Ubuntu’yu Kurunca Windows 10 Açılmıyor Sorunun Çözelim

2
4619

Windows 10 bilgisayarımda kötü amaçlı yazılım (uzak bağlantı) saldırısı sonrasında, günlerce hatta aylarca kullanamadım. Aslın da bir kaça aydan fazla kullanamadım. Hem yabancı hem Türk kaynaklı tüm yöntemleri denedim ama Windows 10 bilgisayarım kendi kendine açılıyor, kapanıyor yada durmadan yeniden başlat yapıyor. Bu sorunun bir türlü üstesinden gelemedim. Bilgisayarcıya getirdim ve onlar bu işin üstesinden gelemediler. Sorun donamım kaynaklı dediler ama ben böyle olmadığımı söyledim. Masaüstü bilgisayarımı kollarımın arasına aldım eve götürdüm. Hatta ağa kablosunu çıkardım. Bilgisayar yine kendi kendine açılıyordu. Aklıma Linux Ubuntu yüklemek geldi. Eğer gerçekten donanım yada uzaktan Windows 10 bilgisayarım yönetiliyorsa çift işletim sistemi olunca artık kendine açılmıyaçak, kapanmayaçak, durmadan yeniden başlat yapmayaçak diye düşündüm. İnanın Windows 10’nun yanına Ubuntu yada farklı bir sistem yüklemek için Windows 10 bilgisayarım zor izin verdi güç bela kurdum. Bilgisayarımı bir hafta açık bıraktım ve Ubuntu ve Windows 10 varken artık kendi kendine açılmıyor. Bir hafta kapalı bıraktım artık kendine açılmıyordu. Çok şükür rahatladım ve kurtuldum. Tabi bu kendi kendine açılma, kapanma işlemi bilgisayarım elektirik pirizine takılı olarak gerçekleşti. Nihayet masaüstü bilgisayarımda hem Ubuntu hem Windows 10 varken çift işletim sisteminde kendiliğinden açılmalar kapanmalar yapmıyor.

Olur ya sizinde buna benzer bir sorununuz olursa mutlaka bu yöntemi deneyin artık çift sistemli kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ama Windows 10’nun yanına Ubuntu değilde farklı bir Windows sistemi kursam acaba Ubuntu gibi koruma görevi yapar mı bilmiyorum? Denemek lazım. Ha şuna da hatırlatayım. Windows 8, Windows 7 kurdum bilgisayarım tek işletim sistemi iken yine kendi kendine açılıyor, kapanıyor. Sonrada komple kapanıyor ve açılmıyordu.

Sizde Windows 10 yanına Ubuntu kurmaya karar verip çift işletim sistemi kurduktan sonra Windows 10 açılmıyorsa mutlaka şimdi size yazacaklarımı deneyin sonucun yani her iki sistemin açılış açılma ekranı gelecek.

Ama ben bu yöntemi size yazayım. Eminim çok kişinin işine yarayacaktır. Aşağıdaki resimdeki gibi bir benzer ekran gelecek Windwos 10 ayada farklı Windows işletim sistemi kullanıyorsanız Windows’unuz da açılacaktır.

Dolayısıyla bu sefer Windows 10’u ve Ubuntu 16.04.3’ü ikili önyükleme yapılandırmasına yüklemeye karar verdim, böylece Windows önyükleme yapamazsa, yine de Ubuntu’yu kullanarak tüm dosyalarıma erişebilirim. Elbette, Ubuntu Linux’u istediğiniz zaman aynı bilgisayarda kullanabilirsiniz. Ancak Ubuntu 16.04.3 Lts Windows 10 bilgisayar yükledikten sonra Ubuntu kurulumunun bir şekilde Windows girişini Grub menüsüne ekleyememesi nedeniyle Windows 10’u kullanmanın hiçbir yolu bulamadım.

Bu sorunu yalnızca iki komutla düzeltebilirsiniz.

Ubuntu’ya önyükleme yapmak (şu anda başka hiçbir seçenek yok ancak Ubuntu’ya önyükleme yapmak için).
Terminal penceresini açmak için Ctrl + Alt + T tuşlarına basın.
Terminal penceresinde aşağıdaki komutu yazın: sudo os-prober ve enter tuşuna basın.

Windows 10’u tespit ettiğini görürseniz tek yapmanız gereken sudo update-grub komutunu yazıp enter tuşuna basın. Grub menüsüne yeni girişler ekleyecek ve güncelleyeçektir. Artık bilgisayarınızı yeniden başlatabilir ve Windows’a önyükleme yapmak için seçenekler göreceksiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz