VPN Nasıl Çalışır

0
3691

Sanal Özel Ağlar (VPN) günümüzde birçok nedenden dolayı kullanılmaktadır. Geçmişte bu tip bağlantılar büyük oranda iş ortamlarında kullanıldı. Çünkü büyük bir işveren çalışanlardan evden veya iş yerinde çalışırken İnternet üzerinden güvenli dahili şebekeye erişmelerine izin vermek ister. Ancak artık küçük işletmeler tarafından veya hatta çeşitli nedenlerle faaliyetlerini online olarak güvenli ve gizli tutmak isteyen kişiler tarafından kullanıldığını giderek daha da yaygınlaşıyor.

Cihazınız İnternete bağlanmaya çalışırken İnternet Servis Sağlayıcınıza (İSS) bağlanır ve daha sonra cihazınızı herhangi bir web sitesine veya diğer İnternet servislerine bağlar. İnternet trafiğiniz, İSS’nizin sunucuları üzerinden geçer ve İSS’niz tarafından denetlenebilir.

Ancak cihazınız VPN kullanırken, şifrelenmiş bir bağlantı (VPN tüneli) yoluyla VPN sağlayıcı sunucusuna bağlanıyorsunuz demektir. Bağlandıktan sonra, tüm internet trafiği şifrelenir ve dinlemelerden (takip edilme) korunursunuz, ancak VPN sunucusu bunu görebilir.

Bir VPN için güvenlik sürecinin ilk adımı, aktarılan bilgi paketleri için bir tünel veya kanal gibi davranan bir tünel protokolü oluşturmayı içerir. Bu, bir saldırı tespit ettiğinde bağlantıyı derhal sonlandıran bir güvenlik katmanı oluşturur ve Istemciyi, ele geçirilen noktaları önlemekten farklı bir yol kullanarak sunucuya yeniden bağlanır. Bu tünelde gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler meraklı gözlerden şifrelenir ve güvenlidir.

Güvenilmeyen bir ağ üzerinde çalışırken bir VPN kullanmalısınız. Bu da, cihazınızı kahve dükkanlarında kullanmayı ve Paypal’a giriş yapmayı veya havaalanında gelen kutunuzu kontrol etmek için telefonunuzun Wi-Fi’sini kullanarak tümünün sizi riske atabilir anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz