Tek Kullanımlık Şifre Nedir?

0
1323

Bankaların güvenlik nedeniyle zorunlu olarak kullandırdığı tek kullanımlık şifreler hakkında bir çok bilgiyi bu yazıdan okuyabilirsiniz. 

Tam olarak 7 yıl önce hayatımıza giren bir çeşit güvenlik uygulaması olan tek kullanımlık şifreler, internet ve mobil bankacılık uygulamalarında giriş işlemlerinde oldukça çok sık kullanılmaktadır. 

Tek kullanımlık şifre nedir?

Tek Kullanımlık Şifre , OTP; One Time Password her bir kullanımda ya da belirli bir süre geçtikten sonra geçerliliği sonlanan ve bir sonraki kullanım için tekrar üretilmesi gereken sayı veya harf dizisi anlamına gelmektedir. Genelde bu şifreleri internetten alışveriş veya bankalarımızın internet şubelerine giriş yapmak için kullanıyoruz.

Tek kullanımlık şifre hangi cihazlar üretilir?

Biz çoğu zaman cep telefonlarımızda SMS aracılığıyla üretim yapıyoruz fakat tek kullanımlık şifreler, cep telefonlarının yanı sıra; elektronik farklı cihazlar, elektronik imza tabanlı çözümler ve yüklenebilir programlar aracılığıyla da üretilebilmektedir.

Tek kullanımlık şifre ücretli midir?

Bankalar çoğu zaman tek kullanımlık şifre üretimlerinden ücret almıyorlar. Fakat bazı bankalar özellikle SMS yoluyla tek kullanımlık şifre gönderilerinden ücret alabiliyorlar. Bankanızın şifre gönderilerinden ücret alıp almadığından emin olmak için bankanıza danışabilirsiniz.

Tek kullanımlık şifre nasıl alınır?

Tek kullanımlık şifre, bankanız tarafından kayıtlı cep telefonunuza SMS yoluyla gönderilir veya bankanızla aranızda imzalayacağınız internet şubesi kullanım sözleşmesiyle mobil uygulamalardan üretilebilir. Ayrıca bankalar yine müşterilerine tek kullanımlık şifre üretim cihazı da verebilmektedir ve bu cihaz yoluyla da şifre üretilebilmektedir.

Tek kullanımlık şifre cihazıyla her banka için şifre üretilebilir mi?

Hayır. Tek kullanımlık şifre cihazı yalnızca temin edilen banka işlemleri için kullanılabilir. Farklı bankalar için şifre üretmek için ilgili bankaların cihazlarının temin edilmesi gerekir.

Tek kullanımlık şifre yurt dışında kullanılabilir mi?

SMS yoluyla yapılan tek kullanımlık şifre uygulamasında, bulunduğunuz ülkede ya da konumda zaman aşımına uğramadan SMS alınabiliyorsa, işlem yapabilmek yani tek kullanımlık şifre alabilmek mümkündür. Tek kullanımlık şifrelerin yurt dışında kullanımıyla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Tek kullanımlık şifre zorunlu mudur?

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren tek kullanımlık şifre uygulaması zorunluluktur. Bu zorunluluk hem bireysel hem de kurumsal bankacılık müşterileri için geçerlidir.

Tek kullanımlık şifre olmadan internet bankacılığı kullanılabilir mi?

Ne yazık ki mümkün değildir. Tek kullanımlık şifre kullanmak zorunludur ve bu şifreler kullanılmadan bankaların internet şubesi kanallarını kullanılamaz.

Tek kullanımlık şifre üreten cihazın çalınması, kırılması, kaybolması durumunda ne yapmak gerekiyor?

SMS aracılığıyla tek kullanım şifre kullanmayıp, cihaz ile kullanıyorsanız, cihazınızın bozulması, çalınması ve kaybolması gibi durumlarda mutlaka bankanızla iletişime geçmeniz gerekir.

Tek kullanımlık şifre neden gelmiyor?

SMS yoluyla tek kullanımlık banka şifrelerinin gelmemesinin nedeni; muhtmelen telefon numaranızın veya SIM kartınızın değişmiş olmasıdır. Telefon numaranız veya yakın bir zamanda SIM kartınız değişti ise bankanızla iletişime geçerek tekrar şifre almaya başlayabilirsiniz.

Bu yazının kaynak sitesi: https://konupara.com/bankalar/tek-kullanimlik-sifre-7969

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz