir. Kendinize ait ucuz Linux tabanlı VPS’yi alırsanız, SSH’yi kullanarak kendi özel SOCKS5 tünelinizi kurabilir ve herhangi bir VPN kadar özel olacaktır.

Şifrelemeye gelince, SSH üzerinden tünellenen trafiğin şifrelenmesi, VPN üzerinden trafik kadar güvenlidir.

İnsanların internet trafiğinin özel bir SOCKS5 tüneli üzerinden etkili bir şekilde yönlendirilmesinin sadece bir VPN’ye bağlanmasından daha gelişmiş olduğunu hatırlaması gerektiğini düşünüyorum (ki bu da tüm internet trafiğinizi Tümünü yönlendirir). Güvenliğiniz ne kadar iyi olursa, internet trafiğinizi SOCKS5 proxy’niz üzerinden yönlendirmek için ilgili tüm yazılımları doğru bir şekilde yapılandırıp yapılandırmadığınıza bağlıdır. Örneğin, sisteminizi yalnızca web tarama verileriniz değil, proxy yoluyla tüm DNS isteklerini göndermek / almak üzere yapılandırmayı unutmayın.

Sonunda, SOCKS5 biraz daha fazla iş / bilgi gerektirebilir, ancak seçici proksikasyona ve böylece VPN kullanırken karşılaşılan belirli durumlardan / problemlerden kaçınmanıza olanak tanır. Sorunların örnekleri şunları içerir:

Çok oyunculu bir oyun oynamak ister ama VPN, ping’e (gecikme) orta veya büyük ölçüde ekler, böylece oynamak istediğiniz her an onu kapatmanız gerekir.

VPN’yi açmak, büyük bir HTTP yüklemesi başlatmak için, VPN’inizi kapatmanızı gerektiren bir şey yapmak istersiniz (örneğin, çok oyunculu bir oyun oynamak veya orijinal IP’niz tarafından sizi tanımlayan harici bir sunucuya bağlanmak gibi). VPN’nizi kapatabilmeniz için indirme işleminin sona ermesi veya indirme işleminin sona ermesi (muhtemelen uzun bir süredir) ile sonuçlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz