WhatsApp’ın Hakkınızdaki Topladığı Bilgileri Öğrenin

0
1725

Bu yazımda WhatsApp’ın hesap bilgileriniz hakkında topladığı verileri ve bilgilerinizi ayrıntıları nasıl görebileceğinizi yazmaya çalıştım. WhatsApp, çok yakın zamanda yayınladığı ve tüm kullanıcıların kabul etmesi gereken kullanıcı anlaşmasıyla bir hayli kaosa meydan vermişti. WhatsApp’ın hangi verilerimize ulaştığı ve bu verilerimizi görebildiği ve sonra isteği şekilde özellikle reklam bazlı kullanacağı ve çok karıştıran bir argüman silsilesi.

WhatsApp’tan verilerimi nasıl silebilirim?

Ne yazık ki, WhatsApp’taki verilerinizi silmenin bir yolu yoktur. Ancak, WhatsApp’ta verilerinizi daha gizli tutmanın en iyi yollarından biri bulut yedeklemelerini kapatmaktır.

WhatsApp mesaj içeriğine ulaşmasını engellemek

WhatsApp konuşmalarını asla ve asla yedeklememektir. Çünkü Google Drive veya iCloud üzerinden yedeklediğiniz iletileriniz için E2E uçtan uca koruma protokolü uygulanmaz. Aslında Google ve Apple’ın insafına kalır. Fakat, her iki şirketin de bu konuda kullanıcılarına tam güvence verdiğini söylüyor.

WhatsApp Bulut Yedekleme Kapatma

iPhone telefonda bulut yedekleme kapatma için WhatsApp uygulamasını açın. Sohbetler kısmına dokunun. Sohbet Yedeği kısmına dokunun. Otomatik Yedekleme kısmına dokunun ve açılan listeden Kapalı kısmını seçin. Burada Videoları Dahil Et kısmı sürgüsünü yeşilden Giri renge çevirmek için sürgüyü sola kaydırın.

WhatsApp’ta bilgilerimi gizli tutma

WhatsApp’ın topladığı veri miktarını sınırlamak istiyorsanız, etapta paylaştığınız veri miktarını sınırlamaktır. WhatsApp, bir hesap açtığınızda belirli bilgileri paylaşmanızı istese de, kişisel bilgilerinizin ne kadarını paylaşacağı kararı size aittir.

WhatsApp Ayarlar+Hesap +Gizlilik kısmında Son Görünme, Profil Fotoğrafı, Hakkımda, Gruplar, Durum gibi ayarları kendiniz belirleyebilirsiniz.

WhatsApp mesaj içeriğine ulaşabilir misiniz?

WhatsApp hesap bilgileri raporunu aldığınızda, uygulamanın mesaj içeriğinizi göremediğini anlayabilirsiniz. E2E uçtan uca koruma protokolü tarafından sağlanır. Kime, ne zaman olduğu görülebilir, ancak ileti içeriği hiçbir şekilde görüntülenmez.

Hemen hemen tüm sosyal medya siteleri WhatsApp gibi kullanıcı hakkında verileri toplar ve bu yaptığı durumları asla gizlemiyorlar. WhatsApp’ın hakkınızda ne tür bilgilerin toplandığını ayrıntılı olarak görebileceğiniz bir rapor isteyebilirsiniz. Raporu istedikten sonra, özellikle telefon numaranızı değiştirdiyseniz, WhatsApp hesap ayarlarınızda önemli değişiklikler yapmayın. Böyle bir değişiklik olursa, rapor isteğiniz iptal edilir.

WhatsApp mobil uygulamasını iOS veya Android işletim sistemiyle kullanmanız gerekir. WhatsApp Web’te hesap bilgilerini isteyemezseniz.

WhatsApp tarafından toplanan bilgilere nasıl erişebilirsiniz?

Telefonunuzdan WhatsApp mobil uygulamasını açın.

Ayarlar sayfasını açın.

Hesap seçeneğine dokunun.

Hesap Bilgileri Talep Et dokunun.

Raporu Talep Et dokunun.

Raporu Talep Et hesap bilgileri rapor sürecini başlatmış olursunuz. Rapor üç gün içinde hazırlanır ve size ZIP dosyası olarak gönderilir. Microsoft Word programını veya bilgisayarınızda yüklü Metin Belgesi uygulamasını açarak raporu ZIP dosyasında görüntüleyebilirsiniz.

Hesap bilgileri raporunda hangi bilgiler var?

Telefon numaranız WhatsApp hesabınıza kayıtlıdır.

Kullandığınız tüm İP adresleri.

WhatsApp kullandığınız tüm cihazların marka ve model bilgileri.

WhatsApp profil fotoğrafınız.

WhatsApp ile senkronize ettiğiniz tüm kişilerin telefon numaraları.

Oluşturduğunuz veya üyesi olduğunuz tüm WhatsApp grupları.

Engellediğiniz tüm kişiler.

WhatsApp bu bilgilerle ne yapar?

WhatsApp bu kullanıcı verileri ile sadece kullanıcı deneyimini geliştirir, gizlilik ve güvenlik için kullanır ve özellikle geliştirmek için alışveriş yöntemi güvenli olacağını söylüyor.

İşin biraz aslına baktığımızda, Facebook’un WhatsApp verilerini reklamları geliştirmek ve neredeyse kişisel hale getirmek için kullandığını söyleyen birçok saçma sapan teoriler bulunmaktadır. Yakında zamanda WhatsApp’ta reklamları görebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz